چین،روسیه و آمریکا در یک مسیر،زنده باد دیکتاتوری

وکیل ملت: تاکنون درباره رهبرانی که مایل به کناره گرفتن از قدرت نبوده اند، ابتکارهای بدیعی دیده بودیم: رئیس جمهور مادام العمر، ریاست جمهوری موروثی ( آن چنانکه مثلاً در سوریه شاهد بودیم )، تغییر قانون اساسی، و از همه بدتر، دستکاری در انتخابات و « تجدید انتخاب» آقای رئیس جمهور!

تاریخ انتشار: 20اسفند1396|11:47

چین،روسیه و آمریکا در یک مسیر،زنده باد دیکتاتوری
| کد خبر: 260557

رئیس جمهور سرمایه‌دار آمریکا از پیشنهاد حزب کمونیست چین استقبال کرد. حزب کمونیست چین اخیرا پیشنهاد ریاست جمهوری مادام‌العمر شی جین پینگ رئیس جمهور این کشور که اخیرا برای دومین دوره ۵ ساله مسئولیتش انتخاب شده را مطرح کرده است.

جز ترامپ هیچ مقام سیاسی بالایی حاضر نشده است که از پیشنهاد چینی‌ها دفاع کند. اما این به معنای آن نیست که دیگر روسای جمهور دنیا عطش ماندن در قدرت ندارند. چرا راه دور برویم؟ در همین همسایگی خود دو نفر هستند که برای نگه داشتن صندلی ریاست جمهوری‌شان دست به ایده‌پردازی می‌زنند.

  رئیس جمهور سرمایه‌دار آمریکا از پیشنهاد حزب کمونیست چین استقبال کرد. حزب کمونیست چین اخیرا پیشنهاد ریاست جمهوری مادام‌العمر شی جین پینگ رئیس جمهور این کشور که اخیرا برای دومین دوره ۵ ساله مسئولیتش انتخاب شده را مطرح کرده است. پیشنهاد کمونیست‌ها به پارلمان ارائه شده است. اگر این پیشنهاد تصویب شود، زمانی شی جین پینگ برای ریاست جمهوری او لغو می‌شود و او تا زمانی که آخرین نفس‌هایش را می‌کشد رئیس جمهور چینی‌ها خواهد بود.

طرح پیشنهاد ریاست جمهوری مادام‌العمر در یک کشور شرقی با استقبال رئیس جمهور کشوری رو به رو شده است که شاید هیچ گاه به مخیله کسی نمی‌رسید. اما ترامپ متفاوت است. او سرمایه دار است و میل به ماندن در قدرت را هم دارد. ترامپ با استقبال از پیشنهاد حزب کمونیست گفته: شی جین پینگ هم اکنون یک رئیس جمهور مادام العمر است. یک رئیس جمهور مادام العمر. او فوق العاده است و ببینید او توانست چنین کاری کند. به نظر من کار او فوق العاده است. مرد اول آمریکا همچنین از عملی کردن این طرح در آمریکا سخن به میان آورده و می‌گوید: شاید ما هم باید یک روز به چنین قانونی فکر کنیم. شی جین پینگ یک مرد بزرگ است. او قدرتمندترین رئیس جمهور چین در صد‌ها سال گذشته است. او در سفری که در ماه نوامبر به چین داشتم هم به گرمی از من استقبال کرد.

مشخص نیست که آیا ترامپ ۷۱ ساله این اظهارات درباره لغو محدودیت دوره ریاست جمهوری در آمریکا را به شوخی یا جدی بیان کرده است یا خیر. کاخ سفید هم به درخواست‌ها برای پاسخ در این خصوص هیچ واکنشی نشان نداده است. هنوز کسی نمی‌داند این صحبت ترامپ شوخی بوده یا اینکه صرف نظر از سن و سال خود رویای ادامه حیات ریاست جمهوری را در سر می‌پرواند. کاخ سفید هم هنوز حرفی نزده است. اما آنچه مشخص است این است که دونالد ترامپ ۷۱ ساله باز هم اظهاراتی جنجالی بر زبان آورده که اگر بخواهد به حرفش جامه عمل بپوشاند مثل لغو برجام کار سخی را در پیش خواهد داشت. جز ترامپ هیچ مقام سیاسی بالایی حاضر نشده است که از پیشنهاد چینی‌ها دفاع کند. اما این به معنای آن نیست که دیگر روسای جمهور دنیا عطش ماندن در قدرت ندارند. چرا راه دور برویم؟ در همین همسایگی ایران دو نفر هستند که برای نگه داشتن صندلی ریاست جمهوری‌شان دست به ایده‌پردازی می‌زنند.

