پاسخ به دیدگاه استاد کشاورز در نقدانتقادهای يك مرجع بزرگوار تقليد درباره وكلا

یک داوطلب وکالت

وکیل ملت: آيت‌الله مكارم‌شيرازي در ديدار با هيئت‌مديره يك مؤسسه حقوقي انتقاداتي را به حرفه وكالت وارد كرد. ايشان با اشاره به اينكه يکي از دلايل اصلي و مهمي که برخي نارضايتي‌های مردمي را رقم مي‌زند، دريافت حقوق و حق‌الزحمه‌هاي نجومي از سوی اين افراد است، گفت:

تاریخ انتشار: 25شهريور1396|12:24

پاسخ به دیدگاه استاد کشاورز در نقدانتقادهای يك مرجع بزرگوار تقليد درباره وكلا
| کد خبر: 243868

❄️  «چطور مي‌شود پرونده‌اي که يک ميليارد تومان به‌فرض ارزش دارد، وکيل تقاضاي ١٠ درصد يا بيشتر مي‌کند که صد ميليون تومان مي‌شود و با چند ساعت وقت‌گذاشتن اگر موفق شود اين مبلغ را طلب مي‌کند، براساس چه اصول و قوانيني اين نرخ را مي‌هد؟ مگر مي‌شود ساعتي پنج ميليون تومان از موکل طلب کرد؟». آيت‌الله مكارم‌شيرازي همچنين گفته است: «مشاهده مي‌شود برخي وکلا از اينکه باطلي را حق جلوه داده باشند، خوشحال هستند که به‌‌هيچ‌وجهه قابل توجيه نيست»

🌀 فرموده های استاد کشاورز با پاسخ:
🌀  بهمن كشاورز - هيچ اطلاع و نشانه‌اي از اعضای هيئت‌مديره مؤسسه‌اي كه با آيت‌الله مكارم‌شيرزاي ديدار كرده‌اند در دست نداريم.  ما نمي‌دانيم چه صحبت‌هايي از طرف اعضای اين مؤسسه در اين ديدار مطرح شده است.
  ◀️پاسخ : فرموده حضرت آیت الله مکارم شیرازی در اصل اشاره ای کاملا جزئی به یکی از چالشهای شغل وکالت در کشور است که علت اصلی آن این است که بعضا وکلا چنان درآمد کلانی دارند که نظم عمومی اقتصادی را در قیاس با سایر مشاغل همتراز علمی از بین برده از طرفی در اذهان مردم است که با اراده  بشر به هر چیزی خواهد رسید از طرف دیگر آرزوی پولدار شدن یک شبه در اذهان بسیاری از جوانان است این امر باعث یک دور تسلسل باطل است و آن این است که حتی هزاران نفر از رشته های دیگر لیسانس دوم حقوق را می گیرند ونخبه های کشور اکثر وارد رشته های خدماتی مانند پزشکی یا حقوق می شوند اینجاست که سیاست صنفی کانون در اعتقاد به ظرفیت باعث می شود بازار رقابتی کامل در حرفه وکالت تبدیل به انحصار شود و تعداد  وکلای نجومی به جای حداقلی حداکثری شده و همچنین میلیونها ساعت از عمر حقوقدانان در یک آزمون نامعقول در حرفه ای که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد دود شده و به هوا برود یعنی از یکطرف گروهی با انحصار زندگی عالی داشته باشند و گروه دیگر هم عمرشان تلف شود و هم وارد مشاغل تولیدی نشوند.

ضمنا ضرب المثل آنچه را که برای خود نمی پسندی برای دیگران نپسند پاسخی دیگر به جنابعالی است شما لطف کنید بفرمایید که چگونه نیاز سنجی شده است که با وجود بیکاری جوانان در سال قبل کانون وکلا 1700 نفر وکیل شده است ولی امسال یکدفعه نیاز به وکیل با احتساب مشاورین حدود 5500 نفر باشد هر صحبتی که مطرح شده است  به جای خود لطفا بفرمایید که اگر حضرت آیت الله از کانون بپرسند که چگونه در شغل ازاد وکالت که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد و حتی تعداد زیادی از حقوقدانان حاضرند با هزینه شخصی کارآموز وکالت شوند به چه دلیل کانون معتقد به ظرفیت ثابت در جذب وکیل آنهم به قیمت بی کاری صدها هزار حقوقدان است؟ آیا پاسخ قانع کننده ای می توانید به این سوال بدهید؟  آیا این امر در بازار انحصاری  باعث وجود وکلای نجومی در کشور نیست که عرضه با تقاضا در شغل آزاد وکالت در ایران برخلاف چهل کشور مورد مطالعه کمپین حذف ظرفیت از آزمون وکالت است.

