مورد عجیب دونالد ترامپ

دکتر مهدی میناخانی(روان درمانگر تحلیلی)

وکیل ملت: باید پذیرفت که پدیده‌ی «دونالد ترامپ» زاده‌ی وضعیت کنونی است، وضعیتی که سلبریتی‌ها در راس اخبار، کنش‌های اجتماعی و فعالیت‌های فرهنگی قرار دارند.

تاریخ انتشار: 27مهر1396|01:53

مورد عجیب دونالد ترامپ
| کد خبر: 247018

وضعیتی که در آن برنده جایزه‌ی نوبل (که عمر خود را برای پژوهش در یک حوزه‌ی مشخص صرف کرده) کمتر از نیم ساعت در راس خبرها قرار می‌گیرد، بعد از آن عینک جدید دوست‌پسر «بریتنی اسپیرز» و وضعیت اندام میانی «کیم کارداشیان» به صدر اخبار برمی‌گردند. دونالد ترامپ بیش از آنکه سیاستمدار باشد، سلبریتی است و به نظر می‌رسد رگ خواب توده‌ی مردم را خوب می‌داند. با روی کار آمدن او، توجه به سلامت روان سیاستمداران به موضوع داغی در نشریات بین‌المللی بدل شده است.

«مورد خطرناک دونالد ترامپ» عنوان کتابی است که در ماه اخیر در آمریکا چاپ شده است و در آن 27 تن از روانپزشکان و متخصصان سلامت روان به بررسی وضعیت دونالد ترامپ پرداخته‌اند. نویسندگان کتاب می‌گویند که این را وظیفه‌ی خود می‌دانند که درباره‌ی وضعیت روانشناختی دونالد ترامپ هشدار دهند. بیشتر مقاله‌ها و تحلیل‌های روانشناختی از وضعیت روانشناختی دونالد ترامپ به دو مورد اساسی تاکید می‌کنند: نارسیسم و مانیا.

نارسیسیزم؛ یک وضعیت کلی شخصیتی است. افراد نارسیستیک دارای هذیان‌های بزرگ‌منشی و همه‌کارتوانی هستند. نارسیستیک‌هایی با هوش بالا می‌توانند دیگران را اغوا و همراه کنند. همچنین کسی که هذیان همه‌کارتوانی دارد، درک درستی از «ناکامی و اختگی» ندارد و گمان می‌کند که این توانایی را دارد که هر تغییر و تحولی که بخواهد ایجاد کند، همین می‌شود که با کوچکترین ناکامی واکنش پرخاشگرانه نشان می‌دهد. تمام این مسائل در سطح فردی ممکن است آسیب‌رسان باشند، حالا اگر به سطح کلانی مثل ریاست جمهوری قدرتمندترین کشور دنیا تسری پیدا کند، موضوع پیچیده‌تر می‌شود.

از سوی دیگر، مانیا به وضعیتی گفته می‌شود که فرد «واقعیت‌آزمایی» خود را از دست می‌دهد و عموماً همراه با همان هذیان‌های بزرگ‌منشی است. تکانشگری (انجام آنی کاری بدون در نظر گرفتن عواقب آن)، تصمیم‌های آنی و انرژی بالا از دیگر ویژگی‌های افراد مبتلا به مانیاست. برای مثال توئیت‌های تکانشی ترامپ در واکنش به موضوعی و پشیمانی بعدی از آن و یا تصمیم آنی برای تغییر دادن نام خلیج فارس در حین سخنرانی (خبرنگاران بی‌بی‌سی می‌گویند در متنی که مشاوران برای سخنرانی او آماده کرده بودند، نام خلیج فارس نوشته شده بوده است که او از عنوان خلیج عربی استفاده کرد) مثال‌هایی از وضعیت مانیک او هستند.

اما مهمتر از تمام این‌ها، «ماشا گِسِن»، هفته‌ی گذشته مقاله‌ای در «نیویورکر» نوشته و پس از بررسی نگاه‌های روانشناختی متفاوت به وضعیت دونالد ترامپ، سوال جالبی را مطرح کرده است. او می‌گوید «سوال اصلی این نیست که فاز دونالد ترامپ دقیقاً چیست؟ بلکه بهتر است بپرسیم چرا شهروندان آمریکایی به او رای دادند؟». او برای پاسخ به این پرسش از یک روانکاو کمک گرفته و پاسخ نسبتاً قانع کننده‌ای برای این سوال دارد.
«توماس سینگر» روانپزشک و روانکاو به او پاسخ داده که دلیل اصلی در هسته‌ی «سِلف» زخمی شده‌ی هویت گروهی آمریکایی است که دونالد ترامپ وعده داده نه تنها اجازه نخواهد داد بیش از این زخمی شود، بلکه تلاش می‌کند آن را درمان کند. در واقع او تلاش کرده به نیازهای پنهان شهروندان آمریکایی در مورد هویت ملی‌شان پاسخ دهد. این تحلیل را بگذارید کنار این ایده که روانکاوها معتقدند «گروه‌ها همیشه مریض‌ترین عضو خود را برای رهبری انتخاب می‌کنند».
خودشیفته‌ها، اعتماد به نفس (هر چند کاذبی) را دارند که خیلی از شهروندان فاقد آن هستند.

اما واکنش شهروندان ایرانی بعد از سخنرانی اخیر دونالد ترامپ هم نکته مهمی دارد. شهروندان ایرانی به جعل عنوان خلیج فارس در سخنرانی ترامپ، بیش از اعمال تحریم‌های جدید واکنش نشان دادند.
شاید به خاطر اینکه خلیج فارس به هسته‌ی هویتی شهروندان ایرانی وصل است، همان هسته‌ای که احتمالاً جراحت برداشته است. این خطر برای کشور ما نیز وجود دارد. بسیاری از شهروندان این حس جراحت در هویت ملی را تجربه کرده‌اند و در انتخابات آتی برگ برنده احتمالاً در دست کاندیدایی است که بتواند روی این جراحت مانور دهد و قول درمان این جراحت را بدهد. و خبر بد اینکه تنها افرادی می‌توانند این قول نسبتاً ناممکن را بدهند که دچار همان حس همه‌کارتوانی (و واقعیت آزمایی مختلی) باشند که افراد نارسیستکی مثل ترامپ دارند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

پر بازدیدترین اخبار

Top