آیا این تغییرات، تغییراتی نهادی است که در چارچوب اصلاحات معنا پیدا می‌کند؟ آیا مُدی است زودگذر و مدرنیزمی ظاهری یا آغاز جدی تحول و اصلاح در سرزمین‌های عربی حاشیه خلیج‌فارس؟ آن بهار عربی که مفروضات آن تکیه بر اراده و حرکت مردم داشت و چنان سرنوشتی یافت آیا در سازوکاری دیگر‌که به اراده حکام گره خورده است، نتیجه خواهد داشت؟


چند دهه است که گفتمان اصلاحات در ایران با تاکید بر ثوابتی همچون « مشارکت» و « تغییر تدریجی» کلید خورده است، نتیجه این روند در بخش‌هایی مشهود و در حوزه‌های بسیاری نیز عملا شکست خورده  این تغییر گاهی به پسرفت تبدیل شده است.

تحولات اخیر در منطقه بررسی دستاوردهای عینی و نیز  آسیب‌شناسی پس‌رفت‌ها( در مقایسه با  برخی حوزه‌ها در نمونه‌های عربی) را بیش از پیش ضروری می‌سازد زیرا اگر این بررسی‌ها و آسیب‌شناسی‌ها صورت نگیرد و بخش‌های مختلفی از حاکمیت همچنان به کارشکنی در برابر تغییرات لازم بپردازد، معلوم نیست مقوله مشارکت و حفظ گفتمان اعتدال و اصلاحات تا چه حد در ذهن مخاطبانی که سیرشتابان تغییرات را در کشورهای همجوار دنبال می‌کنند تداوم خواهد داشت و سیاسیون تا کجا قادر به طرح کلیشه‌های مستمر و بعضا بی‌نتیجه‌اند؟

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

پر بازدیدترین اخبار

Top