بخش اول

ظهور دوبارهٔ احمدی‌نژاد

احمد زیدآبادی

وکیل ملت: از نگاه من محمود احمدی‌نژاد، به‌عنوان یک مدیر اجرایی، آدم متوهمی است. "توهم" موجود شاخ و دم‌داری نیست؛ هر فردی که نسبتِ بین امکانات، موانع و محدودیت‌های منابع ثروت و قدرت را با واقع‌بینی ارزیابی نکند؛ اهل توهم است. با این تعریف، بسیاری از افراد در دایرهٔ وهم اندیشی قرار می‌گیرند؛ اما شاید فرق احمدی‌نژاد با دیگران در این باشد که او به توهمات خود پروبال و بیشتری برای پرواز می‌دهد و آنها را بی‌باکانه از پردهٔ ذهن خود بیرون می‌افکند.

تاریخ انتشار: 29بهمن1396|00:08

ظهور دوبارهٔ احمدی‌نژاد
| کد خبر: 258346

بااین‌حال، اگر بپنداریم که نوع انسان موجودی عاقل است و از متوهمان پرهیز می‌کند؛ بیراه رفته‌ایم. عقل به‌عنوان ابزاری برای ادارهٔ جامعه و حل مشکلات آن، معمولاً هنگامی مورد اعتماد بشر است که اوضاع سیاسی و اجتماعی، کم‌وبیش روبه‌راه و آرام و باثبات و معطوف به آینده‌ای امیدبخش باشد؛ اما همین‌که حجم مشکلات اقتصادی و اجتماعی یک جامعه از حدی فراتر رود و افق حل تدریجی معضلات تاریک شود؛ نخستین قربانی آن، همین عقل است به‌گونه‌ای که بشر نه فقط اعتماد خود را به آن از دست می‌دهد؛ بلکه به‌عنوان مانعی بر سر راه نجات و رهایی خود از انبوه مشکلات کمرشکن به شمارش می‌آورد و اجازهٔ نفس کشیدن به آن نمی‌دهد.

ازاین‌رو، در میانهٔ بحران‌های عظیم اقتصادی و اجتماعی، عقل متاعی بی‌ارزش و ناچیز است که باید در پستوی ذهن زندانی شود و امکان بروز و ظهور نیابد چراکه عقل اصولاً موجودی شکاک و محتاط و حسابگر و حتی به عبارتی ترسو است و بر دست و پایِ قدرت سیل‌آسای توهم و عاطفه و شور و هیجان، غل و زنجیر می‌زند و مانع تحولی عظیم و فوری می‌شود.

با این حساب، توهم احمدی‌نژاد اگر در دوران آخر ریاست‌جمهوری‌اش، قاتل جانش شده بود؛ امروزه سبک‌بار از تحمل هر نوع بار اجرایی، در پناه سر برآوردن ابر چالش‌های اقتصادی و اجتماعی در جامعه، قاتوق نانش شده است.

به نظرم احمدی‌نژاد به‌قدرت شهود و غریزهٔ خود، این وضعیت را درک کرده است. از همین رو، او بدون آنکه چندان پرده‌پوشی کند، خود را در مقام رهبر اپوزیسیون حرکت‌های اجتماعی آینده تعریف می‌کند. البته شاید او از ابتدا در این اندیشه نبوده و تنها به‌قصد دفاع از همکاران خود وارد منازعه با برخی نهادهای قدرتمند شده است؛ اما به گمانم در مسیر پیش‌آمده، تغییر وضعیت داده است.

می‌توان به‌سادگی گفت که این هم یکی دیگر از توهمات احمدی‌نژاد است که راه به‌جایی نخواهد برد؛ اما گمان نمی‌کنم موضوع به این سادگی باشد. ازقضا زمینهٔ اجتماعی برای اقبال به نوع توهمات احمدی‌نژاد روزبه‌روز مساعدتر می‌شود و آنچه در این میان به او کمک می‌کند جسارت و بی‌باکی عریان اوست که در حملهٔ صریح و بی‌پردهٔ او بخصوص به قوهٔ قضائیه تبلور می‌یابد.

احمدی‌نژاد آگاه از نارضایتی عمومی، هم انگشت بر مشکلاتی می‌گذارد که دیگران آنها را نادیده می‌گیرند و هم با زبانی دراین‌باره سخن می‌گوید که سایرین امکان آن را ندارند...

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

قلي
|
30بهمن ماه 1396
0
0
احتمالا جاي موسوي وكروبي رو ميگيره

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top