اما و اگر‌های افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی

وکیل ملت: طبق اصل 64 قانون اساسی از تاريخ همه‌پرسي سال هزار و سيصد و شصت و هشت هجري شمسي پس از هر ده سال، با در نظر گرفتن عوامل انساني، سياسي، جغرافيايي و نظاير آنها حداكثر بيست نفر نماينده مي‌تواند اضافه شود.

تاریخ انتشار: 22مهر1396|17:42

اما و اگر‌های افزایش تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی
| کد خبر: 246556

طبق این اصل زرتشتيان و كليميان هر كدام يك نماينده و مسيحيان آشوري و كلداني مجموعا يك نماينده و مسيحيان ارمني جنوب و شمال هركدام يك نماينده انتخاب مي‌كنند. محدوده حوزه‌هاي انتخابيه و تعداد نمايندگان را قانون معين مي‌كند. براین اساس قرار است در مجلس دهم 40 نماینده به تعداد 290 نماینده فعلی مجلس اضافه شود. گرچه طبق قانون مجلس حق دارد 20 نماینده به جمع نمایندگان اضافه کند، اما چرایی این 40 نفر خود جای بحث و تامل دارد. باید دید واکنش‌ها به این بحث چه خواهد بود.

طرحی که تصویب نشد

پس از بازنگری قانون اساسی در سال 68 اولین بار در دهه 70 بود که طرح افزایش نمایندگان به جریان افتاد که طی آن تعداد نمایندگان از 270 نماینده به 290 نفر رسید. از این رو طبق قانون اساسی قرار بود که هر 10 سال 20 نماینده به تعداد نمایندگان اضافه شود که این اتفاق در دهه 80 نیفتاد و اکنون در دهه 90 نمایندگان دوباره این طرح را پیش کشیده‌اند. در مجلس نهم طرح افزایش 20 نفری نمایندگان مطرح شد که به تصویب نرسید. در این راستا بود که گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در سال 93 درباره طرح افزایش تعداد نمایندگان به 310 نفر به صحن علنی مجلس ارائه شد که یک فوریت آن به تصویب نرسید. کمیسیون شوراهای مجلس در این مدت با برگزاری جلساتی با حضور کارشناسان و مسئولان وزارت کشور این طرح را بررسی و مصوبه کمیسیون را به هیات رئیسه مجلس ارائه کردند که بازهم این مساله به محاق فراموشی سپرده شد. در این طرح آمده بود با توجه به درخواست‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، پیشنهادهای کارشناسی حوزه‌های مختلف و بررسی‌های انجام‌شده، با در نظر گرفتن مسائل جغرافیایی، جمعیتی، سیاسی، امنیتی، فرهنگی و غیره این طرح با قید یک فوریت پیشنهاد می‌شود. بر این اساس قرار بود افزایش نمایندگان در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، کرمان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، هرمزگان، همدان و استان یزد صورت گیرد. بهمن ماه سال گذشته نیز اصغر سلیمی، نماینده سمیرم و عضو کمیسیون شوراها گفته بود که طبق قانون باید تا سال ۹۸ تعداد ۴۰ نماینده به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اضافه شود که کمیسیون پیگیر تهیه طرحی با همین موضوع است. اکنون پس از 3 سال بازهم بهارستان‌نشینان طرح افزایش تعداد نمایندگان را کلید زده‌اند اما نه با20 نفر، بلکه با افزایش 40 نفری تا تعداد اعضای مجلس را به 330 نفر برسانند. باید دید درآینده‌ای نزدیک چه اتفاقاتی در این عرصه خواهد افتاد.

بعد از تعطیلات طرح به کمیسیون می‌آید

در این راستا یک عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: ۴۰ نماینده به حوزه‌های مختلف نمایندگان مجلس اضافه شده و در عین حال فقط در هفت حوزه انتخابیه اختلافاتی در مورد اضافه شدن به تعداد نمایندگانشان وجود دارد که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. احمد علیرضابیگی در خصوص جلسات کارگروه تقسیمات کشوری کمیسیون شوراها اظهار داشت: در این جلسات موضوع افزایش تعداد نمایندگان بررسی می‌شود که بعد از اتمام تعطیلی مجلس این موضوع به کمیسیون شوراها می‌آید. نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس با بیان اینکه پس از بررسی این موضوع در کمیسیون شوراها با مجامع نمایندگان استانی جلساتی را برگزار می‌کند، گفت: پس از بررسی‌های لازم در کمیسیون، این موضوع در صحن مجلس پیگیری می‌شود. او تاکید کرد: 40 نماینده به حوزه‌های مختلف نمایندگان مجلس اضافه شده‌اند و تنها هفت حوزه انتخابیه است که اختلافاتی در مورد اضافه شدن به تعداد نمایندگانشان وجود دارد که تکلیف آنها نیز مشخص می‌شود. عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لایحه دولت در زمینه افزایش تعداد نمایندگان، خاطرنشان کرد: دولت در زمینه افزایش تعداد نمایندگان لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است.

 

منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top