اقدام مشترک اعضای تحریریه وکیل ملت و وکیل مردم برای کمک به محیط زیست در ایام عزادری ها

نذری های محیط زیستی ، کوچک اما با تفکری بزرگ

مهدی مرزبان سردبیر

وکیل ملت: با فرا رسیدن ماه محرم و ایام شهادت امام حسین (ع) مراسم عزاداری عاشقان ان حضرت در سراسر ایران و جهان آغاز شده است.

تاریخ انتشار: 7مهر1396|12:31

نذری های محیط زیستی ، کوچک اما با تفکری بزرگ
| کد خبر: 245156

نذری های محیط زیستی ، کوچک اما با تفکری بزرگ


با فرا رسیدن ماه محرم و  ایام  شهادت امام حسین (ع) مراسم عزاداری عاشقان ان حضرت در سراسر ایران و جهان آغاز شده است  شیعیان سراسر کشور  خالصانه و با تمام وجود به عزاداری می پردازند اما  چند سالی هست که ظرف های پلاستیکی به میزان  خیلی زیاد برای پخش نذری ها در این عزاداری ها استفاده می شود و با سرعت چشم گیری هر سال استفاده از ان بیشتر و بیشتر می شود و در کنار این همه شور و زیبایی مراسم های مذهبی نکاتی به وجود اورده است  که این همه عشق  و اعتقادات خالصانه را تحت الشعاع قرار داده است . البته نکته ای که وجود دارد در دو بخش می توان برررسی کرد

1: دلیل استفاده ی بی رویه ی  ظروف پلاستیکی در کشور
2: ریختن زباله های این ظروف در سطح شهر در ایام عزاداری ها

در بخش اول شاید فرهنگ سازی و اطلاع رسانی زیادی نشده است که این ظروف سلامتی شهروندان را با چه خطرات جبران ناپذیری مواجهه می کند  و از همه مهم تر استفاده از این ظروف چه صدمات غیر قابل جبرانی به محیط زیست می زند و این راحت طلبی به قیمت به خطر انداختن جان خود ، شهروندان و  حتی آیندگان می ارزد ؟
در بخش دوم اگر در این ایام نگاهی به سطح شهرو روستای کشور بیاندازیم در هر نقطه  زباله های پلاستیکی را می بینیم که  چهره ی زیبای شهر و روستاهای این کشور را زشت کرده است  البته این روند در طول سال اتفاق می افتد ، در رودخانه ها ، کوه ها ، دریا ، جنگل و .... به فراوان به چشم می خورد و در این ایام چهره ی واقعی خود را در سطح شهر نمایان می کند  چهره ای که در طول سال با زحمت رفتگران زحمت کش نقاب بر ان زده می شود تا خوب جلوه  داده شود اما  با توجه به استفاده ی  عظیم  ظروف پلاستیکی  در ماه محرم خیابان ها و کوچه ها  چهره ی واقعی تفکر اشتباه بسیاری از مردم خود را در راستای محیط زیستی نشان می دهد که لطمه های غیر قابل جبرانی به محیط زیست کشور می زند .

در میان عزارداری های شیعیان امام حسین (ع) خیلی از نذری هایی وجود دارد که نیازی به مادیات ندارد و از هر کسی بر می آید و اتفاقا چه غنی و چه فقیر آن را انجام دهد  می تواند یک فرهنگی را ایجاد کند که نسل های بعد هم ان را ادامه دهند به شعار (جهانی سالم در گرو تفکری سالم)  تحقق بخشد .

چند مورد از نذر های متفاوت اما پر از معنا را می توان اشاره کرد  

نذر کنیم به فرزندانمان اموزش دهیم تا از این ظروف کمتر استفاده کنند و  در صورت استفاده ، زباله ی ان را به سطل آشغال بیاندازند .


نذر کنیم هر چند تا که در توانمان است این ظروف را از خیابان و کوچه ها  ،  دریا و رودخانه ها برداریم تا محیط زیستی سالم برای خود و فرزندامان بسازیم .

نذر کنیم در مسجد ، حسینه ، تکیه ها چند دقیقه ای حتی کوتاه به این موارد اختصاص دهیم تا فرهنگ سازی را از دل همین عزاداری های خالصانه به سطح جامعه و در موارد دیگر گسترش دهیم
 
نذر کنیم یک شب با رفتارمان و کارمان کمی از زحمت زیادی که به دوش رفتگران است بکاهیم .

من و تو با هم می توانیم شهری آراسته ، زیبا و دوستدار محیط زیست بسازیم و تا از خودمان شروع نکنیم هرگز نمیتوانیم با طبیعت یک تعامل درست برقرار کنیم .

اعضای  تحریریه پایگاه خبری تحلیلی وکیل ملت و هفته نامه ی وکیل مردم بنا دارد در یک اقدام مشترک در نقاط مختلف کشور این عمل جمع اوری ظرف های پلاستیکی در روز تاسوعا و عاشورای حسینی انجام دهد  تا بتواند کمکی هر چند کوچک به این فرهنگ سازی کند . 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top