شورای امنیت ملی شاه چگونه درباره سرکوب بحث می‌کرد؟ بختیار: کسی می‌بَرد که یک ربع بیشتر استقامت کند / مذاکرات کمتر شنیده شده شورای امنیت ملی در ۲۷ دی ۱۳۵۷

وکیل ملت: ۲۷ دی ۱۳۵۷، یک روز پس از خروج آخرین شاه ایران از کشور، شاپور بختیار، نخست‌وزیر وقت ایران، دستور تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت ملی را صادر می‌کند. موضوع جلسه خروج شاه از کشور و آمادگی دولت و نهادهای امنیتی و نظامی جهت مقابله با هرگونه اعتراضات در کشور است.

تاریخ انتشار: 27دي1396|00:53

شورای امنیت ملی شاه چگونه درباره سرکوب بحث می‌کرد؟ بختیار: کسی می‌بَرد که یک ربع بیشتر استقامت کند / مذاکرات کمتر شنیده شده شورای امنیت ملی در ۲۷ دی ۱۳۵۷
| کد خبر: 254622

در اواسط جلسه بحث به سمت تحلیل شرایط کشور و احتمال ورود آیت‌الله خمینی به ایران می‌رود. اعضای جلسه شامل شاپور بختیار (نخست‌وزیر و رییس جلسه)، ارتشبد قره‌باغی (رئیس ستاد بزرگ ارتشتاران)، تیمسار رحیمی و احمد میرفندرسکی (وزیر امور خارجه) هنوز باور ندارند که انقلاب قریب‌الوقوع است.

هنوز نمی‌دانند کمتر از یک ماه بعد رژیم شاهنشاهی سقوط خواهد کرد. ارتشبد قره باغی هنوز خبر ندارد که باید ماه‌ها مخفیانه در تهران زندگی کند تا فرصت فرار از کشور پیدا کند. تیمسار رحیمی (فرماندار وقت نظامی تهران) و تیمسار مقدم (رئیس ساواک) چنان در این جلسه صحبت می کنند که کسی نمیتواند تصور کند درست یک ماه بعد تیرباران خواهند شد.

شاپور بختیار هم از شیوه های مذاکره با آیت الله خمینی حرف می زند. همه چیز نشان می دهد که هیچ کدام انقلاب مردمی را هنوز باور نکرده اند و هنوز درک درستی از شرایط کشور ندارند. تصمیم می گیرند در صورت مواجهه با حملات خشونت بار مردم را به گلوله ببندند و ابایی از کشتن چندین نفر برای بقای رژیم شاهنشاهی ندارند.

جلسه جاهایی به جر و بحث بین سران نظامی و امنیتی منجر می شود و بختیار مانع می شود. در این جلسه که محتوای صوتی و متنی آن را سایت موسسه مطالعات و پژوهش های سیاسی منتشر کرده، اعضا درباره دو روز مهم صحبت مذاکره می کنند: روز بازگشت شاه و روز اربعین. اما آنها درباره یک روز دیگر هم حرف می زنند که با اسم رمز به آن اشاره می شود: روز «ر». روز «ر» احتمالا هیچگاه به واقعیت نپیوست.

 

 

منبع خبر جامعه نو
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top