سومین جلسه دادگاه متهم نفتی آغاز شد

نام یک شیخ اماراتی در پرونده

وکیل ملت: سومین جلسه دادگاه رسیدگی به پروند بابک زنجانی، متهم نفتی در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی صلواتی شروع به کار کرد.

تاریخ انتشار: 13مهر1394|11:17

 نام یک شیخ اماراتی در پرونده
| کد خبر: 24692

قاضی صلواتی قبل از شروع سخنان نماینده دادستان تهران برای قرائت کیفرخواست گفت: با توجه به اینکه روز گذشته وکلای خارجی متهم با ارائه پیش‌نویس ضمانت‌نامه بدون قید و شرط آمادگی خود را برای پرداخت بدهی شرکت «HK» اعلام کرده بودند، ظرف روز جاری مدیرکل امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران نیز اعلام کرده است که تلاش می‌شود با همکاری وکلای متهم بدهی‌ها به بیت‌المال بازگردانده شود.

9:10

آغاز قرائت ادامه کیفرخواست متهم

9:20

نجفی نماینده دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست مطالبی را در خصوص تاسیس بانک‌های FIB و کنت تاجیکستان، نحوه زمینه‌سازی و ارز از بانک‌ها، حواله‌های انجام شده برای پیمانکاران نفتی و مبادلات شرکت‌های نفتی بیان کرد.

وی در خصوص عملکرد بابک زنجانی در رابطه با شرکت نفت ملی ایران گفت: اوایل سال 91 زنجانی با همکاری «ح.ف.ه» و «م.ش» و اعتماد و مشارکت با یکی از بانک‌های داخلی و با وساطت «م.ش» به دنیای معاملات نفتی وارد می‌شود و از طرفی بابک زنجانی از طریق «ک.د» و «س.ج.س» به شرکت «ن» معرفی می‌شود.

نجفی تصریح کرد: زنجانی، «ح.ف.ه» و «م.ش» در یک عملیات باندی و گروهی مبالغی را از وزارت نفت کلاهبرداری می‌کنند. بابک زنجانی از تاریخ تحریم «FIB» در جهت استرداد وجوه مورد ادعای شرکت «HK» اقداماتی را انجام داده است و از طرفی وی بیان کرده به دلیل تحریم بانک «اف ای بی» جابجایی وجوه ممکن نیست.

نماینده دادستان در ادامه قرائت کیفرخواست به اظهارات بابک زنجانی اشاره کرد و گفت: در طول تحقیقات بابک زنجانی درصدد بوده بانک FIB را بانکی معتبر معرفی کند و اصرار داشته که این بانک دارای ترازنامه‌های دقیق است درصورتی که در بررسی‌های به عمل آمده این بانک دارای اسناد مالی و ترازنامه‌های معتبر نبوده و سطح فعالیت آن بسیار محدود است.

وی ادامه داد: بابک زنجانی با استقرار یک سیستم ریموت در تهران تمامی عملیات مربوط به بانک FIB را در دفتر تهران انجام می‌داده است و تنظیم اسناد بدهکاری صرفا با دستور بابک زنجانی بوده است.

نماینده دادستان تهران گفت: کلیه اعمال متقلبانه در بستر بانک FIB انجام شده است.

9:40
نماینده دادستان تهران در ادامه قرائت کیفرخواست بابک زنجانی، به نقش بانک FIB در معاملات متهم نفتی اشاره کرد و گفت: 11 فقره‌ای که به شرکت HK داده شده توسط این بانک بوده است. متهم نفتی به همراه یکی از دستیارانش در یکی از معاملات، سیصد هزار یورو به بانک FIB واریز کرده‌اند و قرارداد فروش نیز موجود بوده است. متهم نفتی مساعدت‌های خود به شرکت HK از جمله واریز مبلغ سیصد هزار یورو و 240 میلیون دلار را در بستر بانک FIB ترسیم کرده و عملیات متقلبانه خود را در بستر صندوق خاص این بانک پیگیری کرده است.

نجفی ادامه داد: یکی دیگر از ادعاهای متهم نفتی این است که تمام حواله‌های این شرکت از یک منبع کاذب ارسال شده است. تعریف منابع موهوم از جانب بابک زنجانی جهت واقعی جلوه دادن منابع را باید در بستر همین بانک FIB دید. متهم نفتی بابت وجوه دریافتی از شرکت‌های «ن» و HK حسابی به نام شخص مجعولی نزد بانک FIB ایجاد می‌کند.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم نفتی عملیات متقلبانه خود را علاوه بر بانک FIB در دو نهاد دیگر ساماندهی می‌کرده است.

