برند، گروگانِ مدیرانِ سوءِ تفاهم

گروهِ کارشناسیِ کمیته نفت و انرژی ستاد انتخابات دکتر روحانی

وکیل ملت: کارِ بزرگ با آدمِ بزرگ به سرانجام می‌رسد.اگر می‌خواهید شکست بخورید انجامِ کار را به کسی واگذار کنید که قد و قواره‌اش از آن کار کوچک تر است. دنیای امروز دنیایِ ایده‌هایی ست که آدم‌هایِ بزرگ را به خود جذب می‌کند.

تاریخ انتشار: 23آذر1396|21:31

برند، گروگانِ مدیرانِ سوءِ تفاهم
| کد خبر: 251911

این آدم‌هایِ بزرگ می‌توانند پیکره‌ی بوروکراسی را فعال کنند و عملیاتِ سودبخش را در نسوجِ سازمان با خلاقیت و تولید فضای کسب و کار ، ببافند . ترکیب ایده و عملیات محتاجِ به ایمان راستین و عزمِ راسخ است و مدیریت مفهومی مدرن برایِ رسیدن به چنین هدفی‌ست. اطاله‌ی کلام بیهوده‌ست.

برند ایده‌ی بزرگی بود که حاصل تجربه‌ی وزیری هوشمند با سابقه در وزارت‌خانه‌ای کلیدی بود. زنگنه با شناختی که از سازمان رهبریِ توزیع فرآورده به دست آورده بود ، دریافت که باید با عزمی درست نهادهایِ عرضه را به جمعِ حرفه‌ای‌ها ببرد و آنوقت مسئولیت خدمت رسانی در عرضه‌ی فراورده‌ها را از وزارت نفت بر عهده‌ی آنان بگذارد.

این ایده آنقدر بزرگ است که می‌تواند مقدمات رفعِ انحصاری بودن تولید ، تامین و توزیع فراورده‌های نفتی را پیشاپیش تضمین کند. توسعه و پیشرفت هنگامی ممکن می‌شود که این انحصارات از پنجه‌ی غولِ چراغِ جادو یعنی دولت خارج شود.زنگنه این ایده را از سال‌ها پیش در مخیله پرورانده بود اما اجرایِ آن را نیندیشیده‌بود.

چرا که واکنشِ انفعالیِ نهادهایِ تصمیم‌سازی همچون مجلس‌شورایِ اسلامی و دیگر حلقه‌هایِ کارشناسی، نشانی از فقدانِ یک برنامه‌ی جامع و اقناعی می‌داد‌ . برند می‌تواند تمرینِ خودگردانیِ بخشِ خصوصی در میدانِ تنگِ کسب و کار باشد ، می‌تواند دستگردانِ وظایفِ شرکت‌هایِ پرطمطراقِ  دولتی به صاحبانِ ثروت و ایده باشد ، اما چنین نشد.چرا؟


پاسخ آنقدر سرراست است که آدم دچار حیرت می‌شود: کار به کاردان سپرده نشد.
همین چند روز پیش بود که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور حرفِ مدیرانِ آویزان را به زبان آورد. مدیرانی که در هر دوره‌ای هستند و برایِ تسلط‌شان بر صندلی ‌ها و مناصب دولتی از هیچ اقدامی فروگذار نیستند.  این‌ها در محفل‌های خاصی رشد می‌کنند و هر جا بویِ نذری به مشام‌شان برسد ، سَرِ صف حاضرند.  با هر کسی کار می‌کنند و به قواعدِ هر جریانی ساز موافق می‌زنند. این نوع از مدیران اهلِ مداراهای مطیعانه اند ، مرارت و سختیِ انتقاد کردن و خلاقیت به خرج دادن را از ذهن شسته‌اند .

این جنس از مدیران به آقایِ مهندس زنگنه جز احسنت چیزی نیفزودند و برای چنین ایده‌ی بزرگی چاهی بزرگ کندند تا مناره در آن جا بشود‌.سوء مدیریت که مبتنی بر اطاعتِ محض بود چنین کرد که ایده‌ی بزرگِ شیخ‌الوزرایِ دولت روحانی به جایِ قرار گرفتن در پهنه‌ی پژوهش و سنجش ، به یکباره در پهنه‌ی اجرا رها شود و به امید آنکه در حین و اثنایِ اجرا نقایص‌ِ ایده‌ی برند شناسایی و اصلاح خواهد شد ، کار به سوء تفاهمِ میان وزیر و مجلس یا رسانه‌ها بکشد.

برند طرحی اجباری نبود اما مجریانِ برند حتی نتوانستند همین موضوعِ جزئی را نیز به نمایندگان مردم بقبولانند. ویژگی‌های برجسته‌ی برند در کشاکشِ آزمون و خطا ، سوء مدیریت و رهبری در اجرا،  و در کوچه‌پس‌کوچه‌های اطاعتِ محض و ترس از آقایِ وزیر ناشناخته ماند. کسانی که در جلسات‌ِ شان برند را ایده‌ای غیر قابل اجرا می‌دانند ، همین حالا در صفِ اولِ اجرایِ طرح ایستاده‌اند.

برند طرح و ایده‌ای ملی‌ست، و آدمِ ملی و کارآزموده می‌خواهد. در دوره‌ی اصلاحات این نوع طرح‌ها بود که زنگنه را زنگنه کرد ، و از فراز وونشیبِ آن دلدادگی‌ها و عشق‌ورزی‌ها به کارِ نو و بدیع بود که چهره‌هایِ بزرگی در نفت ظهور کردند. آقایِ وزیرِ اولِ دولت روحانی چوبِ آدم‌هایی را خورد و خواهد خورد که به طمع آمده‌اند و تمامِ میراثِ دیروزِ یک وزیرِ ملی را بر باد خواهند داد. زنگنه نباید ایده‌هایِ بزرگ را به مدیرانِ آویزان بسپرد ، باید طاقتِ شنیدن ِ نقدِ مصلحانِ ناصح را داشته باشد.

نمی‌توان فکر کرد که در راس وزارت خانه مردی هوشمند نشسته و بدنه‌ای که قرار است این طرح‌ها را اجرا کنند مطیع و ساکت مشغول به کار است. برای کاری چنین دشوار و ملی ، بدنه لازم است بیندیشد ، به فکر و ذکرِ اصلاح آن باشد و بابِ گفتگویِ انتقادی را باز کند. زمان آن نیست که روزگار بگذرد و دریغاگویِ شکستِ طرح‌ها و ایده‌هایی بشویم که اجرایِ درست آن‌ها سرنوشتِ ما را در آینده تعیین می‌کنند.و ما علینا الاالبلاغ المبین

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

ایران رادا
|
28آذر ماه 1396
0
0
افزایش بازدید واقعی سایت

با سامانه افزایش بازدید ایران رادا رتبه گوگل و الکسا سایتتان را بهبود دهید

این راز موفقیت سایت های بزرگ است

لینک سفارش : https://goo.gl/rQpcqs

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره با ما تماس بگیرید

☎️ تلفن : 03136511074 و 09395304616
📲 ای دی تلگرام = @iranrada1

📌 لینک عضویت در کانال ایران رادا :
🔗 @iranrada

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top