به بهانه دلسردی مردم تهران و جریان اصلاحات از محمدعلی نجفی

اصلاح طلبان مراقب شهردار تهران باشند!

وکیل ملت: پس از موفقیت لیست امید در انتخابات مجلس شورای اسلامی «امید» به جامعه اصلاح‌طلب و اعتدالی بازگشت هر چند برخی از اعضای راه یافته از لیست امید به بهارستان مسیر دیگری را طی کردند اما آن ریشه و هدف اصلی هنوز هم پا برجاست.

تاریخ انتشار: 19آذر1396|06:15

اصلاح طلبان مراقب شهردار تهران باشند!
| کد خبر: 251436

بر اساس همین تجربه بودکه برای انتخابات شورای شهر هم به لیست امید رای خوبی داده شد و اعضای این لیست وارد بهشت شدند. مهم‌ترین وظیفه اعضای شورای شهر انتخاب شهردار بود که در نهایت به محمدعلی نجفی رای داده شد تا سکان شهرداری تهران را در دست بگیرد اما از همان روزهای نخست تصمیماتی از اتاق شهردار به بیرون ابلاغ شد که نارضایتی و ناراحتی اعضای شورای شهر و دیگر مسئولان حوزه شهری را به دنبال داشت چرا که نجفی با رای شورای اصلاح‌طلب و به عبارتی با رای اقشار حامی اصلاح‌طلبان در تهران بر کرسی شهرداری نشسته است بنابراین باید اهداف و اولویت‌های این جریان را مدنظر داشته باشد اما نجفی در انتصاب‌هایش کمتر به ‌این مولفه دقت داشت. محسن هاشمی در جایگاه رئیس شورای شهر تهران ناظر رفتارهای شهردار تهران است و بنا بر مسئولیتی که عهده‌دار است تاکنون به‌خوبی با چنین موضوعاتی مواجه شده است.

یار قالیباف

اکنون خبر رسیده است که حکم محمدعلی نجفی برای روابط عمومی شهرداری به نام زمان‌آبادی یکی از یاران قالیباف زده شده است. همین انتصاب بار دیگر سبب اعتراض اعضای شورای شهر به شهردار تهران شد چنان که الهام فخاری چنین توئیت کرد:‌ «جوانان و متخصصان جوان درون و بیرون سازمان اداری شهرداری توانمند و شایسته هستند. فراموش نکنیم با حمایت مردم و انتخاب رویکرد اصلاح‌گرایانه برای مدیریت شهر فرصت خدمت یافتیم.» مجید فراهانی عضو دیگر شورای شهر هم اینچنین نسبت به انتصاب یکی از نزدیکان قالیباف برای روابط عمومی شهرداری واکنش نشان داد: «برای مدیریت روابط عمومی هزاران جوان شایسته در داخل و بیرون شهرداری حاضرند. انتصاب رفاقتی وابستگان مدیریت گذشته بدون سوابق مرتبط مورد قبول نیست» به نوشته «تیترشهر» محمد علیخانی هم نوشت: «اگر همکارانم در شورا به قدرت شورا باور داشته باشند؛ هیچ‌کس جرات دهن کجی به رای مردم را پیدا نمی‌کنند.» البته تنها انتصاب زمان آبادی نبود که سبب گلایه شد. نیمه آبان سال جاری بود که یک عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهردار تهران به سوگندی که در صحن علنی شورا یاد کرده، عمل نمی‌کند، گفت: تذکر من در خصوص بی‌توجهی به بند ۴ سوگندنامه شهردار تهران است. متأسفانه اخبار نگران‌کننده‌ای در خصوص انتصابات شهرداری به گوش می‌رسد و نجفی در کانال خود این انتصابات را مصلحت شهر دانسته و گفته است مصلحت فراتر از جناح‌ها و گرایش‌های سیاسی است. محمد علیخانی تأکید کرد: ۲۱ اصلاح‌طلب با رأی بالای یک میلیون به شورا آمدند و باید به ‌این رأی و انتخاب مردم احترام گذاشت. رأی مردم حق‌الناس است و نباید به‌این مردم و رأی آنها ظلم کرد. وقتی مردم به یک لیست یکپارچه رأی دادند، پیامشان روشن است، چرا با انتصابات به رأی مردم ظلم می‌کنیم؟ نباید فرصت‌سوزی کنید و از جوانان و رأی مردم غافل شوید. حجت نظري، عضو شوراي شهر تهران با بيان اينکه «شهرداري تهران با توجه به حجم مشکلاتي که دارد، نيازمند است از مديران جوان‌تر استفاده کند» گفت: «ميانگين سني معاونان دکتر نجفي که تا به الآن معرفي شده‌اند، کمي از انتظار بنده بيشتر بود. در چهار انتصاب اول دکتر نجفي، فقط يکي از معاونان ايشان در سني هست که مي‌توان انتظار چابکي بيشتري از او داشت» به نوشته انتخاب؛ محمدجواد حق‌شناس عضو دیگر شورای شهر تهران هم گفت: «از جناب دکتر نجفى در روند خدمتشان و ‌انجام انتصاباتشان انتظار دقت و مراقبت ‌بیشتری داریم.»

