به گزارش پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت بهمن کشاورز در نشست خبری ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: برای اهالی رسانه آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم این حسن رابطه استمرار داشته باشد، همانطور که طی سال های دراز اینگونه بوده است. ما قدر خدمات دوستان مطبوعاتی و خبری را خوب می دانیم زیرا می دانیم رسانه هایی چون آنها کمتر داریم؛ در نتیجه امیدواریم این جلسات استمرار داشته باشد.

  رییس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران( اسکودا) اعلام کرد: سوم آذر یعنی اولین جمعه آذر ماه آزمون وکالت برگزار می‌شود. زمان انتشار آگهی ثبت نام حدودا ٢٢ شهریور از طریق سایت سازمان سنجش و اسکودا خواهد بود. از روز یکشنبه ٢ مهر ٩٦ تا ١٣ مهر ٩٦ مهلت ثبت نام برای داوطلبان در نظر گرفته شده و این آزمون در مراکز ٢٥ استان برگزار خواهد شد.   وی یادآور شد: استان ایلام  کانون مستقل دارد و به صورت جداگانه امسال آزمون برگزار می کند.

منبع خبر ایسنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

یک داوطلب وکالت
|
22شهريور ماه 1396
0
0
◀️پاسخ به دیدگاه استاد کشاورز در نقدانتقادهای يك مرجع بزرگوار تقليد درباره وكلا
🌀 مقدمه بحث:
🌀 ديروز آيت‌الله مكارم‌شيرازي در ديدار با هيئت‌مديره يك مؤسسه حقوقي انتقاداتي را به حرفه وكالت وارد كرد. ايشان با اشاره به اينكه يکي از دلايل اصلي و مهمي که برخي نارضايتي‌های مردمي را رقم مي‌زند، دريافت حقوق و حق‌الزحمه‌هاي نجومي از سوی اين افراد است، گفت:

❄️ «چطور مي‌شود پرونده‌اي که يک ميليارد تومان به‌فرض ارزش دارد، وکيل تقاضاي ١٠ درصد يا بيشتر مي‌کند که صد ميليون تومان مي‌شود و با چند ساعت وقت‌گذاشتن اگر موفق شود اين مبلغ را طلب مي‌کند، براساس چه اصول و قوانيني اين نرخ را مي‌هد؟ مگر مي‌شود ساعتي پنج ميليون تومان از موکل طلب کرد؟». آيت‌الله مكارم‌شيرازي همچنين گفته است: «مشاهده مي‌شود برخي وکلا از اينکه باطلي را حق جلوه داده باشند، خوشحال هستند که به‌‌هيچ‌وجهه قابل توجيه نيست»

🌀 فرموده های استاد کشاورز با پاسخ:
🌀 بهمن كشاورز - هيچ اطلاع و نشانه‌اي از اعضای هيئت‌مديره مؤسسه‌اي كه با آيت‌الله مكارم‌شيرزاي ديدار كرده‌اند در دست نداريم. ما نمي‌دانيم چه صحبت‌هايي از طرف اعضای اين مؤسسه در اين ديدار مطرح شده است.
◀️پاسخ : فرموده حضرت آیت الله مکارم شیرازی در اصل اشاره ای کاملا جزئی به یکی از چالشهای شغل وکالت در کشور است که علت اصلی آن این است که بعضا وکلا چنان درآمد کلانی دارند که نظم عمومی اقتصادی را در قیاس با سایر مشاغل همتراز علمی از بین برده از طرفی در اذهان مردم است که با اراده بشر به هر چیزی خواهد رسید از طرف دیگر آرزوی پولدار شدن یک شبه در اذهان بسیاری از جوانان است این امر باعث یک دور تسلسل باطل است و آن این است که حتی هزاران نفر از رشته های دیگر لیسانس دوم حقوق را می گیرند ونخبه های کشور اکثر وارد رشته های خدماتی مانند پزشکی یا حقوق می شوند اینجاست که سیاست صنفی کانون در اعتقاد به ظرفیت باعث می شود بازار رقابتی کامل در حرفه وکالت تبدیل به انحصار شود و تعداد وکلای نجومی به جای حداقلی حداکثری شده و همچنین میلیونها ساعت از عمر حقوقدانان در یک آزمون نامعقول در حرفه ای که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد دود شده و به هوا برود یعنی از یکطرف گروهی با انحصار زندگی عالی داشته باشند و گروه دیگر هم عمرشان تلف شود و هم وارد مشاغل تولیدی نشوند. ضمنا ضرب المثل آنچه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند پاسخی دیگر به جنابعالی است شما لطف کنید بفرمایید که چگونه نیاز سنجی شده است که با وجود بیکاری جوانان در سال قبل کانون وکلا 1700 نفر وکیل شده است ولی امسال یکدفعه نیاز به وکیل با احتساب مشاورین حدود 5500 نفر باشد هر صحبتی که مطرح شده است به جای خود لطفا بفرمایید که اگر حضرت آیت الله از کانون بپرسند که چگونه در شغل ازاد وکالت که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد و حتی تعداد زیادی از حقوقدانان حاضرند با هزینه شخصی کارآموز وکالت شوند به چه دلیل کانون معتقد به ظرفیت ثابت در جذب وکیل آنهم به قیمت بی کاری صدها هزار حقوقدان است؟ آیا پاسخ قانع کننده ای می توانید به این سوال بدهید؟ آیا این امر در بازار انحصاری باعث وجود وکلای نجومی در کشور نیست که عرضه با تقاضا در شغل آزاد وکالت در ایران برخلاف چهل کشور مورد مطالعه کمپین حذف ظرفیت از آزمون وکالت است.

