انتخابات اسكودا؛ پايان يك تفكر!

دکتر عيسي اميني

وکیل ملت: اسكودا تأسيس شد تا مرجع هماهنگي و وحدت بين كانون‌ها باشد. اما اینکه از زمان تأسیس تاکنون، به چه میزان در راستای نیل به اهداف موفق بوده است نیازمند واکاوی و تحلیل می‌باشد.

تاریخ انتشار: 20بهمن1396|00:36

انتخابات اسكودا؛ پايان يك تفكر!
| کد خبر: 257317

ولی با نگاهی به مطالبات همکاران در صنف و بررسی انتخابات سابق و اکنون، اتحادیه نتوانسته است به آنچه جزء اهداف و وظایفش بوده جامه‌ی عمل بپوشاند و همین امر شکل‌گیری تفکر تغییر نگرش در نحوه‌ی مدیریت اسکودا را رقم زده است. تغيير نگرشي كه خود جناب كشاورز ناچار به توسل به اساتيد دانشگاه شد.

جناب كشاورز در انتخابات پيشين اسكودا در رقابتی تنگاتنگ و نفس‌گير با آقاي دكتر مالكي، با اراده‌اي مواجه شد كه به «انحصار»، «عدم شفافيت» و «فضاي تفرقه» اعتراض مي‌کرد. این عوامل جوانه زدن اندیشه در جامعه‌ی وكالت خصوصاً دیدگاه مدیران را کلید زد تا از ظرفیت و توانایی خرد جمعی در پیشبرد اهداف و منافع کلان کانون‌ها و ذی‌نفعان واقعی آن (وکلا) بهره ببرند.
دكتر جليل مالكي كه فعاليت‌هاي صنفي مستمر و مؤثري در كارنامه‌ی خویش دارد و از آخرين تلاش و فعاليت ايشان می‌توان در تصويب يك فوريت طرح اصلاح بند چ ماده‌ی ٨٨ قانون برنامه‌ی پنج ساله‌ی ششم نام برد مظهر تغيير شد. جناب كشاورز كه در دوره‌ی آتي امكان حضور نداشته و رقابت با جناب دكتر مالكي را براي سركار خانم دكتر داودي دشوار مي‌دیدند و خصوصاً در مسائل مهم همچون جذب مجدد ماده‌ی ۱۸۷، ديوان عدالت اداري و شوراي رقابت، عملكرد اتحاديه ضعيف بود، با عبور بر ايشان، از شروع سال ٩٥ وارد مذاكره و رايزني غيرعلني با جناب دكتر شهبازي‌نيا، از همفكران جناب دكتر مالكي، مي‌شوند.


دكتر شهبازي‌نيا، مردی آرام، مؤدب، باهوش، با چهره‌ی بشاش، با روحیه‌ی حفظ وضع موجود كه در دوره‌ی ٢٧ (برخلاف دوره‌ی ۲۸) فعاليت مؤثري در لايحه‌ی جامع وکالت داشت، بدون سروصدا و از سال ٩٥ و با انكار نامزدي در اين انتخابات نزد دوستان خود، وارد كارزار انتخابات مي‌شود. در مقابل ایشان از سویی جناب دکتر مالکی با کارنامه‌ی صنفی مفصل، مدیری بااخلاق، عمل‌گرا و با تفکر تغییر و تحول و از سویی دیگر استاد جندقی با سابقه‌ی روشن و خوش‌نام در دفاع از کیان کانون و وکیل حرفه‌ای قرار گرفتند. استاد جندقي با پيش‌بيني بر راي كم خود، حضور پيدا كرد كه هشدار خود را بدهد.
در ماه اخير، احكام دولتي ولی کم‌نظیر صادر و منتشر شد و جلسات پي‌در‌پي با وزیر دادگستری و معاون رئیس‌جمهور در ماه اخير سرعت مي‌گيرد و پس از خوش‌وبش‌های آن بزرگواران، نماینده‌ی مجلس (جناب سید رومیانی) جهت سخنرانی همايش صبح انتخابات دعوت و با بیانات ضمنی و اعلام نشانی، جناب دکتر شهبازی‌نیا را اصلح براي آينده‌ی اتحاديه دانستند كه تكرار اين قبیل مسائل علني از سوي جناب كشاورز، حكايت از وضعيت‌هايي دارد که تأويل آن به همکاران و آينده محول مي‌شود.