همسایگان چسبنده به قدرت
انگار چسبندگی به قدرت شرق و غرب ندارد. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در این زمینه آشناترین مثال بارز است. او از یک سال قبل از آنکه جهان وارد قرن بیست و یکم شود، یا رئیس جمهور بوده یا نخست وزیر. سال ۱۹۹۹ نخست وزیر روسیه شد و یک سال بعد به ریاست جمهوری رسید. قانون منع کاندیداتوری برای سومین دوره متوالی او را از نامزد شدن در انتخابات سال ۲۰۰۸ این کشور بازداشت. اما پوتین به قدرت آمده بود که بماند. بعد از پیروزی دمیتری مدودف در ریاست جمهوری، پوتین مانند هشت سال قبل به نخست وزیری بازگشت که دوباره بتواند از این سمت برای پرش به ریاست جمهوری استفاده کند. او در انتخابات ۲۰۱۲ سه‌باره به عنوان رئیس جمهور روسیه برگزیده شد. اما دوره ریاست جمهوری سوم پوتین طبق اصلاحات قانون اساسی به ۶ سال افزایش پیدا کرد. او حالا خود را آماده می‌کند که در انتخابات ۲۰۱۸ چهارمین شانس ریاست جمهوری‌اش را امتحان کند.

اردوغان هم چنین وضعیتی دارد. با توجه به نظام پارلمانی ترکیه، اردوغان برای تحکیم قدرتش، حزب اسلامگرای عدالت وتوسعه را در سال ۲۰۰۱ تاسیس کرد. سه سال پس از تاسیس حزب عدالت و توسعه اردوغان یا نخست‌وزیر بوده یا رئیس‌جمهور. علیرغم آنکه اردوغان از نردبان نخست‌وزیری به ریاست‌جمهوری رسید، اما هموراه تلاش کرده، مقام نخست‌وزیر را حذف و نظام ریاست‌جمهوری را جایگزین نظام پارلمانی کنونی کند. برجسته‌ترین اقدام اردوغان برای استمرار در قدرت، برگزاری همه‌پرسی قانون اساسی در سال ۲۰۱۷ بود. در این همه‌پرسی، که در ۱۶ آوریل سال گذشته برگزار شد، شهروندان ترکیه بر اجرای ۱۸ اصلاح در قانون اساسی کشور، رأی‌گیری کردند. بر اساس پیشنهادات همه‌پرسی مزبور، نظام پارلمانی کنونی ترکیه و نیز سمت نخست‌وزیر حذف و نظام ریاست‌جمهوری، جایگزین آن خواهد شد. علاوه بر این، در نظام ریاستی جدید، اختیارات گسترده‌ای به رئیس‌جمهور داده می‌شد. ریاست جمهوری در ترکیه بیشتر یک مقام تشریفاتی است، اما اردوغان در تلاش است تا ضمن برقراری نظام ریاستی، اختیارات مقام ریاست جمهوری را افزایش دهد.

در همین حال کنگره ملی چین با اکثریت قاطع آرا، محدودیت ۲ دوره ریاست‌جمهوری در قانون اساسی این کشور را لغو کرد.

بر این اساس، کنگره ملی چین امروز (یکشنبه) با ۲۹۵۸ رای موافق، سه رای ممتنع و یک رای باطله، محدودیت روسای جمهور این کشور برای بیش از دو دوره ریاست جمهوری را لغو کرد.

به موجب این، شی جین پینگ، رئیس جمهور چین، در صورت کسب رای می‌تواند به مدت نامحدود زمام امور را در این کشور در دست داشته باشد.

این در حالیست که ترامپ از همتای چینی خود «شی جین پینگ» تمجید کرد.

وی با اشاره به طرح حذف محدودیت دو دوره ای ریاست جمهوری در چین اظهار داشت: او (شی جین پینگ) حالا رئیس جمهوری مادام العمر است. رئیس جمهوری مادام العمر. نه، او عالی است. ببینید، او توانست این کار را انجام دهد. به نظرم این کار بزرگی است. شاید ما هم باید روزی آن را امتحان کنیم.

 این اقدام حزب کمونیست چین را به «مادام‌العمر شدن ریاست جمهوری شی جین پینگ» تعبیر کرده‌اند.

این روزها از دمکراسی تعریف هایی تازه عرضه می شود، به نحوی که به ادعای اکثر ناظران بی طرف، گهگاه در بسیاری از جوامع به خیمه شب بازی تبدیل شده است، مضحکه ای که دقیقاً درجهت نفی مفهوم واقعی دمکراسی عمل می کند. حال باید دید و ارزیابی کرد که این سه کشور دارای حق وتو آینده دموکراسی را به کدام سمتو سو می برند.

 

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از آسوشیتدپرس، نمایندگان پارلمان چین محدودیت دو دوره‌ای ریاست‌جمهوری در قانون اساسی این کشور را لغو کردند.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top