درباره جایابی مکانی برای اعتراضات مردمی

علیرضا خانی

وکیل ملت: شورای شهر تهران طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن شهرداری موظف است مکان یا مکان‌هایی را برای تجمعات اعتراضی شهروندان تعیین و معرفی کند. این طرح با این دلیل و توجیه ارائه شد که بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی «تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است».

تاریخ انتشار: 26دي1396|20:39

درباره جایابی مکانی برای اعتراضات مردمی
| کد خبر: 254552

دوست ارجمند آقای احمد مسجد جامعی درباره طرحی که خود ارائه دهنده آن بود گفت که انتقاد و اعتراض حق مردم است و فارغ‌ از شیوه اعتراض و انتقاد، باید به لحاظ کالبدی و شهری، امکان تحقق این حق شهروندی فراهم شود. این طرح شهرداری را ملزم می‌کند تا مکان مناسبی برای این گونه اجتماعات فراهم کند.


ضمن احترام به آقای مسجد جامعی عزیز که انسان خوش نفس، دلسوز و با دانشی است، از آنجا که این طرح برای تخصیص «مکان» اعتراض تصویب شده، اجازه می‌خواهم خاطره‌ای را بیاورم.
🔸چند سال پیش که در دانشگاه تهران پذیرفته شدم، برای ثبت نام نیاز به مدرک تحصیلی مقطع فوق‌لیسانس داشتم، چون یک سال قبل‌تر از دانشگاه شیراز فارغ‌التحصیل شده بودم به دانشگاه تلفن زدم. گفتند که مدرک تحصیلی‌ات آماده است و حتی می‌توانی روی سایت دانشگاه تقاضا کنی که آن را برایت پست کنیم.

منتهی چون ضیق وقت بود و به نظام اداری هم چندان مطمئن نبودم، تصمیم گرفتم ریسک نکنم و یکروزه به شیراز بروم و مدرک را حضوراً بگیرم و برگردم. هر چند گمان می‌کردم گرفتن مدرک بیشتر از یکی دو دقیقه زمان نمی‌برد، با این حال باز هم، بر اساس تجربه‌ای که همه ما از نظام بوروکراتیک داریم، ریسک نکردم و بلیت رفت را برای ۶ صبح و بلیت برگشت را برای ۵ عصر گرفتم.


به هر حال ساعت ۸ صبح، همزمان با بازشدن اداره آموزش دانشگاه پشت در اتاق مربوطه بودم. گفتند که آن کارمند نیامده و احتمالاً یکی دو ساعت طول می‌کشد. در هالی که بین اتاق‌ها بود نشستم. ناگهان تابلو بسیار بزرگی که قابی بود مستطیلی به اضلاع تقریبی ۵ر۱ در ۵ر۲ متر توجهم را جلب کرد. درصدر آن نوشته بود: «منشور حقوق مراجعان اداره آموزش دانشگاه.» این منشور ۱۲ بند داشت. بندهای اول و دومش به این مضمون بود که کار مراجعان باید به بهترین وجه ممکن و در کمترین زمان ممکن انجام شود. ...بگذریم. تا ظهر طول کشید که ۹۹ درصد کار انجام شود، اما هنگام مراجعه به ساختمان اداره آموزش برای زدن آخرین مهر که مهر برجسته بود، ناگهان اعلام شد که اداره برای «استراحت، ناهار و نماز» تعطیل است. وقتی اصرار کردم آن کارمند گفت که بعد از استراحت هم تقریباً کاری انجام نمی‌شود و بویژه که آن کارمندی که مهر می‌زند امروز کار داشت، زود رفت! گفتم من بعدازظهر پرواز برگشت دارم. نمی‌توانم فردا بیایم. گفتند به هر حال کاری نمی‌شود کرد!


با عجله تاکسی گرفتم و رفتم دفتر ریاست دانشگاه، گفتند رئیس دانشگاه کلاس درس داشته و رفته است دانشکده علوم. دانشکده علوم باز در سوی دیگر شهر بود. رفتم آنجا، ایشان کلاسش تمام شده بود و در اتاقش داشت پاسخ دانشجویان را می‌داد. صبر کردم کار دانشجویان تمام شود. وارد اتاق شدم و پس از سلام و تعارفات معمول موضوع را گفتم و گفتم که فکر می‌کردم کارم یک دقیقه طول بکشد و از ۸ صبح تا الان دویده‌ام و اکنون به خاطر یک مهر می‌گویند فردا بیا. من پرواز دارم و ساکن این شهر نیستم که فردا بیایم. مکانی ندارم که شب بمانم، لطفاً‌ بگویید بی‌جهت مرا معطل نکنند.


رئیس با خوشرویی گفت: نگران نباشید. مشکل را الان حل می‌کنم. تلفن را برداشت و به کسی زنگ زد. گفت: آقای محترمی از تهران آمده‌اند، پارسال فارغ‌التحصیل شده‌اند و می‌خواهند مدرکشان را بگیرند و بروند. اداره آموزش گفته است فردا بیاید. ایشان جایی ندارد، شما هماهنگ کنید مکانی در اختیارشان قرار گیرد که شب بماند!


عرض کردم: آقای دکتر، قربانتان بروم. به جای اینکه «مکان» اقامت مرا تأمین کنید، به اداره آموزش می‌فرمودید کار مرا انجام دهد. فقط یک مهر مانده است. من بعدازظهر برمی‌گردم و نیازی به مکان ندارم. البته ایشان باخوشرویی قبول کرد و این بار به اداره آموزش تلفن زد و من مدرکم را گرفتم و بعدازظهر به تهران برگشتم.


🔸این حکایت واقعی را از آن رو آوردم که اگر حاکمیت جمهوری اسلامی، اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه، شورای شهر و … کار مردم را به نیکی انجام دهد، دیگر چه نیازی است به اختصاص «مکان» برای اعتراض؟ مگر ما پذیرفته‌ایم که نظام اداری و اجرایی و بوروکراتیک کشور باید کماکان بی‌سامان و ناکارآمد باشد به حدی که اعتراضات جمعی مردم را برانگیزاند و آنگاه، به جای رفع علل این نارضایتی‌ها، می‌خواهیم مکانی برای اعتراض‌های محیطی و خیابانی اختصاص دهیم؟ فکر نمی‌کنید اگر کار مردم انجام شود، بهتر است؟!
 

منبع خبر اطلاعات
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top