❄️  راجع به حق‌الوکاله نجومي که آيت‌الله مکارم شيرازي به آن اشاره کرده اند باید گفت اولاً چون فرموده‌‌اند مردم از اين موضوع مکدر و ناراحت هستند پرسش اين است که چند درصد مردم ما دعاوي با رقم ميلياردي دارند؟
◀️پاسخ : مهم ناعدالتی  در درامد وکلا با سایر همترازان علمی است که نیکوست حداقلی شود  اگر بازار رقابت در وکالت غیر انحصاری شود تعداد وکیل نجومی به حداقل می رسد  و حتی درصد کم مردم هم دیگر لازم نیست حق الوکاله نجومی بپردازند پس چرا کانون مخالف رقابتی شدن امر وکالت است بالتبع این نکته مطروحه توسط جنابعالی نوعی پاسخ سوال با سوال است نه حل مشکل به صورت اساسی.

🌀 استاد کشاورز : مردم عادي و آنان که دعاوي جزئي دارند حتي اگر قادر به پرداخت حق‌الوکاله نباشند از خدمات معاضدتي و تسخيري کانون وکلا که در سراسر کشور عرضه مي‌شود استفاده مي‌کنند. بنابراين هيچ صاحب حقي بي‌وکيل نمي‌ماند.


◀️پاسخ : حق مردم در داشتن حداکثر وکیل با حق الوکاله معقول در بازار انحصاری وکالت توسط ذینفعان وکالت سلب شده است پس اگر صدها هزار حقوقدان بی کار برایشان ممانعت در ورود به این حرفه وجود نداشته باشد احتیاج به خدمات معاضدتی وکلا حداقلی می شود و اکثرا نیازی به خدمات معاضدتی و تسخیری کانون نمی باشد فرموده شما مانند این است که ابتدا حق مردم را کامل ندهید تا مردم نیازمند شوند سپس بر سر مردم منت بگذارید که به چند درصد از نیازمندان دارید کمک معاضدتی می کنید.


❄️استاد کشاورز:  زماني که براي يک پرونده درنظر گرفته‌اند با آنچه عملاً در دادگستري مي‌گذرد ارتباط ندارد. حضرت آيت‌الله در قسمتي از فرمايشات اشاره کرده‌اند پرونده‌اي ٢٠ سال طول مي‌کشد. از طرفي وکيل براي يک ساعت دفاع در دادگاه بايد ساعت‌هاي زيادي مطالعه بررسي کند و اين مطالعه و بررسي در هر مرحله رسيدگي با مشقت بسيار تکرار مي‌شود.


◀️پاسخ : کار و مطالعه پرونده  در زیر وسایل سرمایشی یا گرمایشی فقط با نکته برداری و...... مشقت ندارد و می توان گفت شغل وکالت و درآمد آن متاسفانه در ایران جزو راحت ترین و بی دردسرترین موارد کسب درآمد عالی است که مسبب چالش برای قوه قضائیه در تبدیل قاضی به وکیل نیز شده است که یکی از  علل اصلی آن بی کار نگه داشتن مصنوعی  صدها هزار حقوقدان برای تضمین و استمرار درامد وکلای فعلی است ضمنا مراجع محترم تقلید چون به حرفه وکالت دادگستری اشتغال ندارند با دیدگاه کسب منافع صنفی سخن نمی گویند بنابراین افرادی که در امری ذینفع نیستند اکثرا اندیشه و طرز تفکرشان در اصلاح امور آن صنف به نسبت ذینفعان صنف مربوطه بر اساس منطق و بنای عقلاءبیشتر به مصلحت جامعه است.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 5

