قرار نیست جای ما عوض شود آقای رئیس جمهور

دکتر فردین علیخواه

وکیل ملت: واقعیت آن است که چون ما به روجانی رأی داده‌ایم طبق همان حقوق شهروندی‌مان باید از ایشان بخواهیم که دیگر نقد را کنار بگذارند و گزارش بدهند. یا آنکه نقد کنند ولی بگویند در تاریخ فلان و فلان برای حل آن موضوعی که به آن انتقاد می‌کنند دقیقاً چه کرده‌اند.

تاریخ انتشار: 30دي1396|01:48

قرار نیست جای ما عوض شود آقای رئیس جمهور
| کد خبر: 254943

 رئیس جمهور حسن روحانی در همایش ملی حقوق شهروندی در 28 آذر 1396: " فردی می‌آید و کنتور آب می‌خواهد. می‌خواهد از آب استفاده کند چه ربطی دارد از دین و مذهبش سؤال کنیم، می‌گوییم اول بیا این فرم را پر کن که دین و مذهبت مشخص شود، آیا نماز شب می‌خوانید، ماه رمضان روزه می‌گیرید، مستحبات را انجام می‌دهید، آخه چکار به مردم دارید، طرف می‌خواهد در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس تحصیل کنید چکار به زندگی شخصی او دارید که از همسایه‌اش بپرسید، طرف فوق‌لیسانس می‌خواهد، یا می‌پرسید فردی که در خانه‌اش زندگی می‌کند همسرش است، به شما چه ربطی دارد، این غلط‌ها چیست"

در دوره تبلیغات انتخاباتی هم، ایشان مانند منتقدان وضع موجود، برخی مسائل کشور را نقد کردند ولی فرقش با منتقدان آن بود که قول دادند آن‌ها را حل می‌کنند. وعده دادند که به انتقاد خالی بسنده نخواهند کرد و پیگیر حل مسائلی خواهند بود که به آن‌ها نقد دارند. درنتیجه من هم به ایشان رأی دادم چون احساس کردم که به موضوعات و مسائل مشابهی نقد داریم.ایشان هم‌اکنون رئیس قوه مجریه کشور است.

 من گهگاه همچنان نقد می‌کنم. چون انتظار بر آن است که برای بهتر شدن اوضاع، ما همچنان به انتقادهایمان ادامه دهیم و ایشان که در آنطرف ایستاده اند بیایند و گزارش بدهند؛ بیایند و بگویند که برای حل این یا آن مسئله دقیقاً چه اقداماتی کرده‌اند. ولی ایشان بازهم مانند ما انتقاد می‌کنند و حضار هم برایشان کف می‌زنند. حضار از شنیدن نقد رئیس‌جمهور کشورشان به وضعیت موجود و حتی به موضوعاتی که حل آنها در حیطه وظایف اوست کیف می‌کنند و کف می‌زنند و این در حالی است که دوره تبلیغات ریاست جمهوری مدت زیادی است که تمام شده است. در دوره تبلیغات ریاست جمهوری ما با ایشان تفاوت کوچکی داشتیم. هر دو نقد می‌کردیم ولی ایشان می‌گفت که مسائل را حل خواهد کرد. ولی هم‌اکنون ایشان دوباره مانند ما فقط نقد می‌کنند.

 واقعیت آن است که چون ما به ایشان رأی داده‌ایم طبق همان حقوق شهروندی‌مان باید از ایشان بخواهیم که دیگر نقد را کنار بگذارند و گزارش بدهند. یا آنکه نقد کنند ولی بگویند در تاریخ فلان و فلان برای حل آن موضوعی که به آن انتقاد می‌کنند دقیقاً چه کرده‌اند. ای‌کاش این‌قدر هم مبهم و در لفافه صحبت نکنند. باور کنید دیگر از شنیدن ابهام خسته شده‌ایم. برای مثال در همین سخنرانی که قسمت‌هایی از آن را خواندید، دقیقاً چه کسی، کدام اداره، کدام نهاد کشور الزام دارد که برای واگذاری یک کنتور برق یا آب به اشخاص؛ میزان دینداری آنان را ارزیابی کند؟ مگر واگذاری کنتور توسط ادارات دولتی انجام نمی شود؟ کدام نهاد برای پذیرش دانشجو، به خانه همسایه متقاضیِ تحصیل مراجعه کرده است؟ لطفاً شفاف و صریح بیان شود و بعد هم گفته شود که برای حل این غربالگری اعتقادی، دقیقاً ایشان چه کرده‌اند و نتیجه اقدامات ایشان چه بوده است؟ من از کسانی که به ایشان رأی داده‌اند خواهش می‌کنم برای انتقادهای رئیس‌جمهور به وضع فعلی کشور کف نزنند. از ایشان گزارش عملکرد در همان زمینه‌ای بخواهند که به آن نقد وارد می‌کنند. به طور مشخص بپرسند شما برای حل آن چه کرده اید؟

 نقد کار ماست، پی‌جویی و اجرا کار ایشان. اگر مطالبه ای وجود داشته و رأیی داده شده ایشان باید در همان راستا گزارش بدهند. قرار نیست جای ما با یکدیگر عوض شود. قرار نیست ایشان نقد خود ما را برای خود ما بازگو کنند و ما برای ایشان کف بزنیم. ایشان درباره اقداماتشان و اثرگذار بودن اقداماتشان حرف بزنند تا ما از جایمان بلند شویم و کف بزنیم. حتی اگر صداقت و صراحت به خرج دهند و بگویند که اقدام کرده‌اند ولی چون قدرتی در کشور ندارند ، اقدام شان نتیجه نداده است بازهم ما کف خواهیم زد.

سخن پایانی: برشی از فیلم امیلیانو زاپاتا به کارگردانی الیا کازان:
زاپاتا: آقای رئیس جمهور، دور زمین ما حصار کشیدن، نگهبان مسلح گذاشتن، همین حالا دارن تو زمین ما نیشکر می کارن؛
رئیس جمهور: دادگاه قضیه رو جدی می گیره
زاپاتا: جسارته قربان، ولی چه دادگاهی، هیچ شده دادگاه به نفع دهقان ها رأی بده؟
رئیس جمهور: زمین تو رو گرفتن؟
زاپاتا: آقای رئیس جمهور؛ زمین پدر منو خیلی وقت پیش گرفتن
رئیس جمهور: فرزندم، از من بشنوید، حل این مسائل وقت می خواد، باید صبر داشته باشید
زاپاتا: جسارته آقای رئیس جمهور، ما نونمونو با گندم می پزیم نه با صبر! صبر از حصار و نگهبان مسلح عبور نمی کنه، برای اینکه به فرمایش شما عمل کنیم و مرزهای زمین رو مشخص کنیم حکم شما لازمه که بذارن از حصار عبور کنیم
رئیس جمهور: من نمی تونم چنین حکمی صادر کنم
زاپاتا: شما خودتون نظر دادین
رئیس جمهور: من فقط می تونم نظر بدم
زاپاتا: آقای رئیس جمهور، خیلی ممنون، با اجازه شما...

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top