ساکتین شورا

نکته قابل تامل در انتقادات به تصمیمات شهردار سکوت برخی از اعضای بهشت است؛ اعضایی که با رفتارها و گاهی سکوتشان این شائبه را ایجاد می‌کنند که به دنبال تحقق اهداف دیگری هستند به عنوان مثال همایشی را مرتبط با شغل اصلی خود به نام شورای شهر برگزار می‌کنند و از شرکت کنندگان طلب هزینه بالایی جهت حضور در این همایش دارند. نکته قابل تامل‌تر آنکه پس از برگزاری چنین همایشی خود را کاندیدای جایگاهی در نهاد مورد نظر خودشان می‌کنند. بنابراین طبیعی است برخی موضوعات در حوزه شهری در اولویت این اعضا قرار نداشته باشد.

هشدار مهم

خاطره شورای اول هنوز در اذهان وجود دارد؛ شورایی که به سبب اختلاف میان اعضای شورا و همچنین همراهی نکردن با شهردار به ناموفق‌ترین دوره شورای شهر تهران معروف شد. در آن برهه چالش‌های پررنگی میان اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر پدید آمد تا در نهایت الویری به عنوان شهردار تهران معرفی شد. این انتخاب در شرایطی صورت گفت که غلامحسین کرباسچی شهردار قبلی پایتخت در زندان بود. طبیعی است که در آن دوره رای همه اعضای بهشت به الویری نبود و تنها برای پایان دادن به اختلافات او را به عنوان شهردار پذیرفتند. اکنون هم باز شورای شهر در دست اصلاح‌طلبان است، بنابراین عملکرد نجفی می‌تواند نام شورای شهر پنجم را در کارنامه موفقیت‌های اصلاح‌طلبان ثبت کند و هم می‌تواند همانند شورای اول سبب آن شود که اعتماد به اصلاح‌طلبان در جامعه کمرنگ شود.

فرصت‌طلبی دلواپسان

پس از رسانه‌ای شدن انتقادات اصلاح‌طلبان از شهردار تهران بود که اصولگرایان دلواپس قلاب خود را آماده کردند تا از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. مانند مشرق که دیروز نوشت: ‌«صلاح‌طلبان که معتقدند شهرداری تهران را فتح کرده‌اند هر بار عرصه را به شهردار تازه کار تهران تنگ‌تر می‌کنند و نمی‌خواهند بجز هم‌حزبی‌های خودشان کس دیگری وارد مجموعه شهرداری تهران شود. اخیرا آماری اعلام شده که ۵۳ درصد افراد مستقل وارد شهرداری تهران شدند و این باعث اعتراض شورایی‌ها شده است. محمد علیخانی ضمن انتقاد نسبت به درصد تعداد اصلاح‌طلبان در شهرداری تهران گفت: در شورای شهر تهران همه ۲۱ نفر اصلاح‌طلب هستند و به آقای نجفی رای دادیم اما متاسفانه ‌ایشان به اصلاح‌طلبان بها نمی‌دهند و طبق آماری که ارائه دادند ۵۳ درصد مستقل به شهرداری نیرو وارد کرده‌اند. چرا وقتی صد در صد شورای شهر تهران اصلاح‌طلب است، نباید ۶۰ درصد اصلاح‌طلب وارد شهرداری تهران بشود؟ این مورد هم از کسانی است که به دنبال حفظ میز هستند و ما اعتراض خودمان را به‌این روند خواهیم داشت.»

 

منبع خبر شرق
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

محمد
|
19آذر ماه 1396
0
0
زمانی که مردم به اصلاح طلبان رای دادند یعنی اینکه از دست اصولگرایان خسته شدند وباید اصلاح طلبان درشورای شهر وشهرداری رویه اصلاح طلبی درپیش گرفته وادمهای نفرقبلی رو که از یاران خالیباف هست رو کنار بگذارند وبا مدیریت جدیدتر وکارامد تر کار رو به پیش ببرند.از اعضای شورای شهر هم میخوام که از صندلیشون نترسن ومحکم حرف مردم تهران رو درامتداد اصلاح طلبی برای شهردا رتهران یاد اور بشن

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top