یزدان حسن زاده
|
25شهريور ماه 1396
1
1
. نظر، آقای داوودی، واقعا قابل ستایش هست، انحصار، وکالت، امان مردم را بریده، کجایند مدیران کشور، فیا عجبا عجبا
یزدان حسن‌زاده
|
25شهريور ماه 1396
1
0
درود بر، داوودی عزیز امان از ظلم کانون، وکلا، کجایند مدیران کشور، کجایند، مراجع عظام. فیا عجبا، عجبا و
'گروهی از حقوقدانان
|
1مهر ماه 1396
0
1
⏹به نام خدا ، ریاست محترم کمیسیون اصل 90 مجلس
با سلام و احترام
این دلنوشته توسط گروهی از فارغ التحصیلان رشته حقوق که دارای مدرک کارشناسی و به بالای رشته حقوق و بعضا دارای مدارک کارشناسی تا دکتری علاوه بر رشته حقوق هستند برای درددل و بیان ظلم و ستمی که از طرف کانون های وکلا بر ما تحمیل شده و در نتیجه باعث بی سابقه ترین نفاق میان حقوقدانان با بعضی از وکلای کانون شده است خدمت شما نماینده های محترم مجلس نگاشته شده تا به یادگار بماند به نحوی که تاریخ و وجدان عمومی نسبت به کسانی که با ادعای حراست از جان و مال و ناموس مردم ایران در اصل به فکر منافع صنفی به جای منافع جامعه هستند قضاوت نماید .
❇️سیاست صنفی کانون وکلا در ایران به نحوی است که به فرض اینکه هیچ فارغ التحصیلی از سال 95 به بعد در کشور در رشته حقوق فارغ التحصیل نشود به علت جذب ثابت و محدود وکیل که در حدود سه درصد کلیه داوطلبان است در کشور حداقل 33 سال طول می کشد تا تمام داوطلبان وکیل شوند و اگر میانگین سن داوطلبان وکالت را سی سال مد نظر قرار دهیم به فرض اینکه کلیه داوطلبان هر روز 12 ساعت در مدت بیست سال بعد از فارغ التحصیلی فقط نکات مهم حقوقی را زیر نظر بزرگترین اساتید حقوقی جهان با هزینه کلان آموزش دیده و مطالعه و تست بزنند باز هم سی درصد از داوطلبان به علت از دست دادن شرط سنی نمی توانند کارآموز وکالت شوند.
❇️در مواردی این مدعیان ادعای کمبود امکانات در جذب وکیل را دارند و اصلا توجهی به این نمی کنند که تعدادی از داوطلبان حاضرند حتی با هزینه شخصی در محیطهای شبیه سازی شده کاراموزی وکالت را انجام دهند و این پیشنهاد را با سکوت مواجه می کنند و اخیرا هم که ریاست محترم قوه قضائیه با استناد به مجوز قانون برنامه ششم توسعه دستور جذب تعدادی از فارغ التحصیلان رشته حقوق را در سال اشتغال توسط مرکز امور مشاورین صادر فرموده گروهی از وکلای کانون با تفسیر مضیق از قوانین برنامه به نوعی می خواهند برخلاف نظم عمومی اقتصادی و عدالت مانع اشتغال حداکثری حقوقدانان شود در صورتیکه در ظاهر بارها به افکار عمومی با تکیه به سخنان یکی از اساتید علم حقوق ایران می گویند حتی قانون بدون رعایت عدالت هیچ شرافتی ندارد شوربختانه تعدادی از وکلای کانون با بازی با کلمات و تفسیرهای مختلف از قوانین اکثرا فقط در اندیشه استمرار منافع صنفی به جای منافع جامعه و عمر گرانبهای از دست رفته حقوقدانان بی کارهستند.
❇️کانون های وکلا با برجسته کردن این نکته توسط معدودی وکیل که وکالت شان است نه شغل برای خود قائل به یک جایگاه برتر صنفی به نسبت سایر مشاغل همتراز علمی هستند و حقوقدانانی که در آزمون تستی با قبولی کمتر از سه درصد قبول نمی شوند بی سواد و درمانده وکالت می خوانند ولی این افراد با این طرز تفکر حتی از دعوت حقوقدانان نسبت به بعضی از مسئولان کانون که در سنوات قبل بدون آزمون وکیل شده برای شرکت در آزمون وکالت به صورت افتخاری و آزمایشی شانه خالی می کنند و خوب می دانند که ادعایشان را نمی توانند اثبات کنند در بحث شان وکالت هم استحضار دارید که مطابق دستورات دین مبین اسلام بعضا شان یک کارگرساختمانی با تقوی بسیار برتر از معدودی از وکلای نجومی عضو کانون است شما عزیزان فرض کنید یک هفته شاطران نانوایی کار نکنند و در مقابل یک ماه وکلای کانون دست از کار بکشند آنوقت خواهید دید که برای مردم شریف ایران در کدام مورد چالش بزرگتری بوجود خواهد آورد.
❇️در حدود 42 کشور جهان حقوقدانان بعد از کارآموزی آزمون اختبارداده و بدون ظرفیت احراز صلاحیت می شوند اما در ایران تربیت وکیل بدین گونه است که فرضا به متقاضیان آموزش شنا ابتدا تئوریهای شنا را امتحان بگیری و سپس بگویی از هر 100 نفر فقط سه نفر در آزمون تئوری شنا قبول شده اند و بقیه حق آموزش عملی شنا در آب را ندارند چون صلاحیت شناگر شدن را ندارند.
❇️کانون های وکلا با مانع شرط سنی علاقه مندان به حرفه وکالت را از سن چهل سالگی به بعد برای تهران و از سن پنجاه سالگی به بعد برای شهرستانها محروم کرده اند بدون اینکه پاسخ دهند چگونه در شغلی که برای اشتغال نیاز به بودجه بیت المال ندارد علاقه مندانی که در سنین میانسالی بر اساس دستورات دین مبین اسلام دنبال کسب علم رفته و دانش آموخته حقوق شده اند ظالمانه از اشتغال در حرفه آزاد وکالت بر خلاف روح و مواد قانون اساسی محروم کرده اند.
❇️کمترین هزینه و فرصت از دست رفته برای چهار سال دانش اموخته شدن در رشته حقوق و هزینه عمر تلف شده و میانگین دو سال هزینه کتب و کلاس یا ....برای مطالعه ازمون وکالت حداقل برای هر حقوقدان لیسانس73 میلیون تومان برآورد می شود که برای 65000 شصت و پنج هزار حقوقدان داوطلب بی کار غیر وکیل که برای کارآموزی وکالت پذیرفته نمی شوند هر سال حدود 5 تریلیون تومان به کشور زیان برآورد می شود این در حالی است که در کشورمان حداقل یکصد هزار نفر به نسبت جمعیت کشورهایی مانند استرالیا ، کانادا، آمریکا، هند ، پاکستان، و .....در کشور کمبود وکیل داریم یعنی اصلا احتیاجی به آزمون برای جذب وکیل نبود.
❇️وکالت شغلی آزاد است که در آن افراد توانمند و علاقه مند در یک بازار رقابتی کامل می توانند درآمد مطلوب داشته باشند و افراد غیر توانمند از رقابت می توانند بدون هیچ ناراحتی و اتلاف عمر از این حرفه خارج شوند و به دنبال شغل دیگر بروند ولی با انحصار وکالت و جذب کم وکیل متاسفانه به مردم ایران پرداخت حق الوکاله بیشتر تحمیل می شود ، همچنین حقوقدانان بی کار سرگردان شده چون برخلاف رشته های پزشکی، یا مهندسی یا ...... قوانین به گونه ای است که هر گونه تظاهر به وکالت و مشاوره حقوقی به مردم برای حقوقدانان غیر وکیل جرم است در نتیجه در یک بازار انحصاری درامد وکالت به قدری زیاد است که قوه محترم قضائیه با پدیده و چالش تبدیل قاضی به وکیل نیز مواجه شده است
حسن
|
14مهر ماه 1396
1
1
هفت پرسش و پاسخ
برای اثبات عقلاني ضرورت حذف ظرفیت از حرفه وکالت:

