می‌دانم این سئوال برای بسیاری از شما بیهوده و بی معنی‌ست. به سبب آنکه این روزها و لحظه‌ها و احساس‌ها در تقویمِ سنت و رسمِ زمانه‌ی ما درج نشده‌است.
چرا ؟ شاید پاسخ به این پرسش را هم بیهوده بپندارید . لااقل یک پاسخ مشترک وجود دارد که همگان بی آنکه حرفی در میان باشد به آن وقوف دارند.
پیچیده اش نکنیم. همین نوروز.  نوروز به عنوان یک گاهنبار ، گاه‌شمارِ چرخه‌ی زندگی را ضمان شده‌ است. ما برای تولید و ایجاد ، ساختنِ مناسکِ آن ، اصلاح و جابجایی‌اش از پگاهِ یلدا به صبحِ آغازِ بهار و حفظِ این وقتِ شریف تلاش‌ها کرده‌ایم. آنچه مهم است این است که :


۱: هر انسانی باید بدن‌اش و سپس روانِ خودش را محترم بشمارد تا از او انتظار داشته باشیم به بدن و روانِ دیگران هم حُرمت قائل است.
۲ : هر ملتی برای حفظ زندگی و روح حیات باید خانه‌اش، اقلیم‌ش ، شهرش و محله‌اش  را پاک و قدسی بداند تا برای سلامت و بقایش بکوشد .
۳ : هر ملتی باید زمان را ، میقات و میعاد  و میلاد و وفات‌هایش را به راستی و تعادل تقویم کند ، بعد برای آنکه هر یک بر مرتبه‌ی خود - نه بیشتر و نه کمتر- در زندگیِ ما عمل کنند ، ان‌ها را به خوبی بشناسد .


۴ : هر مردمی برای آنکه عدل و انصاف در اَعمالِ نسلِ آینده پدید آید، سزاوار است آیینِ تشُّرفِ به آن آیین‌ها را بی اجبار به آیندگان به محل اجرا درآوَرَد ، تا با آگاهی و معرفت ، آن سُنَن مدارِ زندگی را سهل‌تر بچرخاند نه اینکه سنگی بر لحد شود.
۵ : هر مردمی که به اندیشیدن و فکر آفریدن دل‌شان گرمی دارد ، به اندیشیدن و فکر ساختنِ ملت‌هایِ دیگر هم سپاس دارند‌ . اندیشیدن محل جدالِ مغزها برایِ آرامیدنِ تن و روان است. ملتی اگر نیندیشد خشمگین است ، ناآرام است، نیاسوده سر بر بالِش می‌گذارد و نیارمیده سر از بالِ برمی‌خیزاند. اندیشیدن امری پیچیده نیست . انسان از کوچکترین و خُردترین چیزها باید آغاز کند . از مثلاً همین که چطور نوروز را دولت‌ها و حکومت‌ها طی قرن‌ها نخواسته‌اند و باقی‌مانده‌است. چطور شاه و خان و ارباب و ملا و فرهنگ‌هایِ وارداتی آمده‌اند و رفته‌اند ولی نوروز‌ها هست؟
۶: هر مردمی وقتِ شادی را به شادی و وقتِ اندوه را به اندوه سپری کرده باشند ، زمان‌آگاهند . زمان‌فهمی گشاینده‌ی روح و ریحِ زندگانی‌ست . مِهرآیینی و پیوندِ درست با خود ، با دیگری ، با جهان به وسیله‌ی این ادراکِ ساده ممکن می‌شود.فهمیدنِ زمانِ مناسک و مسالک ، سلوکِ ما را انسانی‌تر می‌کند. این سَرِ جنگ با جهان داشتنِ ما ناشی از آن است که وقتِ درستِ ادایِ مناسک را از دست داده‌ایم.  همه چیز در هم شده و اخلال در رفتارهایِ ما ایجاد کرده.
۷: فهمِ ایام، رنجِ از دست دادن را با کشفِ آینده و اکنون غنا می‌بخشد.ما ثروتی می‌اندوزیم،تجاربی گِرد می‌آوریم ،عمری سپری می‌شود ، کسی می‌آید و کسی می‌رود ،همه‌ی این‌ها می‌تواند از دست‌رفته تلقی شود.اما وقتی خاطره‌ای از پسِ پرچینِ حافظه طلوع می‌کند، پولی را برایِ کسی که دوست‌ش می‌داریم صرف می‌کنیم ، دوستی‌ تازه به زندگیِ ما وارد می‌شود، یادمان می‌رود که ثروتی که به دشواری گِردآورده‌ایم به سادگی خرج می‌شود ، چیزی از دست رفته به اکسیرِ کیمیایِ زمان‌آگاهیِ ما، به جهان‌آگاهی ارتقاءِ مقام پیدا می‌کند و رنجِ نداشتنِ یک چیز، به شادیِ داشتنِ چیزی دیگر پرورده‌می‌شود.

این‌ها را نوشتم تا پیغامی باشد . برایِ صیانت از گوهر زندگی به مردمانی محتاجیم که برایِ حفظِ مناسکِ سودمندِ قدیم دست به آفریدنِ مناسکِ نو و جدید بزنند. از کسی نهراسند و اخلاقِ زمان‌شان را خَلق کنند. بیایید با هم این مردم را بسازیم ، به شادی‌ها و غم‌هایمان رنگی تازه بدهیم و برایِ تن ، روان ، اقلیم و شهر و خیابان مان ، زندگی‌ای که در اختیار داریم ، این همه را مجدانه محترم بشماریم.
لباسِ تازه بپوشیم،  فکر‌هایِ جدید در سر بگیریم ، پول‌های مان را برای پیاله‌ای سرخوشی و پیروزبختی خرج کنیم و ترسِ بیهوده‌ی گرسنگیِ فردا، ما را به چاهِ هولناکِ گرسنگی و شوربختیِ امروز سوق ندهد. این سخنِ تَمَّت از شمسِ تبریز باشد که:


" ايام را مبارک باد از شما. مبارک شماييد. ايام می‌آيد تا به شما مبارک شود. شب قدر در ما «قدر» تعبيه کرده است.
نگويم خدا شوی. کفر نگويم. آخر اقسام ناميات و حيوانات و جمادات و لطافت جو فلک،
اين همه در آدمی هست! و آنچه در آدمی هست در اينها نيست.
زهی آدم که هفت اقليم و همه وجود، ارزد...اين قدر عمر که تو را هست در تفحص حال خود خرج کن. در تفحص عالم چه خرج کنی؟
شناخت خدا عميق است؟
عميق تويی. اگر عمقی هست آن تويی."

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top