تقویت تفکر استقلال شمال عراق نشات گرفته حمله ی آمریکا به عراق در سال 2003

آمریکا موافق استقلال کردستان عراق یا مخالف ؟

مهدی مرزبان سردبیر

وکیل ملت: ، توجه ویژه ایالات متحده به کردها بعد از شکست صدام حسین تفکر استقلال طلبانه ی کرد ها را تقویت گردید و به عقیده خیلی از کارشناسان در همان زمان این خواسته ی کرد های عراق در آینده نزدیک قابل پیش بینی بود .

تاریخ انتشار: 8مهر1396|18:06

آمریکا موافق استقلال کردستان عراق یا مخالف ؟
| کد خبر: 245255

آمریکا موافق استقلال کردستان عراق یا مخالف ؟  


در زمان حاکمیت صدام  حسین ،  کردهای عراق از کمترین حق شهروندی برخوردار بودند و صدام حسین به هر نحوی که می توانست ان ها را سرکوب می کرد و تا جایی این سرکوب پیش رفت که در دهه 1990  ده ها هزار نفر مردم بی گناه کردستان عراق  کشته شدند و یک نسل کشی به تمام به معنا در شمال عراق اتفاق افتاد ،  رویدادی غم انگیز که آن را به کشتار و نسل کشی  مردمی بی گناه توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم مقایسه کردند.

 کرد های عراق در همان زمان صدام حسین ،  به تفکراستقلال طلبانه یشان در طول سالیان سال بیشتر فکر کردند اما این تفکر با توجه به سرکوب نیروهای صدام حسین آشکار نبود و در حد همان تفکر باقی مانده بود و از حالت بالقوه به بالفعل در نیامد .

اما با حمله ی آمریکا به ریاست جمهوری جرج بوش در سال 2003 به عراق و شکستن تابوی نام صدام حسین اوضاع تغییر کرد و با آمدن امریکا شمال عراق رنگ و بوی جدیدی به خود گرفت و از نقاط دیگر عراق اوضایش بهتر بود ،  توجه ویژه ایالات متحده به کردها بعد از شکست صدام حسین  تفکر استقلال طلبانه ی کرد ها را  تقویت گردید و به عقیده خیلی از کارشناسان در همان زمان این خواسته ی کرد های عراق  در آینده  نزدیک قابل پیش بینی بود .

با ظهور داعش و ضعیف شدن دولت مرکزی عراق ، کردها به کمک به دولت مرکزی آمدند و با ائتلاف با کشور های دیگر در مقابل داعش ایستادگی کردند که همین امر قدرت چانه زنی کردها را از دولت مرکزی بیشتر کرد و تا جایی پیش رفت که  مسعود بارزانی رئیس فعلی اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دموکرات کردستان عراق  اعلام کرد همه پرسی استقلال شمال عراق را برگزار خواهد کرد و در این موضع هرگز کوتاه نمی آید.

البته به عقیده ی کارشناسان  ، این تصمیم مسعود بارزانی ناشی از  کمک اقلیم کردستان به مبارزه با داعش و همچنین ضعف دولت مرکزی می دانند و از دید ان ها  این همه پرسی در بهترین زمان خود است تا بتواند از ضعف دولت مرکزی استفاده کند و به نتیجه برسد .

رییس اقلیم کردستان همه پرسی را با تمام فشار ها  انجام داد و نتیجه ی ان هم واضح بود که اکثریت به استقلال رای خواهند داد و این اتفاق  با واکنش های متفاوت و سنگینی روبرو شد .

و حتی امریکا حامی کردها بعد از حمله به عراق هم ،  با استقلال کردستان عراق مخالفت کرد

و این مخالفت کاخ سفید  نشات گرفته از چند دلیل است :

1. امریکا در اصل موافق استقلال کردستان عراق است اما با توجه حضور داعش این استقلال را در شرایط حاضر عامل بی ثباتی منطقه می داند و تلاش می کند این استقلال  به زمان دیگری موکول شود .
2. در صورت استقلال عراق ،  بی ثباتی باعث رشد و تقویت داعش که این روز ها همه ی کشور های دنیا با ان درگیر هستند خواهد شد و در نتیجه با این همه پرسی در حال حاضر موافقت نخواهد کرد ...

3.  همه پرسی کرد ها  فقط اوضاع عراق را متشنج نمی کند بلکه اقدامی تحریک آمیز برای کشور های همسایه هم است و این موضوع ، اوضاع   نابه سامان خاورمیانه را بدتر خواهد کرد .

 

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ایرانی
|
9مهر ماه 1396
0
1
کردها بیش از 1 قرنه که دنباله کشورشون هستن و ربطی به آمریکا هم نداره!خودشون رو هم عراقی نمیدونن!کافیه یه سر بزنین به کردستان عراق!این حس ماله 100 سالع پیشه نه حمله ی آمریکا!!!

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top