1- آیا به طور کلی انسانها در انتخاب شغل خود باید آزاد باشند؟ بلی

2- آیا به صرف اراده و انتخاب داوطلب شغل ، امکان اشتغال وی مهیا می شود ؟ خیر

3- چه محدودیت و قیدی بر حق آزادی انتخاب شغل عقلا و منطقا پذیرفتنی است؟
لزوم احراز حداقل مهارت و شایستگی لازم برای آن شغل

4- آیا در صورت احراز حداقل مهارت و شایستگی لازم می توان به هر شغلی دست پیدا کرد؟ خیر

5- کدام دسته از مشاغل نیاز به قید دیگری هم دارند و چرا؟
مشاغل دولتی ، چون محدودیت جایگاه وجود دارد و مدیریت ظرفیت پذیرش با دولت است.

6- در مشاغل غیر دولتی کدام مرجع ظرفیت پذیرش را تنظیم می کند؟
بازار و در واقع خود مردم آن را تنظیم می کنند (الگوی رقابتی کسب و کار)

7- معیار این تفاوت چیست؟
چون در مشاغل غیر دولتی ، شاغل حق الزحمه خود را مستقیم از مردم (مشتری ، ارباب رجوع ، موکل و ...) دریافت میکند.

👈بنابراین چون حرفه وکالت شغل غیردولتی است تنها شرط این حرفه ، احراز حداقل مهارت و شایستگی لازم برای وکالت است و هرگونه تعيين ظرفيت از سوي هر نهاد و مرجعي مردود است.
دانشجو رشته حقوق
|
4آبان ماه 1396
2
1
چرا دوستان مدعی انحصار پاسخ نمی دهند انحصار وکالت در دست چه کسی است؟ چرا هیچ اشاره ای به افرادی که در آزمون قبول شده اند نمی کنند این افراد که هرسال قبول می شوند و تعدادشان هم کم نیست از کجا آمده اند؟ اینها همان همکلاسی های دوستان معترض نیستند؟ در ضمن عرف درآمد وکلا ده درصد ارزش پرونده است که بر فرض نجومی هم باشد ایرادی ندارد زیرا شغل آزاد است و کسب حلال و مشروع تحت حمایت اسلام و قانون است و صد البته موجب حسادات حسودان و راحت طلبان اگر هم کسی امکان گرفتن وکیل نداشته باشد دادگاه به رایگان برای ایشان وکیل تعیین می کند در آخر برای بار هزارم به دوستانی که خود را حقوقدان خطاب می کنند توصیه می کنم دوباره رشته حقوق را مطالعه کنند والسلام.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top