ورود به حرفه وکالت باید مختص جوانان و از طریق آزمون باشد/منکر لزوم اصلاح قوانین وکالت نیستم

وکیل ملت: رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران، گفت: باید همه درها برای ورود به حرفه وکالت بسته شود و صرفاً مسیر ورود به حرفه وکالت از طریق آزمون آن‌هم برای جوانانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و کار دیگری ندارند بازبماند.

تاریخ انتشار: 6اسفند1396|11:16

ورود به حرفه وکالت باید مختص جوانان و از طریق آزمون باشد/منکر لزوم اصلاح قوانین وکالت نیستم
| کد خبر: 259253

بهمن کشاورز در گفت‌وگو با ایلنا در رابطه با تدوین طرح جذب وکیل توسط برخی از نمایندگانم جلس شورای اسلامی ضمن تبریک هفته وکیل گفت: معمولاً متونی از این قبیل شناسنامه‌ای دارند و از این شناسنامه می‌توان فهمید آنچه با آن مواجه هستیم مثلاً پیش‌نویس لایحه یا طرح است یا پیش‌نویس پیشنهادی تعدادی از وکلای دادگستری یا نمایندگان مجلس است یا چیزی است که فرد یا افرادی از سر دلسوزی در موردی تنظیم کرده‌اند.

رییس سابق اتحادیه سراسری کانون‌ها وکلای دادگستری ایران بابیان اینکه متنی که بنده دیدم و دارای ۱۸ ماده بود شناسنامه ندارد و درنتیجه نمی‌توان فهمید منشأ آن چیست و یا کجاست. از این‌رو اظهارنظر در مورد آن بسیار دشوار است، گفت: به نظر می‌رسد تنظیم‌کننده یا تنظیم‌کنندگان این متن با اصول قانون‌نویسی آشنایی چندانی ندارند. یک نمونه از مواردی که مؤید صحت این حرف هست این است که ماده ۱ پنج تبصره و ماده ۲ سه تبصره و ماده ۳ چهار تبصره دارد و مضافاً اینکه شقوق ماده چهار به‌نوبه خود دارای دو تبصره است.

وی افزود: حال‌آنکه امروزه تبصره را برای ماده جز موارد استثنایی می‌دانند به‌ویژه اگر مفاد تبصره یا تبصره‌ها  درخور آن باشد که به‌صورت ماده مستقلی ارائه شود.

این وکیل دادگستری بابیان اینکه نویسنده این متن، تأسیسات و حالات جدیدی ابداع کرده است که هریک درجای خود درخور بحث و بررسی است، تأکید کرد: در ماده ۶ این طرح افرادی که بدون آزمون ورودی می‌توانند با گذراندن نیمی از دوره کارآموزی پروانه پایه‌یک بگیرند شمرده‌شده‌اند. شق یک این ماده اعضا هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را با داشتن مدرک دکتری دریکی از گرایش‌های حقوق مشمول این مزیت قرار داده است.

کشاورز ادامه داد: هم‌اکنون یکی از بحث‌های موجود در زمینهٔ وکالت این است که آیا افرادی که در دانشگاه‌ها عملاً به تدریس مشغول هستند و به‌ویژه در رشته‌های حقوقی تدریس می‌کنند می‌توانند پروانه وکالت بگیرند؟

این حقوقدان ادامه داد: علت این است که گفته می‌شود اساتید دانشکده حقوق اگر وکیل باشند پس از گذشتن سال‌هایی از تدریس وقتی به مراجع قضایی مراجعه می‌کنند در بسیاری از موارد شاگردان سابق خود را بر مسند قضایی خواهند دید و رابطه استاد شاگرد و تأثیرپذیری شاگرد از استاد موضوع قابل‌انکاری نیست در بسیاری از نظام‌های حقوقی این امری ممنوع است.

