تحلیف307کارآموزکانون مرکز

وکیل ملت: مراسم تحلیف 307 نفر از کارآموزان وکالت در تاریخ 24/9/96 با حضور اعضای هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، اعضای کمیسیون کارآموزی و اختبار و کارآموزان وکالت به همراه خانواده آنان در سالن همایش های دانشگاه الزهرا پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید برگزار شد.

تاریخ انتشار: 25آذر1396|23:43

تحلیف307کارآموزکانون مرکز
| کد خبر: 252115

نقشه راه حرفه وکالت سوگند نامه است

🔸پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران دبیر کمیسیون کارآموزی به ارایه گزارشی از عملکرد کمیسیون کارآموزی و تعداد کارآموزان پرداخت. دکتر حسین عسکری راد اظهار داشت:«تعداد 407 نفر اردیبهشت ماه کارآموزی خود را به پایان رساندند. تکالیف کاراموزی آنان مورد بررسی  قرار گرفت که تعدادی موفق به حضور در اختبار نشدند. 15 نفردیگر نیز غایب بودند و 20 نفر هم قادر به گذراندن اختبار نشدند و در نهایت 307 نفر امروز در مراسم تحلیف حاضر هستند.»

🔸دبیر کمیسیون کاراموزی  افزود:« این چهارمین اختباری است که در این سال برگزار می شود که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود.»
🔸وی سپس به اقدامات انجام شده در کمیسیون کارآموزی اشاره و بیان داشت:« در یک دوره 45 روزه تا پایان سال  10 کارگاه را برنامه ریزی کرده ایم و در حال تدارک 12 کارگاه توجیهی برای آشنایی کارآموزان با حرفه وکالت و باید هایی که یک وکیل از روز اول وکالت باید بداند، هستیم. بعد از این دوره 32 دوره علمی تقویم آموزشی داریم که همه کاراموزان می گذرانند و نیازهای آنان را برطرف می کنند. همچنین در حال انجام اقداماتی هستیم که مقدمه ای بر ای تخصصی شدن وکالت  است.»

🔸دبیر کمیسیون کارآموزی افزود:« چالش های متعددی در کمیسیون داشتیم که موجبات نارضایتی کارآموزان را فراهم می کرد که توسط کمیسیون کارآموزی مورد آسیب شناسی قرار گرفت و بسترهای موانع با مکانیزه شدن بخش زیادی از وظایف مربوط به کارآموزی از بین رفت.»

عسکری راد با اشاره به کارگاه های آموزشی تصریح کرد:« قبلا برای کارآموزان خارج از تهران معافیت قایل شده بودیم اما اکنون بستر استماع آنلاین و حضور مجازی در کارگاه های آموزشی فراهم شده است. بنابراین نظام آموزش یکنواخت و منسجم و همه گیر شده است.»

🔸وی گفت:«به لحاظ پیچیدگی مناسبات اجتماعی و تخصصی شدن همه امور، حرکت به سمت تخصصی شدن  وکالت الزامی است. کار جمعی در قالب موسسات حقوقی برای وکلا بسیار مورد نیاز است. دانستن یک زبان خارجی ضروری است.  به سمت جهانی شدن در حال حرکت هستیم. کشور در قافله رشد جهانی است باید همتراز با پیشرفت در سایر حوزه ها، در حوزه وکالت هم این موفقیت را به دست بیاوریم و امکان تعامل و همکاری با وکلای بین المللی  را داشته باشیم.»

عسکری راد  خطاب به کارآموزان اظهار داشت:« نقشه راه حرفه وکالت سوگند نامه ای است که امروز توسط شما امضا می شود.پس به مفاد آن همواره توجه کنید تا در حرفه وکالت موفق شوید.»

🔻🔻تااید عاشق حرفه وکالت باشید تا در آن موفق شوید

🔸نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در ادامه مراسم نیز در سخنانی اظهار داشت:« حرفه وکالت یکی از پرمسئولیت ترین و با شان ترین حرفه های اجتماعی است. در کشور ما علاوه بر مشکلات خاص و عام حرفه وکالت، مشکلات خاص دیگری هم وجود دارد که تک تک دوستان در طول این مدت با آن واقف شده اند. اگر عاشق این کار نباشید در این کار موفق نخواهید بود. »

🔸اسماعیل مصباح اسکویی خطاب به کارآموزان اظهار داشت:« در قبول وکالت دقت کامل داشته باشید. علاوه بر حقانیت موکل، دلایل پیشرفت کار مد نظرتان باشد. یعنی به صرف حق بودن فرد نمی توان امیدواربود که کار به نفع موکل تمام شود. علاوه بر حقانیت موکل، بايد دلايل کافي نيز در اختيار داشته باشید و بنابراين هرپرونده اي  را  نپذیرید.»

🔸وی افزود:«استقلال کانون های وکلا، دستاورود بسیار مهم و قابل تقدیری از بزرگان و پیشکسوتان گذشته است که امروز به دست ما رسیده و فردا  در دست شما خواهد بود.به آسانی به دست نیامده است. قدر این استقلال را بدانید. این استقلال حافظ شان ما در دستگاه قضا و جامعه جهانی است. ارزش آن را بشناسید.»

🔸نایب رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز تاکید کرد:«قدر پروانه های خود را بدانید.این پروانه ها را به سادگی خرج نکنید و در اختیار دیگران قرار ندهید. همان طوری که وظیفه وکلا احقاق حق هست در جهت حق از آن استفاده کنید.»