❄️ راجع به حق‌الوکاله نجومي که آيت‌الله مکارم شيرازي به آن اشاره کرده اند باید گفت اولاً چون فرموده‌‌اند مردم از اين موضوع مکدر و ناراحت هستند پرسش اين است که چند درصد مردم ما دعاوي با رقم ميلياردي دارند؟
◀️پاسخ : مهم ناعدالتی در درامد وکلا با سایر همترازان علمی است که نیکوست حداقلی شود اگر بازار رقابت در وکالت غیر انحصاری شود تعداد وکیل نجومی به حداقل می رسد و حتی درصد کم مردم هم دیگر لازم نیست حق الوکاله نجومی بپردازند پس چرا کانون مخالف رقابتی شدن امر وکالت است بالتبع این نکته مطروحه توسط جنابعالی نوعی پاسخ سوال با سوال است نه حل مشکل به صورت اساسی.

🌀 استاد کشاورز : مردم عادي و آنان که دعاوي جزئي دارند حتي اگر قادر به پرداخت حق‌الوکاله نباشند از خدمات معاضدتي و تسخيري کانون وکلا که در سراسر کشور عرضه مي‌شود استفاده مي‌کنند. بنابراين هيچ صاحب حقي بي‌وکيل نمي‌ماند.
◀️پاسخ : حق مردم در داشتن حداکثر وکیل با حق الوکاله معقول در بازار انحصاری وکالت توسط ذینفعان وکالت سلب شده است پس اگر صدها هزار حقوقدان بی کار برایشان ممانعت در ورود به این حرفه وجود نداشته باشد احتیاج به خدمات معاضدتی وکلا حداقلی می شود و اکثرا نیازی به خدمات معاضدتی و تسخیری کانون نمی باشد فرموده شما مانند این است که ابتدا حق مردم را کامل ندهید تا مردم نیازمند شوند سپس بر سر مردم منت بگذارید که به چند درصد از نیازمندان دارید کمک معاضدتی می کنید.
❄️استاد کشاورز: زماني که براي يک پرونده درنظر گرفته‌اند با آنچه عملاً در دادگستري مي‌گذرد ارتباط ندارد. حضرت آيت‌الله در قسمتي از فرمايشات اشاره کرده‌اند پرونده‌اي ٢٠ سال طول مي‌کشد. از طرفي وکيل براي يک ساعت دفاع در دادگاه بايد ساعت‌هاي زيادي مطالعه بررسي کند و اين مطالعه و بررسي در هر مرحله رسيدگي با مشقت بسيار تکرار مي‌شود.
◀️پاسخ : کار و مطالعه پرونده در زیر وسایل سرمایشی یا گرمایشی فقط با نکته برداری و...... مشقت ندارد و می توان گفت شغل وکالت و درآمد آن متاسفانه در ایران جزو راحت ترین و بی دردسرترین موارد کسب درآمد عالی است که مسبب چالش برای قوه قضائیه در تبدیل قاضی به وکیل نیز شده است که یکی از علل اصلی آن بی کار نگه داشتن مصنوعی صدها هزار حقوقدان برای تضمین و استمرار درامد وکلای فعلی است ضمنا مراجع محترم تقلید چون به حرفه وکالت دادگستری اشتغال ندارند با دیدگاه کسب منافع صنفی سخن نمی گویند بنابراین افرادی که در امری ذینفع نیستند اکثرا اندیشه و طرز تفکرشان در اصلاح امور آن صنف به نسبت ذینفعان صنف مربوطه بر اساس منطق و بنای عقلاءبیشتر به مصلحت جامعه است.
داوطلبان وکالت
|
22شهريور ماه 1396
0
0
به نام خدا
ریاست محترم
اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری
با سلام
اینجانبان تعدادی از حقوقدانان کشور که در سنین میانسالی بعضا علاوه بر داشتن مدارک عالیه دیگر به دلیل علاقه به حرفه آزاد وکالت موفق به اخذ مدرک کارشناسی و به بالای رشته حقوق نیز شده ایم، متاسفانه به دلیل شرط سنی در آزمون کانون های وکلا برای ورود به حرفه وکالت که برای اشتغال نیاز به سرمایه گذاری دولت را ندارد محروم شده و به تبع آن مردم شریف ایران نیز نمی توانند به وکیل با تجربه سنی بیشتر و بعضا فارغ التحصیل در چند رشته علاوه بر رشته حقوق آنهم با حق الوکاله پایین دسترسی داشته باشند .
با عنایت به متن این نامه درخواست داریم با مسئولان مربوطه در محل اتحادیه یا کانون مرکز دیداری داشته باشیم تا مستندات و مدارک مربوط به حقانیت ادعای خود و همچنین نحوه جذب وکیل در حدود چهل کشور جهان را که بدون شرط سنی و ظرفیت ثابت برای ورود به حرفه آزاد وکالت است به اطلاع شما اساتید و سروران گرامی برسانیم.
انشالله با قبول پذیرش ما زیاندیدگان در محیطی در خور شان حقوقدانان کشور بتوانیم از علت محروم شدن خود برای شرکت در آزمون وکالت کانون های وکلا مطلع شویم تا با راهنمایی شما عزیزان که متولی حراست از جان و مال و ناموس مردم ایران هستید چاره ای برای حل این معضل بیابیم چون معتقدیم اختلاف و تفرقه میان حقوقدانان کشور برنده ای جز دشمنان این آب و خاک و استهلاک حقوقدانان کشور و تحمیل هزینه های بیشتر حق الوکاله به خاطر جلوگیری از اشتغال ما برای مردم شریف ایران نخواهد داشت .
با تشکر
کمپین حقوقدانان زیان دیده شرط سنی آزمون وکالت

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top