وی با اشاره به قسمت دوم ماده ۶ طرح مذکور گفت: این قسمت در واقع همان بند د ماده ۸ فعلی است اما شرط ۳۰سال خدمت کامل و بازنشستگی را به داوطلبانی که از این‌گونه هستند، بخشیده است. حال‌ آنکه هم‌اکنون یکی از موضوعات قابل نقد و بحث بند د ماده ۸ است.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: تبصره یک این ماده مقرر داشته است کسانی که دارای حداقل ۸ سال کار قضایی باشند به‌شرط عدم بازنشستگی بدون شرکت در آزمون کارآموزی پروانه پایه‌یک وکالت دریافت می‌کنند. موضوع دادن یا ندادن پروانه وکالت به کسانی که سابقه قضایی دارند، هم‌ اکنون مورد بحث است. در این تبصره حداقل ۸ سال سابقه را کافی دانسته‌اند. شاید هدف این بوده که قضات بازنشسته از این مزیت محروم باشند اما نحوه انشا ماده به‌گونه‌ای است که مثلاً قضات اخراج شده را مشمول قرار می‌دهد. در تبصره دوم دارندگان مدرک دکتری را در هریک از شاخه‌های حقوق را که عضو هیات علمی نیستند، مشمول این وضعیت قرار داده است.

ورود به حرفه وکالت باید مختص جوانان و از طریق آزمون باشد

کشاورز بابیان اینکه باید توجه شود آنچه اینک بسیار مطرح است این موضوع است که ورود به حرفه وکالت باید مختص جوانان و از طریق آزمون باشد اظهار داشت:  با توجه به وجود نزدیک به ۵۰۰ دانشکده حقوق در کشور شاید این مسیری باشد برای اینکه افراد به‌جای آماده‌سازی خود برای آزمون وکالت با پرداخت شهریه‌های گزاف به این دانشکده‌ها شرط ورود به حرفه را بدون آزمون پیدا کنند و به‌عبارت‌ دیگر حرفه وکالت دیگر نیز طبقاتی شود.

وی با اشاره به طرح پذیرش کارآموز وکالت که توسط برخی نمایندگان مطرح‌شده است، تصریح کرد: ماده ۷ حکمی را بیان می‌کند که هم‌اکنون در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت موجود است اما یک نکته بسیار ساده را که در صورت بیان شاید مشکلات بسیار را حل می‌کرد در برندارد و آن این است که اگر حوزه عمل استانی که به آن پروانه وکالت داده‌اند، مشخص شود بسیاری از مشکلات موجود حل می‌شود.تبصره دوم ماده مذکور مقرر داشته است محدوده حوزه هر مرجع صدور پروانه وکالت به پیشنهاد وزیر دادگستری و تصویب رییس قوه قضاییه مشخص می‌شود. این یعنی مثلاً ممکن است چند استان با نظر مقامات مذکور به هم بپیوندند و یا ایک استان از این نظر به چند حوزه تقسیم شود.

این وکیل دادگستری ادامه داد: در ماده ۸ یک هیات علمی متشکل از اشخاص گوناگون برای آزمون اختبار پیش‌بینی‌شده است که ترکیب آن‌چنان است که انتخاب اعضای آن گمان می‌رود هر بار ماجرایی باشد.

نوع فعالیت وکیل یار را اهل نظر به‌خوبی لمس و درک می‌کنند

وی با بیان اینکه از بطن این متن ناگهان موجودی به نام وکیل یار بیرون آمده است که مجوز کار خود را از وزارت دادگستری صرفاً با داشتن لیسانس و کارت معافیت یا پایان خدمت سربازی و گواهی عدم سوءپیشینه دریافت می‌کند و شبیه پاراریگال در آمریکا است بیان کرد: این وکیل یار بعد از سه سال در صورت شرکت در آزمون کانون وکلا و احراز ۸۰درصد آخرین نمره قبولی می‌تواند به‌ عنوان کارآموز فعالیت کند و جالب این است که ماده ۱۳ مقرر داشته است فعالیت وکیل یار از طریق وکیل مانعی برای ارائه خدمات حقوقی وکیل یار در حوزه غیر دادگستری نخواهد بود. اهل نظر و کسانی که در دادگستری کارکرده و می‌کنند مفهوم این مورد را به‌خوبی لمس و درک می‌کنند.

وی با اشاره به فصل سوم این متن گفت: در فصل بحث الزامی شدن حضور وکیل در دعاوی مطرح‌شده است که احتمالاً با این هدف است که اهل مباحثه، تجزیه‌ و تحلیل از ورود به سایر مباحث منصرف شوند یا خودداری کنند. همین‌طور راجع به بیمه وکالت و بیمه مسئولیت مدنی وکلا در ماده ۱۷ مطالبی آمده است.

