باورهای غلط حقوقی درباره خیانت ‌در امانت

وکیل ملت: واژه خیانت معانی مختلفی دارد و یکی از معانی شمرده شده برای آن پیمان‌شکنی، نقض‌عهد و بی‌وفایی است و برخی از محققان از آن به رعایت‌نکردن امانت تعبیر کرده‌اند.

تاریخ انتشار: 2شهريور1396|11:02

باورهای غلط حقوقی درباره خیانت ‌در امانت
| کد خبر: 241649

قانونگذار تعریفی از بزه خیانت در امانت ندارد، اما به‌نظر برخی از حقوقدانان «خیانت در امانت رفتار مجرمانه و مخالف امانت است نسبت به مال منقول که به موجب عقدی از عقود امانت‌آور سپرده به مجرم یا درحکم آن باشد.»


بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران می‌گوید: «بعضا مشاهده می‌شود که شکات پرونده‌های خیانت‌ در امانت این توقع را دارند که به‌واسطه طرح شکایت در دادسرا اموال آنها مسترد شود. در حالی‌که قانونگذار چنین اجازه‌ای به بازپرس و قاضی دادگاه کیفری نداده است.»


دکتر حسین اعظمی در گفتگو با مهداد، می‌افزاید: «یکی از مواردی که اغلب در دادگستری به‌صورت پرونده طرح می‌شود خیانت‌ در امانت است. به این صورت که افراد مالی را به دیگری امانت می‌دهند و بعداً شخص امین از استرداد مال خودداری می‌کند. در این صورت معمولاً مالک مال یکی از این دو راهکار را در نظرمی‌گیرد. اولین راهکار مراجعه به دادگاه حقوقی و تقدیم دادخواست استرداد آن مال است که البته این روش کمتر موردتوجه مالکین است. دومین راهکار افراد مراجعه به دادسرا و تقدیم شکایت مبنی بر خیانت‌ در امانت است.»


بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران در خصوص پروسه پیگیری حق در مورد عدم استرداد مال امانت داده شده، به چند باور حقوقی ناصحیح اشاره و تاکید می‌کند: «اگر شخصی به‌عنوان شاکی در دادسرا شکایت خیانت‌ در امانت مطرح کند درصورتی‌که حتی جرم احراز شود یا فرد به‌عنوان خائن در امانت محکوم شود، باز مال شاکی با رای کیفری به وی مسترد نمی‌شود و برای استرداد مال حتماً باید دادخواست حقوقی مطرح کند.»


به اعتقاد وی، «تنها تسهیلاتی که در این پروسه برای شاکی در نظر گرفته شده این است که دادخواست حقوقی وی در دادگاه کیفری مطرح و همزمان با دعوای کیفری به دعوای حقوقی وی نیز رسیدگی می‌شود.»
بازپرس دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره باور غلط حقوقی در خصوص خیانت‌ در امانت تصریح می‌کند: «بعضی مواقع شکات پرونده‌های خیانت‌ در امانت این توقع را دارند که به‌واسطه طرح شکایت در دادسرا اموال آنها مسترد شود. درحالی‌که قانونگذار چنین اجازه‌ای به بازپرس و قاضی دادگاه کیفری نداده است، لذا به‌نظر می‌رسد این باور باید اصلاح شود. نکته دومی که در این باره حائز اهمیت است اینکه آن چیزی که در باور عامه مردم خیانت‌ در امانت محسوب می‌شود از منظر قوانین کیفری خیانت‌ در امانت محسوب نمی‌شود.»


دکتر اعظمی ادامه داد: «خیانت‌ در امانت‌های کیفری با خیانت‌ در امانت‌هایی که در جامعه به این عنوان شناخته می‌شود تفاوت‌هایی دارد و به همین جهت است که در برخی از مواقع شکات شکایت خیانت‌ در امانت‌هایی مطرح می‌کنند که از نظر خودشان واقعاً خیانت صورت گرفته، ولی این شکایت منتهی به منع تعقیب می‌شود و این ظن در شکات ایجاد می‌شود که در حق آنها اجحاف شده است.»محدودیت اعمال مقررات کیفری
این مقام قضایی با بیان اینکه اعمال مقررات کیفری در خصوص خیانت‌ در امانت بسیار محدودتر از آن چیزی است که عامه مردم تصور می‌کنند، می‌گوید: «هرچند امکان تحلیل حقوقی این تفاوت‌ها از حوصله بحث ما خارج است، اما اجمالاً به دو مورد آن اشاره می‌شود.»عدم استرداد چک بعد از فسخ معامله
دکتر اعظمی عدم استرداد چک بعد از فسخ معامله را یکی از محدودیت‌های اعمال مقررات کیفری در خصوص خیانت‌ در امانت دانسته و می‌گوید: «در مورد اول در برخی مواقع فروشندگان چکی را به‌عنوان ثمن معامله دریافت می‌کنند، ولی بعداً به هر جهتی معامله انجام نمی‌شود و فسخ می‌شود و چک‌ها بعد از فسخ حسب توافق باید مسترد شود، ولی فروشنده استرداد نمی‌کند که این مورد را در فهم عموم خیانت‌ در امانت کیفری تلقی می‌کنند درحالی‌که در جرم‌بودن این عمل، بین قضات شدیداً اختلاف‌نظر است و نظر غالب این است که این رفتار جرم تلقی نمی‌شود.»


وی می‌افزاید: «در مورد دوم اینکه شخصی پولی را به دیگری می‌دهد تا با آن خرید و فروش انجام دهد یا معامله‌ای کند و مال خریداری شده مثل خودرو را به نام صاحب پول بزند، ولی در عمل شخصی که پول را گرفته و ماشین را خریداری کرده آن را به نام صاحب پول نمی‌زند. در این حالت نیز اتفاق‌نظر بین قضات وجود دارد که جرم خیانت‌ در امانت واقع‌ نشده و نظر غالب این است که این وضعیت نیز جرم نیست. هرچند در دو حالت مورد اشاره شخص مالک می‌تواند از طریق اقامه دعوای حقوقی به‌حق خود برسد.»

منبع خبر آفتاب یزد
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top