پیش بینی هیکل درباره سقوط بارزانی

وکیل ملت: سه سال پیش وقتی داعش موصل را اشغال کرد و به سرعت در عراق و سوریه به پیش می تاخت، و نیروهای ارتش عراق، پایگاههای خود در کرکوک را تخلیه کردند، مسعود بارزانی با استفاده از فرصت نیروهای پیشمرگه را وارد شهر کرکوک کرد

تاریخ انتشار: 8آبان1396|22:14

پیش بینی هیکل درباره سقوط بارزانی
| کد خبر: 248227

 محمد حسنین هیکل، نظریه پرداز و تحلیلگر بزرگ مصری در همان روزها، در گفت وگو با روزنامه الاهرام، تحلیل و پیش بینی جالبی از مساله کرکوک کرد او گفت: «ورود مسعود بارزانی به کرکوک، ورود صدام به کویت را برایم تداعی می کند. بارزانی درهای جهنم را به روی کردها گشود و پیش بینی می کنم که دستاوردهای کردهای عراق بر باد رود و در کردستان نزاع و حتی جنگ داخلی رخ بدهد. پیشمرگه، نیروی ضعیفی است که فرماندهانی خانوادگی و فاسد دارد و خواهید دید که چگونه با نخستین جنگ از هم می پاشد.»


🔹 بارزانی اگر اشتباه برگزاری رفراندوم را هم مرتکب نمی‌شد، باز فرآیند بازپس‌گیری کرکوک و همه نقاط خارج از مرزهای شناخته شده اقلیم، توسط دولت بغداد صورت می‌گرفت. این اقتضای طبیعی دوران پساداعش بوده و هست. اما مسعود بارزانی با همه پرسی، فرصتی طلایی در اختیار دولت مرکزی عراق قرار داد و این روند را تسریع و تشدید کرد.


🔹 بارزانی به تازگی اعلام کرده که دیگر تمایلی به ادامه ریاست بر اقلیم کردستان ندارد! بگذریم که سه سال است که اساسا دوره ریاست قانونی او تمام شده است و ایشان دارند روغن ریخته را خرج امام‌زاده می‌کنند. برخی‌ها این سخن بارزانی را به «استعفا»! تعبیر کرده و سعی دارند از او یک قهرمان بسازند. در حالیکه از لحاظ حقوقی و سیاسی، استعفا درباره وضعیت کنونی او هیچ مصداقیتی ندارد. برخی ها در کمال بلاهت می نویسند: «انتقال قدرت بدون درد و خون‌ریزی»! کدام انتقال؟! در یک نظم عشیره‌ای یک عمویِِ بی‌کفایت و شکست‌خورده، به نفع برادرزاده عزیزش کنار می رود! همین. آقای بارزانی استعفا نکرده. بلکه سقوط کرده است.


🔹 بحران پیش آمده در کردستان عراق، بحران نمایندگی و بحران توسعه نیافتگی است. مثل روز روشن بوده و هست که از یک نظم عشیره‌ای و قومی، «دولت ملی» و «دموکراسی» بیرون نمی‌آید. قومیت کوچک‌ترین کم‌اهمیت‌ترین مخرج مشترک انسانها در دنیای مدرن است. دمیدن بر طبل قومیت و تلاش برای ایجاد مرزهای قومی و تشکیل کشور قومی و یا فدرالیسم قومی، هرچند در ظاهر با نیت خیر هم صورت بگیرد، هیچ ثمره‌ای جز جنگ و خون‌ریزی و هرج و مرج و بی‌ثباتیِ بی پایان و ابدی ندارد.

ایجاد دولت برپایه قومیت و نژاد، بزرگترین بلاهت ممکن برای انسان مدرن می‌تواند باشد. تلاش تمام انسانها باید برای تغییر ساختارهای حقوقی و نهادینه شدن حقوق فردی باشد. استقرار و استمرار حقوق فردی، به تحقق و تامین حقوق تمام گروه‌های جامعه، اعم از گروه‌های قومی، زبانی، فرهنگی و هر گروه دیگری منجر می‌شود. معنای واقعی «حق تعیین سرنوشت،» در یک کشور غیراشغالی دقیقا همین است. و این تنها راه است و راه دومی وجود ندارد.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

بی طرف
|
10آبان ماه 1396
1
0
تحلیل آبکی هیکل دیگر خیلی خرفت شده است. از جوانی هم هیچی نبود. برای مردم عرب چه کرده که برای کردها چه می کند. نمک بر زخم پاشیدن هنر نیست. شاید هم اینها اصلا حرف هیکل نباشد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top