گفت‌و‌گو با خانواده‌های شهدای آتش‌نشان پلاسکو بعد از یکسال سکوت؛

حرف بزنید حقوق‌تان را نمی‌دهیم

وکیل ملت: ساختمان شورای شهر. ساعت 6 عصر چهارشنبه. درست یک سال پس از فاجعه پلاسکو، خانواده‌ها در بی‌تفاوتی و عدم پیگیری مسوولان، پله‌های ساختمان بهشت را بالا و پایین می‌کنند تا شاید برخی اعضای شورای شهر که به همراه تنها نماینده مجلسی که در شورا حضور دارد، به وضعیت آنها رسیدگی کنند.

تاریخ انتشار: 2بهمن1396|01:20

حرف بزنید حقوق‌تان را نمی‌دهیم
| کد خبر: 255180

خانواده‌هایی که درد از دست دادن همسر و فرزند و برادر و پدر دارند و پس از یک سال نه بنیاد شهید آنها را شهید ایثارگر معرفی می‌کند و مزایایی به هشت دخترک یتیم‌شان می‌دهد، نه دیه‌ای به آنها پرداخت شده، نه پس از گزارش هیات ویژه پلاسکو، گزارش به قوه قضاییه ارسال شده و مقصران به دادسرا جهت توضیح احضار شده‌اند. همه سر جای خود هستند و برخی‌ها هم به سمت بالاتری ارتقا پیدا کرده‌اند. نه قالیباف به عنوان شهردار تهران و مقصر حقوقی شماره دو به صورت قضایی پاسخگوی قصور و کوتاهی خود بوده، نه با خانواده‌ها دیداری داشته، نه بنیاد مستضعفان اهمیتی به وضعیت خانواده‌های آتش‌نشان و کسبه پلاسکو داده، نه وزارت کار اقدام درخوری برای آنها انجام داده.

امیدشان به نجفی بود که وقتی برخوردهای او را دیدند، به خصوص پس از اینکه داوری کسی که خودش در مظان اتهام برای کشته‌شدن آتش‌نشانان است را به عنوان مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی منصوب کرد و به نوعی به او پاداش داد، این امیدشان هم از بین رفت. حالا در حالی که حقوق آتش‌نشانان مجرد قطع شده و به شکایت‌هایشان رسیدگی نشده و برخورد قضات با برخی خانواده‌ها در شان آنها نبوده و وعده‌ها محقق نشده، پای درد دل خانواده‌های امینی، علی‌تبار و کوهی نشستیم تا ببینیم در این یک سال با آنها چه کرده‌اند.

به گزارش اسکان نيوز در خصوص اینکه چرا برخی خانواده‌ها یک سال پس از فاجعه پلاسکو این قدر در رسانه‌ها کمرنگ بودند و حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها نمی‌شدند، چند نفر از آنها می‌گویند: از همان روزهای اول از شهرداری جلوی خانه می‌آمدند یا زنگ می‌زدند و می‌گفتند حرف بزنید حقوق‌تان را نمی‌دهیم.

یکی از آنها عنوان می‌کند: به آنها گفتم شوهر من سال‌ها کار کرده اما اگر شما می‌خواهید مال یتیم بخورید بروید بخورید. من خودم تن سالم دارم و کار می‌کنم و زندگی خودم و دخترم را می‌چرخانم. از طریق تهدید مالی نتوانستند به نتیجه برسند. از طریق خانواده و بچه‌هایم تهدید شدم که اگر حرف بزنی و مصاحبه کنی شرایط را سخت‌تر می‌کنیم. این تهدید‌ها به صورت فرستادن نماینده از طرف شهرداری و سازمان آتش‌نشانی بود. گاهی هم تلفن می‌زدند تا جایی که تلفن را خاموش می‌کردم. به همین دلیل آن روزها نتوانستم با خبرنگاران مصاحبه کنم، آنقدر که تحت فشار بودم.

بنیاد شهید زیر بار شهید محسوب کردن آتش‌نشانان کشته شده در پلاسکو نمی‌رود

از سوی‌ دیگر برادر مجتبی کوهی نیز در چند عنوان گلایه‌های خود را این گونه بیان می‌کند: وعده دادند که تا اوایل شهریور ماه متخلفان را شناسایی و با آنها برخورد می‌کنند‌ اما ترتیب اثر داده نشد. حالا حدود پنج ماه از زمانی که این وعده را دادند می‌گذرد اما دادستانی نتیجه نهایی که سهم مقصر مشخص می‌شود را اعلام نکرد. موضوع بعدی این است که بعد از گذشت یک سال با وجود وعده‌هایی که دادند، از پیگیری نمایندگان مجلس و رییس مجلس تا شهردار و مسوولان سازمان آتش‌نشانی مبنی بر شهید بودن این افراد، هنوز تحت عنوان شهید هستند چون شهید خدمت بار تعهدی چندانی ندارد و فقط عنوان است و در ماهیت با شهید ایثارگر تفاوت زیادی دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا پس از این همه پیگیری، بنیاد شهید زیر بار شهید خطاب کردن آنان و تعلق گرفتن مزایا برای فرزندان یتیم‌شان نمی‌رود و به شما برای دلیل این امر چه می‌گویند، عنوان می‌کند: باید با خود بنیاد شهید صحبت کنید تا خودشان جواب بدهند. برخی از نمایندگان مجلس پیگیری کردند و به ما گفتند بنیاد شهید به بهانه نقص قانون زیر بار این موضوع نمی‌رود‌ اما نمایندگان مجلس این توانایی را دارند تا با وضع یکسری قوانین و مصوبات بنیاد را مجبور به قبول کردن این تعهدات کنند.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top