زنگ‌ها برای که به صدا در‌می‌آیند؟!

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان به گاردین گفته است که احتمالا ترامپ در دو هفته آینده، تهدیدهایش را عملی می‌کند و از تایید پایبندی ایران به برجام سر باز خواهد زد.

تاریخ انتشار: 9مهر1396|20:31

زنگ‌ها برای که به صدا در‌می‌آیند؟!
| کد خبر: 245323

ظریف هشدار داده است که خروج آمریکا از برجام به ازسرگیری غنی‌سازی اورانیوم در ایران و ازسرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سطحی بالاتر منجر خواهد شد.

شاید برای بسیاری روشن نباشد که چرا ظریف به ماه اکتبر اشاره کرده است و روند آنچه وی حدس زده است چگونه خواهد بود.
واقعیت این است که دولت آمریکا پس از ارزیابی همه روش‌هایی که طی آن می‌شود برجام را نقض کرد به راه‌حلی رسیده که امیدوار است از آن طریق برجام را نقض کند.
 نقطه تمرکز این روش آن است که شرایطی فراهم شود که خودِ ایران تحت فشار مجبور به ترک برجام شود.

سازوکار هم به این نحو است که کنگره قانونی را موسوم به INARA تصویب کرده که طی آن رییس‌جمهور هر ۹۰ روز موظف به اعلام پایبندی ایران به برجام است. ترامپ تاکنون دوبار مجبور شده است که طبق گزارش نهادهای اطلاعاتی ( هشت بار هم آژانس تایید کرده است) این پایبندی را اعلام کند حالا اما بسیاری معتقدند که در گزارش اکتبر این اتفاق نخواهد یافت بنابراین کنگره پس از اعلام عدم پایبندی طی ۶۰ روز موظف به تصویب قوانینی برای تحریم‌های مرتبط با مساله‌هسته‌ای است اگرچه چنین نخواهد شد زیرا آنچه مدنظر دولت آمریکاست بیشتر تلقین نوعی تداوم « حالت فوق‌العاده» در مورد ایران برای تاثیرگذاری بر شرکت‌هایی است که قصد تجارت و همکاری با ایران دارند و ریسک سرمایه‌گذاری برای‌شان اهمیت دارد.
 
این روند علیرغم ظاهر ساده خود اما حاوی چند اشکال اساسی است. اول اینکه طبق قوانین بین‌المللی و متن برجام، مرجع راستی‌آزمایی آژانس است نه رییس‌جمهور یا کنگره آمریکا. دوم اینکه چنین اقدامی از سوی ترامپ به معنای زیر سوال بردن‌ هشت گزارش آژانس و دو‌گزارش پیشین نهادهای اطلاعاتی و در کل صلاحیت و مشروعیت نهادهای بین‌المللی است، دیگر آنکه از این طریق، حیثیت و اعتبار آمریکا به عنوان طرف مورد اعتماد یک توافق معتبر بین‌المللی مخدوش می‌شود و اعتبار آن، چه در نسبت این کشور با شرکای اروپایی و چه در ضمانت اجرا و پایبندی آمریکا زیرسوال خواهد رفت.


این تبعات البته تنها متوجه دولت آمریکا نیست و شرکتهای آمریکایی نیز که حصور و فعالیت‌شان بی‌تاثیر از میزان پایبندی دولت‌شان به توافق‌‌های بین‌اللملی نیست، مغبون خواهند بود. از همه اینها مهم‌تر اینکه در سازوکار جدید نقض برجام، دولت و کنگره مجبورند شیپور را از طرف گشاد آن بدمند زیرا اگر دلایل و نشانه‌های در اختیار نهادهای اطلاعاتی متقن بود در گزارش نهادهای اطلاعاتی آمریکا یا نهادهایی چون آژانس ردی از آن هویدا بود در نتیجه، اثبات این ادعا به زمان بعد از اعلام عدم‌پایبندی احاله شده است که از این منظر بدعتی مضحک است مگر آنکه عمده این ادعای نقض برجام بر آزمایش موشکی اخیر ایران باشد که اولا کنگره و دولت آمریکا مرجع اثبات تخطی نیستند و ثانیا نهادهای اطلاعاتی آمریکا( گزارش فاکس نیوز) معتقدند که برخلاف ادعاها، چنین آزمایشی صورت نگرفته است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

پر بازدیدترین اخبار

Top