چشم اسفنديار در برابر ديدگان قانون

وکیل ملت: شاید بسیاری گمان می‌کردند که محمود احمدی‌نژاد و اطرافیانش دژ نفوذ‌ناپذیری هستند که عملکرد آنها مورد نقد و بررسی قرار نخواهد گرفت، اما گذشت زمان ثابت کرد که حتی رئیس‌جمهور نیز می‌تواند به دادگاه و دادسرا احضار شود.

تاریخ انتشار: 23آبان1396|09:45

چشم اسفنديار در برابر ديدگان قانون
| کد خبر: 249485

این‌گونه بود که پس از گذشت سال‌ها، نخست احمدی‌نژاد به دادگاه فرا خوانده شد اما از رفتن به دادگاه خودداری کرد. پس از او نوبت به حمیدرضا بقایی، معاون اجرایی او رسید که روانه دادگاه و بازداشت شود. حال پس از این دو نفر، ضلع سوم، یعنی اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر احمدی‌نژاد به دادسرا احضار شد تا مثلث سردمداران دولت دهم کامل شود. باید منتظر ماند که فرجام پرونده تخلفات این 3 نفر به کجا خواهد رسید.

احضاریه‌های بی‌پاسخ

مردان دولت دهم یک به یک به دادگاه احضار می‌شوند. تا پیش از این بسیاری معتقد بودند با وجود تمام تخلفاتی که در دولت دهم صورت گرفت، اما رسیدگی موثری به‌ این تخلفات صورت نخواهد گرفت، اما پایان ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد زمان خوبی بود تا با احضار زود هنگام او به دادگاه مهر باطلی بر این دیدگاه بخورد. گرچه احمدی‌نژاد در دادگاه حاضر نشد، اما سایه احضاریه دادگاه همواره بر سر او بوده است. مرد بهاری که همیشه خود را حق می‌پنداشت، هنوز هم بر مواضع سابق خود استوار است و حاضر نیست هیچ‌یک از اتهاماتی را که به او وارد می‌کنند بپذیرد. تا کنون شکایت‌های بسیاری از احمدی‌نژاد صورت گرفته؛ از شکایت درباره سرقت طرح اختراع اتاق امن زلزله، گزارشات دیوان محاسبات، قضیه هدفمندی یارانه ها، نقض قانون اساسی تا تخلفات دولتی، اتهامات فراوانی متوجه اوست. اما احمدی‌نژاد هیچ‌گاه حاضر به صحبت و پاسخگویی درباب این مسائل نشده که باید دید دستگاه‌های نظارتی با او چه خواهند کرد.

مرد رویین‌تن بهاری

اسفندیار رحیم‌مشایی شاید تنها کسی باشد که بتوان از او به عنوان یار غار احمدی‌نژاد نام برد. در هر مکانی که احمدی‌نژاد حضور داشت، مشایی نیز همراه او بوده است. چه زمانی که در شهرداری احمدی‌نژاد، رئیس سازمان فرهنگی هنری بود و چه زمانی که در دولت‌های نهم و دهم به ریاست دفتر رئیس‌جمهور، مشاور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری منصوب شد. او همواره مرد شماره یک احمدی‌نژاد محسوب شده است. البته برخلاف دیگران، او چندان ردی از خود برجای نگذاشته و به همین دلیل است که در تخلفات دولت دهم کمتر نامی از مشایی به چشم می‌خورد. البته‌ این تمام ماجرا نیست، چون برخی اظهارات مشایی موجب شده تا دادسرای فرهنگ و رسانه او را احضار کند. ایسنا نوشت؛ اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر رئیس‌جمهور سابق به اتهام تبلیغ علیه نظام، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، توهین به مسئولان نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است. تاکنون وی به دادسرا مراجعه نکرده است.

پرونده بقایی در زنبیل قرمز

حمیدرضا بقایی تاکنون چندین بار به دادگاه احضار شده، اما فقط 2 بار به دادگاه مراجعه کرده و 2 بار هم طعم بازداشت را چشیده است. معاون اجرایی دولت دهم که در چند وقت اخیر پر سروصدا‌ترین عضو مثلث بهاری‌ها بوده، تا کنون اظهارات تندی را علیه دادستانی تهران، وزارت اطلاعات و... کرده است. بقایی تا کنون در 30 مهر و 7 آبان به علت شکایت‌های دادستانی تهران، سازمان بازرسی کل و دیوان محاسبات به دادگاه کارکنان دولت احضار شده است. جلسه سوم دادگاه مرد زنبیل‌قرمز چهارشنبه 24 آبان برگزار خواهد شد که باید دید روند این جلسه از دادگاه چگونه طی خواهد شد.

سومین جلسه دادگاه بقایی

عادل حیدری، وکیل ‌مدافع حمیدرضا بقایی گفت: جلسه بعدی دادگاه موکلم، 24 آبان برگزار می‌شود. اولین جلسه رسیدگی به پرونده معاون اجرایی دولت دهم در تاریخ‌ 25 مهر در شعبه 1057 دادگاه ویژه کارکنان دولت به صورت غیرعلنی برگزار شد. معاون رئیس‌جمهور در دولت دهم، قبل از ورود به اولین جلسه دادگاه درباره ‌اینکه دادگاه، غیرعلنی برگزار می‌شود، گفته بود که در این پرونده همه چیز وجود دارد. حمیدرضا بقایی اظهار کرد: تقاضای برگزاری دادگاه به صورت علنی را داده بودیم که به آن رسیدگی نشد و دادگاه غیرعلنی برگزار می‌شود. بقایی همچنین در پاسخ به ‌این سوال که عناوین اتهامی شما چیست، خاطرنشان کرد: همه چیز در این پرونده وجود دارد. جلسه دوم رسیدگی به پرونده معاون رئیس جمهور در دولت دهم، 30 مهر به صورت غیرعلنی در همان شعبه برگزار شد که پایان این جلسه حاشیه‌هایی نیز داشت. حمید بقایی پس از پایان دادگاه، به محوطه جلو ساختمان شماره 2 قوه قضائیه آمد که ماموران حاضر در محل مانع از گفت‌وگوی وی با خبرنگاران شدند و بقایی را به سمت خیابان هدایت کردند. در این میان تعدادی از همراهان بقایی دور او جمع شدند که ماموران از حاضران در محل خواستند متفرق شوند که اصرار بقایی برای صحبت منجر به درگیری کوتاهی بین ماموران و اطرافیانش شد و در نهایت بقایی به همراه حامیان خود محل را ترک کرد. عادل حیدری وکیل بقایی پس از پایان دومین جلسه دادگاه در گفت‌وگو با ایسنا گفته بود که‌این جلسه موضوع قابل توجهی نداشت. حیدری درباره روند جلسه رسیدگی به‌این پرونده گفت: در این جلسه وارد مباحث ماهیتی هم شدیم.

 

منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top