تاریخ انتشار: 26مهر1396|01:33

| کد خبر: 246895
شانس اندک بیلیچ در رقابت با پروفسور موفق و محبوب

کرواسی تا آخر فصل منتظر برانکو می‌ماند

وکیل ملت: در آن هم‌صحبتی رودررو پیش از تمدید دو ساله قرارداد، برانکو تنها یک بار برافروخته شد؛ وقتی پیشنهادهایش را یادآوری کردیم و او با لحنی که جدیت از آن می‌بارید، گفت تا امروز رفیق نیمه‌راه هیچ تیمی نبوده:

«عادت ندارم کاری را نیمه‌تمام رها کنم.» حرفش در واقع مهر تاییدی بود بر اتفاقی که چند سال پیش از آن رخ داد. موقعی که رویانیان بعد از نه شنیدن از برانکو - سرمربی وقت الاتفاق - سفیر ایران در عربستان را به یاری طلبید اما حرف پروفسور، دو تا نشد: «من در قرارداد تیم دیگری هستم و درست نیست کارم را نیمه‌کاره رها کنم.» پرسپولیسی‌ها هم به همین ویژگی سرمربی کروات دل خوش کرده‌اند و البته خوب می‌دانند که یک سال بعد این موقع دیگر او را در کنارشان نخواهند داشت.


برانکو یا بیلیچ؟ خود کروات‌ها به پروفسور رای داده‌اند. به برانکو که با 10 قهرمانی ملی و باشگاهی و یک مقام سومی در جام جهانی حالا در کرواسی محبوب‌تر و مقبول‌تر هم شده. اسلووان بیلیچ هم در همان تیمی بازی می‌کرد که در جام جهانی 1998 سوم شد و برانکو مربی‌اش - نه سرمربی - بود اما نه به اندازه برانکو تجربه دارد و نه حتی در مقام مربی قهرمان شده. حالا هم تیمش - وستهم - در لیگ برتر انگلیس پانزدهم است و خطر اخراج، بیخ گوش او.  بعد از جام جهانی 2006، بیلیچ جای زلاتکو کرانچار را گرفت و تیم‌ملی کرواسی با او به جام جهانی 2010 صعود کرد اما این چیزی نبود که کروات‌ها را قانع کند و امروز به همین دلیل نمی‌خواهند تیم‌ملی‌شان دوباره به دست او بیفتد.  برانکو اما هم افکار عمومی کرواسی خواهانش هستند و هم بزرگان فوتبال کشورش به او رای داده‌اند. یادتان هست که وقتی شایعه شد یک جریان از درون باشگاه پرسپولیس برکناری او را کلید زده، چه واکنشی نشان داد؟ پیشنهادهایی را به رخ کشید که قطعا سرمربیگری تیم‌ملی کرواسی هم یکی از آنها بوده.  وقتی پیش از بازی سرنوشت‌ساز برابر اوکراین تیم‌ملی را از آنته کاچیچ گرفتند، امیدشان به برانکو بود. او اما با تکیه به آنچه پایبندی به تعهدات می‌خوانیمش، پیشنهاد سرمربیگری تیم‌ملی کرواسی را نپذیرفت تا این شانس به زلاتکو دالیچ برسد. مربی‌ که فینال‌های بسیاری را باخته اما به لطف همان چند جامی که در آلبانی و عربستان گرفته، توانست نیمکت‌نشینی در تیم‌ملی کرواسی را هم تجربه کند.
کارنامه مربیگری دالیچ را اگر چه نمی‌توان با موفقیت‌های برانکو به مقایسه گذاشت اما حداقل از کارنامه بیلیچ پربارتر است و به همین دلیل فدراسیون فوتبال کرواسی تصمیم گرفت با او به پلی‌آف برود. بعد از آن اما قطعا نیمکت تیم‌ملی کرواسی را از زلاتکو دالیچ می‌گیرند تا برانکو را بر جایش بنشانند.
سرمربی 63 ساله پرسپولیس خوب می‌داند که بعد از این شاید دیگر هیچ‌وقت فرصت سرمربیگری در تیم‌ملی کرواسی نصیبش نشود و برای همین تصمیم به رفتن گرفته. تصمیمش را البته هنوز به زبان نیاورده اما هواداران نگران پرسپولیس مدام می‌پرسند: «یعنی برانکو نیم‌فصل می‌رود؟ »
از حالا برای روزهای بعد از او نگرانند اما واقعیت این است که برانکو خداحافظی با پرسپولیس را گذاشته برای آخر فصل. پس همان پاسخی را که 5 سال پیش به پرسپولیس داده بود، این بار در واکنش به پیشنهاد سرمربیگری تیم‌ملی کشورش تکرار کرد.
در واقع این تنها شرط او بود. اینکه فصل را با پرسپولیس به آخر برساند و سپس با کرواسی به جام جهانی برود؛ البته اگر به سلامت از پلی‌آف بگذرند. تیم‌ملی کرواسی در این فاصله - از پلی‌آف تا جام جهانی - جز چند بازی تدارکاتی برنامه خاص دیگری ندارد که دوری پروفسور نگرانش کند.
این همان موردی است که برانکو و فدراسیون فوتبال کرواسی درباره‌اش توافق کرده‌اند؛ اینگونه که تا 7 اردیبهشت که پرسپولیس آخرین بازی خود در لیگ هفدهم را انجام می‌دهد، برانکو در ایران بماند و بعد از آن به کشورش برگردد. رفتن او البته به خاطر یک سال باقی مانده از قراردادش خیلی هم ساده نخواهد بود اما هموطنان ایوانکوویچ آنقدر خواهانش هستند که به خاطر او به باشگاه پرسپولیس غرامت بدهند. آن‌وقت پرسپولیس می‌ماند و یک نیمکت خالی و بازیکنانی که اگر بروند، باشگاه حتی نمی‌تواند جای خالی‌شان را پر کند.

منبع خبر ایران ورزشی
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

پر بازدیدترین اخبار

Top