آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان

وکیل ملت: روز گذشته معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور از بررسی لایحه جامع تامین امنیت زنان در برابر خشونت، در قوه قضائیه خبر داد و گفت: قوه قضائیه مشغول انجام کارهای نهایی مربوط به این لایحه است و منتظریم هرچه سریع‌تر این لایحه به نتیجه برسد و اجرا شود.

تاریخ انتشار: 15مهر1396|12:33

آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان
| کد خبر: 245890

خشونت علیه زنان اصطلاحی تخصصی است که مانند جنایت برپایه بیزاری برای توصیف کلی کارهای خشونت‌آمیز علیه زنان به کار می‌رود. این شکل از خشونت علیه گروه خاصی از مردم اعمال می‌شود و جنسیت قربانی، پایه اصلی خشونت است. سازمان‌ها و کشورهای جهان می‌کوشند با برنامه‌های گوناگون با خشونت علیه زنان مبارزه کنند. سازمان ملل متحد روز ۲۵ نوامبر را روز بین‌المللی مبارزه با خشونت علیه زنان اعلام کرده است. هرگونه رفتار خشن وابسته به جنسیت را که موجب آسیب جسمی، جنسی، روحی و رنج زنان شود خشونت علیه زن می‌گویند. این خشونت می‌تواند با تهدید، اجبار یا سلب اختیار و آزادی به‌ صورت پنهان یا آشکار انجام شود. مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را «هرگونه عمل خشونت‌آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان بشود» تعریف کرده است که شامل تهدید به این کارها، اعمال اجبار یا سلب مستبدانه آزادی، چه در اجتماع و چه در زندگی شخصی می‌شود. رهبر انقلاب در سال 90 در سومین نشست اندیشه‌های راهبردی بر ضرورت تامین امنیت زنان و پیشگیری از ظلم به زنان در عرصه خانواده تاکید کردند و این موضوع تلگنری شد تا مرکز امور زنان و خانواده وقت به فکر تدوین مقرراتی در این زمینه بیفتد. به این ترتیب بود که لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت دهم تدوین شد.

لایحه‌ای که در دولت یازدهم بی‌نتیجه ماند

فروردین سال گذشته معاون سابق رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ما پیگیر لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت هستیم و اوایل سال 95 لایحه جامع تامین امنیت زنان در برابر خشونت را ارائه می‌دهیم. آنچه تا به حال پیگیر آن بودیم، لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت منهای بخش قضائی بود که با قوه قضائیه تعامل داشتیم و به این نتیجه رسیدیم که در اصلاح قانون تعزیرات گنجانده شود که بررسی‌ها نشان داد پیگیری آن بسیار زمانبر است و زمان کافی نداریم؛ بنابراین پیشنهادات 10‌ماده‌ای خود را که قرار بود در آن لایحه گنجانده شود، در همین لایحه جامع می‌آوریم. شهیندخت مولاوردی دی سال گذشته با اشاره به بازنگری‌های انجام‌شده در لایحه از آماده شدن سند پشتیبان لایحه خبر داد و عنوان کرد که این سند می‌‌تواند در بعد فقهی مرور منابع و آگاهی از آمار و پژوهش‌‌های موجود راهگشا باشد. او همچنین به پیشنهاد راه‌اندازی کمیته تامین امنیت زنان و ایجاد صندوق حمایت از زنان بزه‌دیده در لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت اشاره کرد. فروردین امسال اشرف‌ گرامی ‌زادگان، مدیرکل حقوقی معاونت امور زنان و خانواده، گفت: در آخرین روزهای سال 95 لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت با 92 ماده به دولت رفت و الان در کمیسیون دولت در حال بررسی است. این خبر در حالی است که با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی دولت یازدهم، امیدی به خارج‌شدن لایحه از این کمیسیون و ورود آن به مجلس نیست. روز گذشته معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور از بررسی لایحه جامع تامین امنیت زنان در برابر خشونت، در قوه قضائیه خبر داد و گفت: قوه قضائیه مشغول انجام کارهای نهایی مربوط به این لایحه است و منتظریم هرچه سریع‌تر این لایحه به نتیجه برسد و اجرایی شود. معصومه ابتکار ادامه داد: در حال پیگیری وضعیت این لایحه هستیم و با شرکت مستمر در جلسات قوه قضائیه با آنها همکاری‌های ویژه‌ای داریم. او افزود: مذاکرات معاونت امور زنان و خانوداده با مسئولان قوه قضائیه در حال انجام است و در تماس‌هایی که با این قوه داشتیم پیش‌بینی می‌کنیم به نتایج خوبی برسیم. ابتکار به همکاری و ارتباط قوی معاونت زنان و خانواده ریاست‌جمهوری با اعضای فراکسیون زنان مجلس نیز اشاره کرد و به ایسنا گفت: پیش از این جلساتی با این فراکسیون برگزار شده است که امیدواریم در آینده نیز با برگزاری جسات دیگر پیگیر مسائل زنان از طریق مجلس نیز باشیم.

 

منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top