🔸وی ادامه داد:« دقت نظری به سوگندی که امروز یاد می کنید داشته باشید. چارچوب وظایف یک وکیل دادگستری را در طول خدمت در جامعه  نشان می دهد. شرافت شما وثیقه حفظ و رعایت این مسایلی است که در سوگند نامه وجود دارد. این قسم نامه را به عنوان تابلوی زینتی دفتر قلمداد نکنید.باید مفهوم آن را ملکه ذهن خودتان کنید.»

کلید واژه ها تحلیف - کارآموز - کانون مرکز
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

رضا
|
2دي ماه 1396
0
0
◀️پاسخی به فرموده های استاد محترم سرکار خانم لعیا جنیدی
🔸به گزارش ایسنا، لعیا جنیدی در نشستی با جمعی از وکلای دادگستری اظهار کرد: از آنجا که شما وکلا آشنایی کافی با مسایل حقوقی دارید و در این زمینه تجارب مفیدی نیز کسب کرده‌اید و از آن مهم‌تر با عامه مردم و عموماً در زمان‌هایی که آنها با مشکلی مواجه شده‌اند سر و کار داشته و دارید، قطعاً می‌توانید به دولت در مسیر حل مشکلات کمک‌های مؤثری کنید و نظرات مهم و مفیدی ارایه دهید
✳️ کانون وکلا تضمینی برای دفاع از حقوق عمومی مردم است
◀️پاسخ : همانگونه که می دانید سیاست جذب وکیل در کشور به گونه ای است که زیر سه درصد از داوطلبان وکالت می توانند وکیل شود و این روش جذب وکیل برخلاف بنای عقلا و حداقل 52 کشور نمونه جهان است طبق ضرب المثل معروف آنچه را که به خانه رواست به مسجد حرام است لطفا تدبیری اتخاذ فرمایید تا کانون های وکلا که متاسفانه به نظر می رسد باعث بزرگترین نفاق بی سابقه در تاریخ ایران که حتی در جهان کم همتا است در کشور میان اکثریت حقوقدانان با صنف محدود وکلا شده است اول پاسخگو باشند زیرا دور از انصاف است که کانون های وکلا با توجه به این چالش داخلی بتوانند تضمینی برای دفاع از حقوق مردم با حق الوکاله ارزان و قابل دسترس به مردم ایران داشته باشد آنهم در حالیکه هر روز کمپینی بر علیه سیاستهای صنفی کانون های وکلا درست می شود؟ ضمنا فرمودید که این کانون ها موقعی که دولت با مشکل مواجه شد می توانند در مسیر حل مشکلات به دولت کمک نمایند لطفا پاسخ دهید وقتی که ریاست محترم جمهور در مشاغل غیر حاکمیتی وعده اشتغال حداکثری جوانان را در مناظرات دادند که بهترین مصداق آن وکالت است چرا هیچ توجهی به وعده ایشان در دولت نمی شود و ایران دارای کمترین وکیل به نسبت جمعیت در اکثریت کشورهای جهان است و چرا در دوران ریاست جمهوری دکتر روحانی کمترین جذب وکیل به نسبت دوره های قبلی از سالهای 1382 به بعد صورت پذیرفته است ؟آیا معاونت حقوقی دولت که خط دهنده امور حقوقی جامعه است نباید مدافع کل حقوقدانان کشور باشد چون به ازای هر یک وکیل در کشور حدود ده فارغ التحصیل حقوق وجود دارد که اکثریت آنها محروم از ورود به شغل آزاد وکالت بر خلاف حتی کشورهای همسایه مانند ترکیه و افغانستان هستند؟

✍️ معاون حقوقی رییس جمهور گفت: نهادهایی مثل کانون‌های وکلا که با استقلال نسبی معقول شکل بگیرند، بهترین نهادهای مدنی هستند که می‌توانند پیگیر ارتقاء مدنیت و حقوق عمومی جامعه باشند.
◀️پاسخ: آیا نهادی که ادعای استقلال دارد می تواند استقلال خود را بهانه ای برای انحصارگری قرار دهد و متاسفانه اینقدر در میان حقوقدانان کشور مخالف داشته باشد ؟به نظر بزرگ نمایی استقلال کانون های وکلا احتمالا بیشتر برای دسترسی حداکثری وکلا برای منافع صنفی است هیچ حقوقدانی مخالف افزایش پیکره درخت وکالت نباید باشد تا در زیر سایه شاخ و برگ های آن مردم شریف ایران دسترشی بیشتر به وکیل با حق الوکاله های ارزان داشته باشند ضمنا هر وکیلی از هر مرجعی پروانه وکالت بگیرد موظف است سوگند یاد کند که مدافع حق باشد لذا انسانهای پایبند و معتقد به سوگند خود حتما مستقل عمل می کنند ولی انسانی که پایبند به سوگند خود نباشد تبدیل به وکیل نجومی می شود حتی اگر از نهادهای صد درصد مستقل پروانه وکالت اخذ کرده باشد
◀️انشالله استاد جنیدی همانگونه که شهره ترین مدافع کانون های وکلا در دولت است گوشه چشمی هم به اکثریت حقوقدانان کشورخصوصا افرادی که ناچارند با وجود اینکه وکالت شغلی آزاد است و وعده اشتغال آنها هم در مناظرات توسط ریاست محترم جمهور داده شده است داشته باشد واقعا حقوقدانان بی کار شایسته نیست به مشاغل غیر تخصصی مانند مسافرکشی یا کارگری یا کول بری و ........ اشتغال داشته باشند وقتی دارای حرفه آزاد وکالتند باشند همچنین نظر به اینکه تعداد وکلای کانون در مقابل حقوقدانان ناچیز است می توان نتیجه گرفت که حل کردن مشکل بی کاری حقوقدانان به نظر اولویتش بیشتر از توجه به حداکثر کردن منافع صنفی کانون های وکلا باشد.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top