وی از بانک کنت به عوان محل جابجایی پیام‌های سوئیفتی و هنگام خرید نفت از HK ، از اعتبارات اسنادی جعلی استفاده می‌کرده است. اکثر قریب به اتفاق معاملات بابک زنجانی جهت پرداخت مطالبه شرکت «HK» با تقلب همراه بوده است و متهم به همراه «م.ش» به خلق پول غیرواقعی و بدون پشتوانه اقدام می‌کرده است. متهم پس از اینکه منابع دریافتی نفت را برای خود هزینه می‌کرده است در پاسخ به مطالبات شرکت «HK» روش متقلبانه دیگری را در پیش می‌گیرد. با عنایت به اینکه وجود حاصل از اعتبارات اسنادی به صورت صوری و غیرواقعی انجام شده و از طرفی با توجه به اینکه منابع شرکت «ن» غیرواقعی بوده است، بنابراین می‌توان نتیجه گرفت در واقعیت حساب شرکت «HK» نزد بانک FIB خالی و پوچ بوده است.

نجفی ادامه داد: متهم نفتی در برابر مطالبات بدهی‌های خود مقاومت می‌کرده است و از مسئله‌ای که خود ساخته است یعنی تحریم استفاده می‌کرده و سعی داشته خود را از دست پیمانکاران رها کند و مدعی شده بوده است که به لحاظ تحریم قابلیت جابجایی منابع در حق پیمانکاران وجود نداشته است. همچنین با توجه به اینکه مطالبات «HK» از سوی چند نهاد مهم داخلی نیز پیگیری می‌شده است، بابک زنجانی به خلق سناریوی جدید با عنوان خلق پول غیرواقعی می‌پردازد و با توجه به اینکه به بحث بین‌المللی بانکی اشراف محدودی داشته است به جعل حواله‌های ارزی و حواله‌های کلان رو می‌آورد.

وی ادامه داد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد متهم درصدد بوده است با جعل پیام و حواله، استفاده از منابع مجهول بتواند از موسسات اعتباری اسناد بهادار یا ضمانت‌نامه دریافت و آن را به شرکت «HK» بدهد. موضوع جعلی بودن این حواله‌ها توسط کارشناسان بانک مرکزی تایید شده است. متهم همچنین در ایمیلی به کارمندان یکی از شرکت‌های خود اعلام می‌کند که دریافت بانک از یک بانک معتبر را در سابقه به یکی از بانک‌های خود ثبت کند؛ اما با توجه به اینکه با یک استعلام ساده می‌توان به جعلی بودن این ثبت سابقه پی‌برد متهم درصدد خلق شخص مجهول روی می‌آورد و ساخت یک شرکت مجهول را در دستور کار خود قرار می‌دهد و همچنین مهری به اسم این شخص طراحی کرده و قراردادی جعلی انعقاد می‌کند و بیش از 8 میلیارد یورو با این محوریت جعلی نزد یکی از بانک‌ها سپرده می‌گذارد.

9:45

معاون دادستان تهران افزود: بابک زنجانی درصدد بود با جعل حواله‌های ارزی کلان و پیام‌های سویفتی جعلی بتواند از موسسات اعتباری و بانک‌های داخلی اسناد بهادر دریافت کند و با پرداخت آن به Hk دین خود را به این شرکت ادا کند اما تمامی این پیام‌های سوئیفتی توسط کارشناسان بانک مرکزی بررسی شده و جعلی بودن آن تأیید شده است. وی در راستای دریافت وام شخصی به نام یوروسف را خلق می‌کند و قراردادی معمولی به نام آن منعقد کرده و تأیید می‌کند که این فرد بیش از 9 میلیارد یورو نزد بانک FIB سپرده دارد.

نجفی تصریح کرد: وی وام 15 میلیارد یورویی دریافتی خود را ابتدا می‌گوید از «شیخ حشر» در دبی گرفته است اما پس از آن مدعی می‌شود آن را از شرکت I1 وام گرفته است در حالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت I1 به هیچ عنوان در بحث اعطای تسهیلات به اشخاص فعالیت نمی‌کند.

10:10

در ادامه این جلسه رسول کوهپایه‌زاده، وکیل متهم از جایگاه خود بلند شد و گفت: مطالب نیاز به کارشناسی دارد و ایرادی که ما به آن وارد می‌دانیم این است که کارشناسان بانک مرکزی صلاحیت اظهارنظر قضایی را ندارند و ایرادات فراوانی به اظهارات کارشناسان بانک مرکزی وجود دارد. با توجه به اینکه خلاءهای اظهارنظری وجود دارد، اتهامات موکل من با لباس کیفری پوشانده می‌شود و ما معتقدیم اگر نظر کارشناسان رسمی دادگستری ذی‌صلاح در امور بانکی بین‌المللی وجود داشته باشد موثر است.

معاون داستان تهران هم در خصوص اظهار نظر رسول کوهپایه‌زاده، گفت: نظر کارشناسان بانک مرکزی به عنوان ناظر و به عنوان مقام رسمی در پروند موجود است و دادسرا به قناعت این نظر رسیده است.

10:30

در ادامه نیز قاضی صلواتی به متهم نفتی که اعتراض داشت و گفته‌هایی در هنگام قرائت کیفرخواست بیان کرد تذکر داد که بدون کسب اجازه از دادگاه صحبت نکند.

دسته بندی حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top