آدم‌های عصر تلگرا«ف» در زمانه تلگرا«م»

محمد فاضلي

وکیل ملت: دنيا در زمانه تلگراف، سيم‌دار بود، و در عصر تلگرام بي‌سيم شده است. سيم محدودکننده است و آدم‌ها الان دوست دارند بي‌سيم باشند، يعني سيّال باشند؛ و براي زندگي کردن لازم نباشد سيم‌شان به جايي وصل باشد، بلکه بدون وصل بودن به جايي يا کسي به حق‌شان برسند.

تاریخ انتشار: 16دي1396|11:25

آدم‌های عصر تلگرا«ف» در زمانه تلگرا«م»
| کد خبر: 253780

✅ تلگراف انحصاري بود، اما تلگرام عمومي است. خط‌نقطه‌هاي تلگراف (کدهای مورس) را همان مسئولي که پشت دستگاه نشسته بود مي‌فهميد، او بلد بود خط‌‌نقطه بفرستد و هم او براي مردم زبان خط‌نقطه را منحصراً خودش معنا مي‌کرد. تلگرام اما انحصاري نيست، زبان صوت و تصوير تلگرام را بي‌سوادها هم مي‌فهمند، درک معنایش هم انحصاري نيست.
✅ تلگراف جا و مکان داشت، مغرور هم بود. هر کس با تلگراف کار داشت بايد پا به خانه تلگراف مي‌گذاشت (تلگراف‌خانه)؛ تلگرام فروتن و متواضع است و به خانه و داخل گوشي و جيب هر کسي مي‌رود که با او کار داشته باشد.
✅ تلگراف مرغش يک پا داشت، آپدِيت هم نمي‌شد؛ لجوجانه زبان خط‌نقطه نامفهوم و انحصاري‌اش را تحميل مي‌کرد تا فراموش شد؛ و تلگرام دائم تغيير مي‌کند، متواضعانه کاستي‌هايش را مي‌پذيرد و نسخه آپديت منتشر مي‌کند؛ زبانش را همه مي‌فهمند.
✅ تلگراف يک خط بود: «خط تلگراف»؛ و تلگرام شبکه است؛ شبکه‌اي از آدم‌ها که با هم گفت‌وگو مي‌کنند. تلگراف باواسطه بود، دو اپراتور که ميان گيرنده و فرستنده نشسته بودند؛ و تلگرام بي‌واسطه است. تلگراف کند بود و تلگرام تند است.
✅ تلگراف اغلب ابزاری برای انتقال حرف‌های مهم بود؛ اما حرف‌هایی هستند که وقتی با تلگرام منتقل شدند مهم می‌شوند.
✅ اين اوصاف را کنار هم که بگذاريم مي‌شود: عصر تلگراف، عصر اتصال، انحصار، زبان گنگ و نامفهوم، مفسران انحصاري، ارتباطات کند خطي و غرور است؛ و عصر تلگرام، زمانه سيّاليّت، شکستن انحصار، شفافيت و زبان صريح، تواضع، پذيرش کاستي‌ها، ضرورت آپديت شدن و ارتباطات سريع شبکه‌اي است.
✅ انبوهي از آدميان و بالاخص مديران – دولتي يا خصوصي - تفاوت‌هاي اين دو زمانه را هنوز درنيافته‌ و بدان خو نکرده‌اند؛ و از اين‌روست که به زبان خط‌نقطه سخن مي‌گويند و از اين‌که ديگران سخن‌شان را درنمي‌يابند و در نتيجه ارزشي نمي‌نهند، تعجب مي‌کنند؛ از سرعت واکنش به حرف و عمل‌شان جا مي‌خورند و با تعجب مي‌پرسند: چقدر به سرعت همه فهميدند؛ و هنوز مي‌انديشند اپراتوري پشت دستگاه تلگراف نشسته است و مي‌توان به او دستور داد خط‌نقطه‌ها را آن‌گونه که دوست داريم به اطلاع گيرنده برسان؛ آپدِيت نمي‌شوند، پذيرش کاستي و فروتني هم در خلقيات‌شان نيست. دائم دنبال اين مي‌گردند که کي به کدام سيم وصل است؛ و باورشان نمي‌شود آدم‌ها بدون سيم اتصال هم آدمند و حق دارند.
✅ من احساس مي‌کنم بخش زيادي از مشکلات ما بر عهده کساني است که هنوز ماهيت گذر از «ف» به «ميم» را درک نکرده‌اند. تفاوت تلگرا«ف» و تلگرا«م»، تفاوت حرف‌ها نیست، حرف از تفاوت‌هاست؛ این‌ها نمادهای تفاوت دو زمانه‌اند؛ نماد دو شیوه اندیشیدن و عمل کردن هستند. آدم‌ها و اندیشه‌های تلگرافی در زمانه تلگرامی، مصیبت به بار می‌آورند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top