دشواري رقابت با جناب دكتر مالكي و احتمال تغيير سازمان جناب كشاورز در اسكودا، سبب می‌شود تا جناب كشاورز شيوهاي «انتباه» را در اين انتخابات كه بعد از انتخابات قبل و رقابت نفس‌گير اعلام كرده بود تعيين كند و بر عكس، با بهره‌برداري از اتحادیه، وارد عرصه شوند:
١. رئيس محترم اتحاديه در سال ١٣٩٥ به كانون‌ها اعلام نمودند، صرفاً جناب دكتر شهبازي‌نيا براي آشنايى، در خصوص داوري در كانون‌ها سخنراني كنند که انجام پذيرفت؛
٢. رئيس اتحاديه اعلام نمودند دكتر شهبازى‌نيا مي‌بايست برنامه‌ی مديريت استراتژيك جهت مديران كانون‌ها را ارايه نمايند؛
٣. رئيس اتحاديه در جلسه‌ی مطبوعاتي با اعلام موضع براي رئيس آينده‌ی اتحادیه، خط مشئ تعيين نمودند و جناب دكتر شهبازي‌نيا را اصلح براي جانشيني اعلام نمود؛

٤. رئيس اتحاديه با برخي از پيش‌كسوتان (همچون جناب تقي‌خاني)، همايش هم‌بستگي را در اصفهان تشكيل دادند كه حواشي آن همايش، مصداق «نمايش» بود تا همايش. با وجود زحمات مديران محترم كانون اصفهان و ارزش ذاتي آن همايش، برخي از بزرگان چند كار را انجام مي‌دهند كه بر خلاف اصل بي‌طرفي و رعايت اصول اخلاقي بود. از قبیل اینکه: اولاً، ميزباني همايش را به همراهي دانشگاه تربيت مدرس هم قرار مي‌دهند تا راه براي يك نامزد فراهم شود. ثانیاً، هفته‌نامه‌ی محل بحثي كه به هزينه‌ی جامعه‌ی وكالت منتشر شده بود در صفحه‌ی اول، در دو مكان، عكس احد از نامزدان و سخنراني را كار مي‌كند ولي نامزد و سخنران ديگر را حذف مي‌كند! ثالثاً، وقت سخنران مورد نظر در ابتدای همایش گنجانده مي‌شود و سخنران ديگر در ساعت ١٤، در اوج خستگي حضار و آن هم بعد از كدورت‌ها و مسائلي كه ارزش بيان ندارد؛

٥. رئيس محترم اتحاديه باز در همين ماه، اعضاء را به حضور وزير دادگستري بردند و اعلام شد كه اين جلسه بايد با حضور مشاور محترم معاون حقوقي دولت (احد از نامزدان) برگزار شود؛
٦. رئيس اتحاديه به منظور حضور مديران نزد معاون حقوقي به كانون‌هاي مربوطه ابلاغ تا باز در هفته پيش در تهران حضور يابند؛
۷. ارسال رزومه‌ی جناب دکتر شهبازی‌نیا به تمام کانون‌ها از سوی جناب کشاورز، آن هم چند روز قبل از انتخابات و رايزني برخي از اعضاي هماهنگ‌كننده و كميسيون‌هاي خود اتحاديه (نزديكان جناب كشاورز) براي جناب دکتر شهبازی‌نیا در صبح انتخابات، خبرسازي و هتك حرمت در گروه‌هاي مجازي، حتي در گروه اتحاديه و ...
 علي الظاهر، همفكري با جناب کشاورز، ادامه‌ی تفکرات تشکیلات «محق» (جناب کشاورز) اولين پيامی ا‌ست که جلوه‌گر شد و چهره‌ی انتخابات متفاوت گرديد. طرفداران جناب كشاورز و تفکرات ایشان كه درخواست انصراف استاد جندقي را امضا كرده بودند و از سوي ديگر، جناب شهبازي‌نيا را داراي ارتباطات اعلام نمودند در انتخاب دوراهی خودساخته خویش درماندند، كه پس چرا جناب كشاورز هم با همان سن تقريبي تاکنون مانده و قدرت را رها نکرده‌اند و با تغییر افراد (نه افكار) باز نوبت گرفتند؟ یا خود جناب كشاورز كه فاقد ارتباطات دولتي بودند پس چرا تا حال رئيس اسكودا بوده است؟

