تاریخ انتشار: 14مهر1394|13:13

| کد خبر: 25538

1/7درصد از جمعیت جهان با معضل دوجنسیتی‌مواجه‌اند

وکیل ملت: واقعیت این است که حمایت از حقوق افراد دوجنسیتی که به نوعی بیمار تلقی می‌شوند و باید تحت درمان قرار بگیرند، از سوی بسیاری از کشورها، مورد پذیرش قرار گرفته است، اما چالش و محل اختلاف جدی، حمایت از افرادی است که صرفاً دارای گرایشات هنجارشکنانه همجنس‌گرایانه‌اند، بدون آن‌که مبنا و منشأ جسمانی یا فیزیولوژیکی برای آن وجود داشته باشد.

اخیراً نشستی دو روزه در ژنو سوئیس در خصوص حمایت از حقوق بشر افراد دوجنسیتی توسط کمیساریای عالی سازمان ملل برگزار شده است که در آن، تعدادی از سازمان‌های غیردولتی فعال در این زمینه و نیز مقامات بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی مشارکت داشتند.

به گزارش وکیل مردم در سه دهه اخیر، نهادهای بین‌المللی در صدد نهادینه‌کردن حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی افراد همجنس‌گرا برآمده‌اند. رویکرد و رویه این نهادها، خصوصاً از این جهت قابل نقد و انتقاد است که در گفتمان اخیر خود، با ارایه یک واژه اختصاری تحت عنوان "LGBT" درصدد گنجاندن و تحمیل گفتمان خود در خصوص چهار دسته افرادند. این افراد شامل زنان و مردان دوجنسیتی که به لحاظ فیزیولوژیکی با مشکل جدی مواجه‌اند و زنان و مردان همجنس‌گرا که بدون هیچ مبنای زیست‌شناختی و جسمی، صرفاً تمایل به برقراری ارتباط با افراد همجنس خود دارند، می‌شوند.

همین امر و دسته‌بندی مزبور، وجه افتراق و شکاف جدی میان کشورهای اسلامی به‌ویژه دولت جمهوری اسلامی ایران با نهادهای بین‌المللی است؛ زیرا بر طبق موازین اسلامی، باید میان وضعیت افراد دوجنسیتی که به لحاظ فیزیولوژیکی با معضل زیست‌شناختی و روانشناختی مواجه‌اند و افرادی که صرفاً بر مبنای بی‌بندوباری جنسی و هوا و هوس لجام‌گسیخته خویش به این عمل غیرانسانی تمایل دارند، تفکیک قایل شد.

در اخبار منتشرشده توسط کمیساریای عالی ملل متحد، خاطرنشان شده است که باید گامی به‌سوی حمایت از حقوق بشر افراد همجنس‌گرا برداشته شود. در این گزارش آمده است که اکنون بالغ بر 1.7 درصد از جمعیت جهان با معضل مادرزادی دوجنسیتی‌بودن مواجه‌اند و این افراد عمدتاً از انجام اعمال جراحی و اقدامات درمانی و پزشکی لازم محروم می‌شوند.

اخیراً نشستی دو روزه در ژنو سوئیس در خصوص حمایت از حقوق بشر افراد دوجنسیتی توسط کمیساریای عالی سازمان ملل برگزار شده است که در آن، تعدادی از سازمان‌های غیردولتی فعال در این زمینه و نیز مقامات بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی مشارکت داشتند.

زید رائد الحسین؛ کمیساریای عالی ملل متحد در این نشست با بیان این‌که اکنون اطلاعات اندکی در خصوص افراد دوجنسیتی در دسترس است، تأکید داشت: افرادی ممکن است به دلایل جسمانی، در بدو تولد متعلق به یکی از دو جنسیت مذکر و مؤنث نباشند، و یا بعد از مدتی از تولد، تعلق آن‌ها به جنسیتی خاص، مورد تردید واقع شود. این افراد باید بتوانند با دسترسی آسان و به‌موقع به امکانات درمانی و پژشکی و نیز اعمال جراحی مربوطه، از حق سلامت و حق حیات برخوردار باشند.

رائد الحسین از دولت‌ها درخواست کرد که اقدامات و گام‌هایی را برای حمایت از حقوق بشر افراد دوجنسیتی اتخاذ کنند.

واقعیت این است که حمایت از حقوق افراد دوجنسیتی که به نوعی بیمار تلقی می‌شوند و باید تحت درمان قرار بگیرند، از سوی بسیاری از کشورها، مورد پذیرش قرار گرفته است، اما چالش و محل اختلاف جدی، حمایت از افرادی است که صرفاً دارای گرایشات هنجارشکنانه همجنس‌گرایانه‌اند، بدون آن‌که مبنا و منشأ جسمانی یا فیزیولوژیکی برای آن وجود داشته باشد.

البته باید صراحتاً اذعان داشت که عمده فعالیت مدافعان حقوق بشر نیز اکنون متوجه همین گروه اخیر است و لذا حمایت از حقوق افراد دوجنسیتی و همجنس‌گرا در عرصه بین‌المللی باید همواره آگاهانه و هوشمندانه از سوی دولت‌های اسلامی خصوصا دولت جمهوری اسلامی ایران دنبال شود تا تحت لوای عنوان حمایت از افراد دوجنسیتی، مبادرت به اقدامی برخلاف موازین اخلاقی و انسانی اسلامی نکنیم.

 

 

دسته بندی حقوقی , پیشنهاد سردبیر ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top