یک کارشناس قضایی و مدرس دانشگاه در گفت و گوی اختصاصی با وکیل ملت

دادگاه زنجانی مطابق با موازین دادگستری برگزار شد

گفت و گو از عارف واحد ناوان

وکیل ملت: برگزاری دادگاه بابک زنجانی در کنار ده ها رویداد مهم داخلی و خارجی از جمله حادثه منا در صدر اخبار داغ قرار گرفت گرچه دادگاه این میلیاردر نفتی با کمی تاخیر برگزار شد اما علنی برگزار شدن این دادگاه از جهاتی بسیار حائز اهمیت است روح الله محمدی کارشناس قضایی و مدرس دانشگاه در این خصوص به گفت و گو نشسته ایم که حاصل آن از نظر می گذرد.

تاریخ انتشار: 15مهر1394|03:21

دادگاه زنجانی مطابق با موازین دادگستری برگزار شد
| کد خبر: 25727

روند کلی دادگاه بابک زنجانی را چگونه دیده اید؟                                                                   دادگاه بابک زنجانی با کمی تاخیر بر اساس موازین آئین دادگستری تشکیل و روال قانونی را طی کرده و در وهله نخست به کیفر خواست از سوی دادستان رسیدگی شد. نجفی ، نماینده مدعی العوم کیفر خواست را از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران قرائت کرد و با توجه به درخواست وکلای پرونده مبنی بر استمهال برای جلوگیری از تضمیع حقوق متهمان، دادگاه بعدی در 9 آبان ماه تشکیل می گردد. به طور کلی روند رسیدگی به پرونده بابک زنجانی مثبت و مطابق با موازین آئین دادگستری بوده است.

بعنوان یک قاضی موافق علنی برگزار شدن دادگاه بوده اید؟                                                           به طور کلی در جرائم کیفری اصل بر این است که دادگاه به صورت علنی برگزار شود مگر در موارد استثناء. با توجه به ماده 188 قانون آئین دادرسی کیفری به استثناء مواردی چون اعمال منافی عفت، جرائمی که خلاف اخلاق حسنه باشد، امور خانوادگی یا دعاوی خصوصی به درخواست طرفین و در زمانی که علنی بودن محاکمه مخل امنیت یا احساسات مذهبی نباشد، محاکمه دادگاه باید به صورت علنی برگزار شود.                                                      
انتظار می رفت دادگاه بابک زنجانی به علت اینکه در مرحله مقدماتی تحقیات زوایای کلی این پرونده در میان احاد جامعه پخش گردید و مردم از اتهامات وارده مطلع شده بودند و این پرونده به لحاظ مفاسد اقتصادی متهمان وجه ملی پیدا کرده است.  به طور کلی علنی برگزار شدن دادگاه بابک زنجانی به مردم نشان داد که قوه قضایه تمام موارد را موشکافانه و به دقت بررسی کرده است و کوچکترین موضوعی از دید مسئولان قضایی مخفی نمانده است.
کیفر خواست صادره از سوی دادستان را چگونه ارزیابی میکنید؟                                                      با توجه به کیفر خواست وارده طیف گسترده ایی از اتهامات متوجه متهم ردیف اول (بابک زنجانی) است. از جمله افساد فی الارض، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، جعل 24 فقره اسناد بانکی، پول شویی و نشر اکاذیب. در رابطه با این جرائم در صورت اثبات آن با توجه به ماده 1 و ماده 4 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری مجازات سنگینی برای متهمین در پی دارد. اخلال در نظام اقتصادی کشور؛ به طور مشخص در بند الف و ج مشخص کرده در صورتی که سونیت خاص محرض شود بحث فساد الارض است و مجازات آن اعدام است. بنابراین طبف گسترده ایی از اتهامات خاص در کیفر خواست متهم ردیف اول بیان شده است.

به نظر شما برگزاری علنی دادگاه بابک زنجانی چه تاثیری در میزان اعتماد افکار عمومی نسبت به مفاسد اقتصادی دارد؟                                                                                                                        اقدام دستگاه قضایی برای برگزار کردن علنی دادگاه بابک زنجانی در مردم این اعتماد را ایجاد میکند که قوه قضاییه برخورد قاطع با خاطیان داشته و در این مورد به سمت و جایگاه افراد توجه ایی ندارد. با برگزار شدن علنی دادگاه مردم از اجرای عدالت و نحوه رسیدگی باخبر میشوند که این مساله هم برای حفظ حقوق آزادی متهم مناسب است هم اینکه افراد جامعه در جریان پرونده قرار میگیرند. از طرفی دیگر علنی برگزار شدن دادگاه می تواند تاثیر عمیقی در جامعه داشته باشد و مانع از تکرار این قبیل اقدامات در جهت اجحاف حق مردم و سواستفاده از بیت المال توسط برخی افراد که دارای سمت های کلیدی هستند خواهد شد. در واقع این حرکت می تواند عاملی بازدارنده برای افرادی که بصورت بالقوه انگیزه بهره برداری از جرائم را دارند باشد.


در آخر امیدوارم با توجه به حساس بودن این پرونده دقت بیشتری بروی رسیدگی به آن بشود و در نهایت بر اساس موازین قانونی حکم صادر شود و همچنین رسانه ها در جهت اطلاع رسانی حقوقی عمل کنند تا پس از صدور حکم و اعلام آن آثار بهتری را در جامعه و کشور مشاهده نماییم.
 

دسته بندی گفتگو , حقوق سیاسی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top