ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

علیرضا کیخا فرماندار شهرستان هامون گفت: این آتش سوزی که از حدود ساعت هشت صبح امروز به دلایل نامعلوم در محدوده اطراف کوه خواجه بخش تیمورآباد شهرستان هامون آغاز شد که با تلاش مردم و نیرو‌های امدادی دقایقی پیش مهار شد.
وی ادامه داد: با توجه به گستردگی آتش سوزی ۶۰ هکتار از مراتع تالاب هامون که ارزش ریالی هر یک از بوته‌های آن با توجه به موقعیت منطقه و خشکسالی بسیار بالاست به طور کامل از بین رفت که جبران این خسارات سخت است.
کیخا گفت: بیشتر نگرانی این بود که آتش به چادر عشایر ساکن در منطقه برسد که با همکاری بسیار خوب مردم و نیرو‌های امدادی این حادثه Incident هیچ گونه تلفات انسانی نداشت.

 

7229331_498
فرماندار هامون افزود: نیرو‌های امدادی و آتش نشانی از شهر‌های علی اکبر و محمدآباد و دیگر نقاط شهرستان هامون در کنار مردم منطقه از صبح امروز برای اطفای حریق تلاش زیادی کردند.
وی با اشاره به اینکه تالاب هامون جزو مناطق حفاظت شده محیط زیست است از این مجموعه خواست با استقرار امکانات لازم در منطقه مانع خسارات حوادث مختلف از جمله آتش سوزی در این محدوده شود.
شهر محمد آباد مرکز شهرستان هامون در ۲۰۰ کیلومتری شمال زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان واقع شده و یکی از شهرستان‌های پنجگانه منطقه سیستان است که آثار باستانی و تاریخی گرانب‌هایی از جمله شهرسوخته، قلعه رستم و آسیاب بادی‌ها و تنها برآمدگی منطقه سیستان «کوه خواجه و معبودگاه زرتشتیان» را در خود جای داده است.
تالاب بین المللی هامون قبل از خشکسالی ۱۸ ساله مامن انواع پرندگان و آبزیان و مرکز و عامل اشتغال و امرار معاش بسیاری از مردم سیستان بود که پس از خشک شدن بستر دریاچه به سبب قطع آب رودخانه هیرمند، به دشتی خشک و نیمه خشک تبدیل شد و هر ساله پس از اندک باران و یا جریان آب انواع گیاهان وحشی در آن رشد می‌کنند و مرتع و چراگاهی خوب برای دام‌های عشایر می‌شود.
آتش گرفتن این مراتع نه تنها برای عشایر مشکل ساز می‌شود بلکه خاک بستر هامون با وزش هر بادی به حرکت در آمده و زندگی را برای مردم سیستان سخت و دشوار می‌کند.

منبع خبر رکنا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top