این حقوقدان افزود: در آخرین ماده یعنی ماده ۱۸ صرفاً نسخ قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت به استثنا ماده چهار آن است و همچنین موادی از قوانین متفرقه که مربوط به این موضوع باشد (کدام موضوع؟) اعلام‌شده است و در نتیجه معلوم نیست لایحه استقلال و آیین‌نامه آن همین‌طور قانون وکالت ۱۳۱۵ چه وضعیتی خواهد داشت.

منکر لزوم اصلاح قوانین وکالت نیستم

کشاورز افزود: به‌هرحال بدون اینکه منکر لزوم اصلاح قوانین وکالت باشیم بر این اعتقاد هستیم که این متن شگفت‌انگیز در راستای پاسخگویی به این لزوم و نیاز جامعه وکالت تهیه نشده است بلکه در پی وصول اهداف دیگری است که مشخص نیستند.

کشاورز با اشاره به شرایطی که برگزاری آزمون پذیرش کارآموز در این طرح وجود دارد گفت: در مورد آزمون و نحوه اجرا و شرایط آن متن مذکور مطالبی دارد که باید به‌طور جداگانه موردبررسی قرار گیرد. در این متن آمده است هیات علمی از طریق سازمان سنجش همه‌ساله حداقل یک نوبت در بهار و احتمالاً بار دیگری در پاییز آزمون برگزار کند. گفته‌شده است ملاک پذیرش حدنصاب علمی شناور خواهد بود؛ هرکس ۶۰ درصد این میانگین را به دست آورد قبول خواهد شد. بنده نمی‌دانم اینکه این فرمول از کجا و چگونه به دست آورده‌اند. بر بنده معلوم نیست اما حذف کانون‌های وکلا از برگزاری آزمون مطمئنا ضایعه است زیرا کانون‌های وکلا افراد حرفه‌ای برای وکالت تربیت می‌کنند. در هیات ماده ۸ که در مورد آن صحبت کردیم صرفاً یک نماینده از کل کانون‌های وکلا کشور وجود دارد.

همه درها برای ورود به حرفه وکالت بسته شود

وی با طرح این سؤال که آیا اکنون سازمان سنجش آزمون را برگزار نمی‌کند؟ آیا روش پذیرش کارآموز با مشکلی مواجه است؟  گفت: تکرار می‌کنم آنچه مهم است این است که همه درها برای ورود به حرفه وکالت بسته شود و صرفاً مسیر ورود به حرفه وکالت از طریق آزمون آن‌هم برای جوانانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند و کار دیگری ندارند بازبماند. هر تدبیر دیگری که مغایر با این اصل باشد به مفهوم ادامه وضع موجود حتی با وضع بدتری خواهد بود که این متن نیز جز این نیست.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

