صادق زیباکلام ، روشنفکران ایرانی و «امر طبیعی»

🖋 جمشید میرزایی جامعه‌شناس و استاد دانشگاه

وکیل ملت: زلزله فاجعه‌بار سرپل ذهاب و دیگرهای شهرهای غرب کرمانشاه علی‌رغم اینکه دل همه را به درد آورد، اما بار دیگر موجی از جوش و خروش و حمایت‌های مردمی و مشارکت‌های داوطلبانه ایرانیان را به نمایش گذاشت. تمام ایرانیان شریف و پاکنهاد به سرعت دست به کار شدند و هر کس در حد توان خود تلاش کرد تا اندکی این جراحت عمیق را التیام بخشد و مرهمی باشد بر زخم هموطنان کردزبانمان.

تاریخ انتشار: 17آذر1396|23:05

 صادق زیباکلام ، روشنفکران ایرانی و «امر طبیعی»
| کد خبر: 251281

 همه نهادهای دولتی و حاکمیتی مرتبط با موضوع (نیروهای مسلح، ستاد مدیریت بحران، هلال احمر، پایگاه اورژانس کشور و...) همچنین مؤسسات و نهادهای مدنی یا همان سازمان‌های مردم‌نهاد (N.G.Os) نیز به میدان آمده و به سرعت دست به کار شدند تا علاوه بر رسیدگی سریع به فاجعه، امید و زندگی را به مناطق زلزله زده بازگردانند.
روشنفکران و امر طبیعی
در حوادث مشابه در سنوات اخیر، افراد خاص و مشهور و معتمدی از میان هنرمندان و ورزشکاران نظیر استاد محمدرضا شجریان، حاج محمدرضا طالقانی، علی دایی، علی کریمی و...با توجه به حس مسئولت اجتماعی که برای خود قائل بودند و با توجه به برخورداری از سرمایه اجتماعی و اعتماد مردمی و خوشنامی، پا به عرصه گذاشته و برای فاجعه‌دیدگان سنگ تمام ‌گذاشتند. اما در جریان زلزله استان کرمانشاه شاهد یک اتفاق جدید بودیم: «روشنفکران و امر طبیعی»، «روشنفکران و بحران‌های طبیعی»، «روشنفکران و بلایای طبیعی» و... .

در تاریخ حیات روشنفکری ما، عمدتاً شاهد «روشنفکران و امر اجتماعی»، یا «روشنفکران و بحران‌های اجتماعی و سیاسی» و... بودیم و کمتر شاهد حضور روشنفکران ایرانی در وقایع و بلایای طبیعی و بحران‌هایی از این دست هستیم. زلزله هفته گذشته سرپل ذهاب با تمام پلشتی و درد و مصیبتی که به بار آورد، بارقه امیدی را در دل نشاند و صادق زیباکلام استاد «علم سیاست» دانشگاه تهران و روشنفکرِ اصلاح‌طلب دست به امری بدیع زد.


در سنت روشنفکری ایرانی و چهره‌های دانشگاهی معمولاً چنین حرکاتی را کمتر می‌بینیم. حرکت زیباکلام سوای ابعاد انسانی و بشردوستانه‌اش از آنجا حائز اهمیت است که عموماً روشنفکرانی ایرانی و اساتید دانشگاهی و چهره‌های آکادمیسین، متأسفانه غالب انرژی و همّ و غمّ خود را صرف علم و تحقیق و تدریس و پژوهش و نوآوری علمی می‌کنند و کمتر به بحران‌های طبیعی و فاجعه‌هایی از این دست ورود می‌کنند.

اوج ارزشمندی کار اینجاست که صادق زیباکلام با دادن فراخوان در فضای مجازی و بدون استفاده از هیچ رسانه دیگری، ظرف چندروز بیش از چهار میلیارد تومان  وجه نقد جمع‌آوری کرد و همراه با دخترانش، راهی سرزمین‌های زلزله‌زده شد تا هم از نزدیک عمق فاجعه را ببیند و ضمن همدردی با هموطنان کردزبانمان، این امانت را به ذینفعان و نیازمندان برساند. اما زیباکلام – که به گفته خودش کلاملاً اتفاقی درگیر این ماجرا شده ولی می بایست تا انتهای مسیر برود و امانت مردم را به فاجعه‌دیدگان برساند- به عنوان روشنفکری از میان خیل عظیم روشنفکران و آکادمیسین‌های ایرانی پا به حوزه غیر متعارفی گذاشت و در اولین آزمون نمره ممتازی گرفت.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top