گويي، از سه انتخاب ممكن، اتصال (با جناح سیاسی)، تعامل و تقابل براي حل مشكلات جامعه‌ی وكالت، یکی بايد انتخاب مي‌گرديد كه اتصال نقطه اصلي تبليغاتي همفكران جناب كشاورز شد و البته در مقايسه‌ی تطبيقي، اين روش نه به نفع حاكميت‌ها است و نه كانون‌ها.
انتخابات برگزار شد ولي مشخص بود صرفاً كارزار عملكردها و برنامه‌ها نبود. علی‌رغم اعتراضات مكرر برخي از كانون‌ها، با اصرار جناب كشاورز و همراهي سركار خانم دكتر داودي، اين انتخابات در ۶ دی ماه ۹۶ به صورت «الکترونیک» و عملاً با همان زمان انتخابات سنتي برگزار شد. روش انتخاباتي که توسط اكثريت شكننده‌ب شوراي اجرايي بنیان نهاده شد از نظر اختيار تغيير روش انتخابات توسط شوراي اجرايي، محرمانه بودن راي، سلامت و امنيت انتخابات محل اشکال بوده است و این‌جانب به عنوان یکی از حاضرین، درستی انتخابات الكترونيك اجراءشده بدین نحو را تأييد يا رد نمی‌نمایم. جالب آنكه با وجود ضرورت دادن كد ملى جهت اخذ پرينت اسامي انتخاب‌شده، اصرار بر خصوصي بودن راي و عدم امكان كنترل مي‌گرديد و جالب‌تر آنكه «پس از پرينت» شدن و قبل از انداختن در صندوق، بعضاً عكس از روي آن گرفته مي‌شد و براي اثبات صداقت ارائه مي‌گرديد.
شاهد این امر نیز اینکه، حدود ده دقيقه قبل از اتمام رای‌گیری و ماندن راي اعضاي يك كانون، آقاي دكتر آذربايجاني با اعلام نتيجه، در گروه اتحاديه، پيروزي جناب دكتر شهبازي‌نيا را تبريك گفتند! و سپس پاك نمودند.حال ایشان چگونه قبل از اتمام رای‌گیری متوجه این موضوع شده‌اند و چگونه مي‌توان از محرمانه بودن و امنيت آن سخن گفت محل بحث است ...
آنچه حاصل شد:

 دكتر شهبازی‌نیا با اخذ راي بيشتر پيروز انتخابات شد. نتيجه‌اي كه از نظر اين‌جانب با عوامل زير رقم خورد: شرايط خوب شخصي و موقعیت علمي و صنفي جناب دكتر شهبازي‌نيا، امکانات اتحادیه با دخالت جناب كشاورز و تا حدي روابط قوميتي.
شايد آنچه در پيش باشد:
جناب دكتر شهبازي‌نيا در جهت رفع شبهه دخالت و حمايت رئيس فعلي اسكودا و نيت خوب و واقعي خود، به دنبال تغييراتی در اسكودا مي‌رود ولي با سه مانع جدي مواجه و عملاً دچار مشكل مي‌شود:
١. بقاي تفكر تشکیلات سابق در اسکودا، مقاومت در برابر اصلاحات و حتي تغيير اشخاص و ادعاي وامداري تا تخريب؛

٢. از یک سو عبور از تشكل‌هاي حامي خویش در كانون مركز به ادعاي ننوشتن مرام‌نامه‌ی مشترك و بازماندن از اعتماد و دوستي بعضي از آن‌ها و از سوي ديگر عدم امكان پيگيري برنامه‌ها و ابزار لازم؛
٣. تركيب خاص اين هيئت رئيسه و شيوه شكل‌گيري و نوع تعامل يا تقابل آن‌ها با مديريت گذشته؛ اين روال ايجادي شبيه‌سازي شده از وضعيت انتخابات هيئت رئيسه طي دو سال گذشته كانون مركز و با همان نوع تاكتيك‌هاي انساني شبيه بوده كه اين مديريت مالاً به آن وضعيت نزديك مي‌شود. «سير» انتخابات ديروز نشان جدی از فاصله‌ی کانون‌های وکلا با نهاد مدنی و دشواری راه در رسیدن به مطلوب

اين انتخابات نشان داد برخي از پيش‌كسوتان به آساني قادر هستند با تقابل بين نيروهاي سالم، ظرفيت جامعه‌ی وكالت را از بين برده ولي هوشمندانه براي مدتي كوتاه باقي بمانند! شايد اگر اين توان و سياست در راه دفاع از جامعه‌ی وكالت خرج مي‌شد، امروز در بهترين موقعيت بوديم نه اينكه پس از انجام انتخابات، دغدغه‌ی متقابل جناب كشاورز و هيئت رئيسه‌ی جديد شروع گردد و دغدغه‌ی نامزدان ناموفق پايان يابد.
دكتر شهبازي‌نيا عزيز، شما قول داديد و مي‌توانيد تغيير دهيد. محكم پابرجا باش و ما همراه هستيم.
 ما بايد گذشته‌ها را براي ساختن نقد كنيم و با همدلي آينده را بسازيم بدون آنكه در چاله‌ی كدورت‌ها بيافتيم.
 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top