امیر
|
6اسفند ماه 1396
0
1
اقای کشاورز سالیان زیادی به خاطر نگرانی از افزایش رقیب کاری و تضمین زندگی مرفه وکلا باعث بی کاری هزاران فارغ التحصیل حقوق در شغل ازاد وکالت شدید و حتی یک نمونه در جهان نمی توانید بیاورید مانند ایران که برای حرفه غیر حاکمیتی وکالت اینگونه رانتخواری وجود داشته باشد اگر کمی به همراه مطالعات حقوقی از علم اقتصاد و مدیریت در کانون های وکلا در جهت خدمت به مردم نه خدمت به مرفه شدن وکلا استفاده می شد هرگز منافع صنفی را بر منافع جامعه ترجیح نمی دادید تا اینقدر بین حقوقدانان مخالف داشته باشید سیل فارغ التحصیلان بی کار رشته حقوق در دنیای ارتباطات امروزی دیر یا زود بساط رانتخواری را در حرفه ازاد وکالت جمع خواهد کرد
حسن عدنان
|
7اسفند ماه 1396
0
0
◀️چند نکته در خصوص مصاحبه اخیر استاد حسین آبادی
◀️ایشان فرموده اند که قبلا هم انجام امر وکالت در کشور پایه ای بود و الان دوباره آزموده را آزمودن خطاست؟ 🅿️پاسخ: قبلا در خصوص انتخاب وکیل هم ظرفیت ثابت وجود نداشت و تعداد زیادی از وکلای قدیمی بدون آزمون و ظرفیت با یک معرفینامه وکیل شده اند ولی در حال حاضر از هر سی تا پنجاه نفر فارغ التحصیل حقوق به یک نفر اجازه می دهند که وکیل شوند پس اگر حذف ظرفیت ثابت، برای ورود به کارآموزی وکالت مد نظر قرار گیرد همانگونه که در تمام کشورهای جهان غیر ایران اینگونه است اساسا هر گونه چالش ، تجمعات، تشکیل کمپینها بر علیه کانون های وکلا منتفی می شد هر چند که بنا بر مطالعات به عمل آمده در اکثر نقاط جهان وکلا، با کسب تجربه عملی سلسله مراتب ترقی را طی می کنند و اینکه جوان 25 ساله ای از ابتدا وکیل پایه یک شود و همتراز یک وکیل با تجربه 60 ساله باشد منطبق بر عقلانیت نخواهد بود.
◀️ایشان فرمودنده اند که طرح جدید مطرح در مجلس در تخصص ارئه دهندگان طرح نیست؟🅿️ پاسخ : فرض کنیم از اعراب جهان در خصوص نام خلیج فارس نظر خواهی کنیم بنای عقلا می گوید چون اعراب در تبدیل نام خلیج فارس به خلیج عربی ذینفعند این امر به ضرر ایرانیان خواهد بود کانون وکلا هم نهاد صنفی است و نهادهای صنفی معمولا همواره به فکر حداکثر کردن منافع صنفیند لذا ارائه هر گونه طرحی با نظر اکثریت اعضای کانون یا کسانی که در امر وکالت ذینفعند در دنیای کنونی عادلانه به نظر نمی رسد در نتیجه پیشنهاد هر گونه اصلاح امر وکالت توسط اکثریت غیر ذینفع ، به مجلس عادلانه تر است لذا ارائه هر گونه طرح اصلاح امر وکالت به مجلس نیکوست توسط کسانی که دانش، حقوقی، اقتصادی و مدیریتی داشته و غیر وابسته به یک صنف خاص هستند ارائه شود.
◀️ایشان فرمودند که تبدیل حقوقدان بی کار به وکیل بیکار کارآفرینی نیست؟🅿️پاسخ اکنون در اکثر کشورهای جهان به این نتیجه رسیده اند که کار آفرینی و نخبگی برای موفقیت در مشاغل ازاد علاوه بر کسب حداقل دانش علمی امری است که در افراد گوناگون متفاوت خواهد بود و جلوگیری از اشتغال افراد در مشاغل غیر حاکمیتی و ایجاد مانع برای این افراد عادلانه نیست و باعث افسردگی و اتلاف عمر هزاران جوان خواهد شد مثلا اگر اقای بیل گیتس می خواست در دنیای کنونی با سیاست کانون وکلا وکیل شود الان نه تنها کارآفرین واقعی نمی شد بلکه دچار افسردگی نیز می گردید این فرموده شما در مشاغل حاکمیتی که بر اساس بودجه بیت المال اداره می شود شاید مورد قبول اکثریت متخصصان مدیریت باشد اما در شغل آزاد وکالت که درآمدش را مستقیم از مردم می گیرد وکیل بی کار معنی ندارد چون هر کس که توانایی بیشترو توقع کار با هزینه پایین تر را داشت می تواند در حرفه وکالت دوام بیاورد نه اینکه درآمد وکلای فعلی در اثر بی کار نگه داشتن و عدم تن دادن به رقابت کامل با سایر حقوقدانان یا اجباری کردن وکالت بخواهد تضمین شود امروزه کانون های وکلا در تمام موارد به عدالت حداکثری متضمن صرفه و صلاح مردم اعتقاد دارند اما اگرنوبت اعمال حق و عدالت در خصوص کانون های وکلا شد ترجیح منافع صنفی بر منافع جامعه احتمالا به خاطر کسب رای بیشتر در انتخابات کانون با طرح این سخنان در اولویت قرار می گیرد

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top