تکثیر اربعین در عاشورا

محمدرضا پویافر

وکیل ملت: بعد از برجسته شدن و توسعه یافتن اهمیت اربعین به فراسوی مرزهای عراق، چند سالی است که آیین اربعین – چه در قالب بزرگداشت برنامه های سوگواری و روضه در هیأت ها و مجالس داخل کشور و چه حضور و مشارکت در آیین پیاده روی اربعین در کشور عراق- برای شیعیان ایرانی اهمیت مضاعفی یافته است.

تاریخ انتشار: 11مهر1396|10:55

تکثیر اربعین در عاشورا
| کد خبر: 245542

بر این اساس، به خصوص طی پنج سال اخیر، حضور ایرانیان در آیین پیاده روی اربعین در عراق در ابعاد مختلف توسعه یافته است. بر آوردها یک افزایش محسوس جمعیت زایران ایرانیِ اربعین را نسبت به سال قبل و تا حدود سه میلیون نفر، پیش بینی می کند.

وجه دیگر این رشد و توسعه‌ی اربعین، در ابعاد ذهنی و مفهومی آن است:
✅یک مصداق از توسعه مفهومی اربعین در توسعه و تنوع یافتنِ انواع  پیاده روی های آیینیِ دینی به مقاصدِ داخلی قابل مشاهده است. علاوه براین که پیاده روی سنتیِ زایرانِ امام رضا(ع) در آستانه شهادتش در آخر ماه صفر گسترش پیدا کرده و امروز دیگر گروه های مختلفی از شهرهای مختلف ایران عزمِ زیارتِ پیاده به سوی مشهد می کنند، پیاده روی های جدیدی همچون پیاده روی غدیریه (از حرم فاطمه معصومه(س) تا جمکران) هم در حال شکل گیری است.
✅مصداق دیگرِ توسعه ذهنی و مفهومیِ اربعین را این روزها می توان در دهه اول محرم در گوشه و کنارِ شهر دید. جلوه بارزِ این بخش از حضورِ آیین اربعین در دهه محرم، انواع ایستگاه های صلواتی است که به صورتی شبیه به موکب های کوچک برپا شده، مشابه همان موکب ها آراسته شده و به مردم چای و شربت می دهند. در برخی از موارد، حتی این ایستگاه ها تلاش می کنند جنس پذیرایی شان هم شبیه موکب های اربعین باشد. چایِ عراقی و چای ترش و پذیرایی از مردم در استکان های کوچک شیشه ای، جلوه هایی است که مخاطب را به یاد حال و هوای پیاده روی اربعین می اندازد.

هرچند ایستگاه های صلواتی و نذری در کنار خیابان ها، سال ها پیش از این به خصوص پس از افزایش تعداد خودروها در معابر شهری نمایان شده، اما رشد مضاعف آنها در گوشه و کنار شهر همراه با شکل خاص آرایش و خدماتی که ارایه می کنند، نشانه هایی از همان تکثیر اربعین در دهه محرم و ایام عزاداری برای عاشورا را نشان می دهند.

🔹این روزها جامعه شیعی ایرانی در مسیرِ پر رنگ شدن و برجسته شدن اربعین در مقابل دهه اول محرم قرار گرفته است؛ این برجستگی نه از جهت اهمیتِ رویدادِ تاریخی اربعین نسبت به عاشورا، بلکه از جهت برجستگی، اهمیتِ عملی و فربه شدگیِ آیین ها و الگوها و جلوه‌ها است. یعنی جلوه های آیین ها و الگوهای اربعینی در امور و مناسبت هایِ دینی دیگر با شدت بیشتری در حال تکثیر است. هرچند نشانه های بارز این تغییر مفهومی هنوز در سطح عینی نمایان نیست، اما با بیشتر شدن جلوه های عینی این تغییر، بیشتر شدنِ تدریجیِ حضور عزاداران اربعین در مقایسه با عاشورا، یکی از مسیرهای محتملی است که پیش روی الگوهای سوگواریِ شیعی در ایران خواهد بود؛ واقعیتی که سال هاست در عراق به وضوح قابل مشاهده است.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top