رانندگی زنان در عربستان؛ سنت مقاومت می‌کند

مصطفی داننده

وکیل ملت: نمی‌شود یک شب با یک قانون، تفکر بخشی از جامعه را که سال‌ها با آن زندگی کرده‌اند را تغییر دهد.در جوامع سنتی قبل از قانون گذاری احتیاج به فرهنگ سازی است. تصور کنید مردی در عربستان سال‌ها به زنش اجازه نمی‌داده است در جامعه حضور پیدا کند ولی حالا همان زن می‌تواند در خیابان‌های عربستان رانندگی کند.

تاریخ انتشار: 13مهر1396|20:06

رانندگی زنان در عربستان؛ سنت مقاومت می‌کند
| کد خبر: 245758

زنان عربستان سعودی اجازه رانندگی پیدا کردند. پادشاه عربستان بالاخره تصمیم گرفت به زنان این کشور اجازه دهد فرمان بدست بگیرند و در خیابان‌ها و اتوبان‌ها ویراژ دهند.

قرار است از شهریور سال آینده این قانون اجرا شود. در این میان اما برخی از مردان عربستانی به این قانون اعتراض کردند و اعلام کردند دوست ندارند زنان و دخترانشان رانندگی کنند پا به پای مردان.

برخی مردان عرب سعودی بر اساس تفکر سنتی خود بر این باور هستند که زنان نباید رانندگی کنند. آنها کاری به قانون و دستور پادشاه هم ندارند.

به طور مثال رئیس یک شرکت تاکسیرانی در همین ارتباط گفت: «شما می‌توانید ممنوعیت آنها را لغو کنید، ولی نمی‌توانید مردان را مجبور کنید تا به زنان و خواهران خود اجازه رانندگی دهند. من کسی هستم که به عنوان رئیس خانواده تصمیم می‌گیرد، نه زنان.»

این رفتار بیانگر یک اصل اساسی در جوامعی است که مردم در آن با تفکرات سنتی زندگی می‌کنند. قانون نمی‌تواند سنت‌های آنها را زیر پا بگذارد.

در جوامع این‌چنینی قبل از قانون گذاری احتیاج به فرهنگ سازی است. تصور کنید مردی در عربستان سال‌ها به زنش اجازه نمی‌داده است در جامعه حضور پیدا کند ولی حالا همان زن می‌تواند در خیابان‌های عربستان رانندگی کند.

قطعا برای آن مرد قانون مهم نیست بلکه به آنچه اعتقاد دارد عمل می‌کند و به زنش اجازه نمی‌دهد سمت رانندگی برود.

وضع قوانینی این چنین در جامعه مثبت است اما این قوانین بدون آماده کردن ذهن بخشی از جامعه می‌تواند مشکلات عدیده‌ای را برای کشور ایجاد کند.

فرهنگ سازی مناسب می‌تواند اندیشه جامعه سنتی را دچار تحول کند. آنها اگر بفهمند رانندگی زنان هیچ مغایرتی با دین اسلام و تفکر سنتی عربی ندارد قطعا اجازه خواهند داد زنان همچون مردان فرمان به دست بگیرند و رانندگی کنند.

نمی‌شود یک شب با یک قانون، تفکر بخشی از جامعه را که سال‌ها با آن زندگی کرده‌اند را تغییر دهد.

اگر فرهنگ سازی صورت به درست و زیربنایی انجام نگیرد ممکن است این قشر سنتی برای مقابله با قانونی که آن را غلط می‌پندارد دست به خشونت بزند.

شاید در روزها و ماه‌های آینده باید خود را آماده شنیدن اخباری از خشونت مردان علیه رانندگان زن در عربستان کنیم. مردانی که دوست ندارند وقتی پشت چراغ قرمز ایستاده‌اند، زنی را به عنوان راننده ماشین دیگری در کنار خود ببیند.

این تقابل سنت و قانون می‌تواند زمینه ساز یک بحران بزرگ اجتماعی شود و جامعه را سال‌ها در گیر خود کند. این اصل مختص جامعه عربستان نیست بلکه تمام جوامع سنتی را در بر می‌گیرد.

تنها راه حل این مشکلات فرهنگ سازی است حتی اگر این فرهنگ سازی سال‌ها طول بکشد.

کلید واژه ها رانندگی زنان - عربستان
منبع خبر عصر ایران
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top