تصادف به‌عنوان حادثه‌ای که سالانه جان هزاران ایرانی را می‌گیرد، اصلا دور نیست. شاید همه خیال کنند تبحر زیادی در رانندگی دارند و تنها رانندگان ناشی تصادف می‌کنند، اما واقعیت چیز دیگری است. با یک بی‌قانونی ممکن است خود و خانواده خود را به کشتن دهیم. ممکن است باعث جان باختن کسی شویم که مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت می‌کند. در آستانه نوروز وزیر بهداشت ضمن هشدار نسبت به تلفات بالای جاده‌ای در ایران گفت: « آمار تصادفات در ایران به‌ویژه در خودروهای سنگین، صد برابر دنیاست و از نظر مرگ‌ومیر به ازای هر ۱۰‌هزار خودرو وضعیت ایران تقریبا دو برابر متوسط دنیا و اروپا است.»

بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی، ایران در میان 190 کشور از نظر تصادف رتبه 189 را داراست، با این حال وسعت فاجعه مرگ‌ومیر بر اثر رانندگی در ایران بنابر گفته رئیس پلیس راهور ناجا در نوروز خودش را به رخ می‌کشد و بیشترین تلفات نوروز مربوط به دو روز آخر سفرها و موج بازگشت مسافران است. براساس آمارهای موجود در نوروز 96 هر ۷۱ دقیقه یک نفر در تصادفات جاده‌ای جان خود را از دست داده است. آمار کشته‌ها در تصادفات رانندگی در ایران به‌رغم همه تلاش‌هایی که از طرف پلیس و سایر نهادها انجام می‌شود، همچنان بالاست. این آمار به‌حدی تکان‌دهنده است که گفته می‌شود، در سال 95 در هر 60 دقیقه یک نفر در جاده‌های ایران کشته شده است و همین میزان مرگ‌ومیر تلفات رانندگی در ایران موجب شده تا در آمار کشته به‌ازای هر 100‌هزار نفر در رده‌ای همانند کشورهای آفریقایی باشیم. در فروردین سال جاری هم کاظم‌زاده، عضو هیات رئیسه کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه افزایش جرائم رانندگی تاثیر چندانی در کاهش تخلفات ندارد، گفت:«ارتقای فرهنگ ترافیکی کارایی بیشتری نسبت به افزایش جرائم دارد.»

 

قربانیان تصادف در ایران 2 برابر اروپا

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نقش پلیس در کاهش تخلفات رانندگی، بازدارنده و موثر است و حضور پلیس راهور، هشدار‌دهنده است، افزود: تنها مسکن آرامبخش برای نهادهای درگیر در ایام تعطیلات نوروزی، لبخند و رضایت مردم است. سید حسن قاضی‌زاده هاشمی افزود: از انتخابم به‌عنوان سفیر فرهنگ ترافیک خوشحالم و امیدوارم، سفیر واقعی راهنمایی و رانندگی باشم. او با بیان اینکه یکی از بلایای فناوری، آسیب‌های مضاعفی است که به بشر وارد می‌کند، تاکیدکرد: اگر به صدسال قبل برگردیم، تصادف به معنای امروزی نبود و برخی بیماری‌ها علت عمده مرگ مردم بود. هاشمی افزود: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2020، تصادفات سومین عامل مرگ انسان در دنیا باشد. او تاکیدکرد: آمار تصادفات در ایران به‌ویژه در خودروهای سنگین، صد برابر دنیاست و از نظر مرگ‌ومیر به ازای هر 10‌هزار خودرو وضعیت ایران تقریبا دو برابر متوسط دنیا و اروپا است. هاشمی با بیان اینکه درست است که تعداد تلفات جاده‌ای از سال 84 تاکنون 40‌درصد کاهش یافته، اما تعداد خودرو افزایش یافته و کیفیت آنها تفاوتی نداشته است، گفت: بیش از 30 سال است که چشم به راه هستیم که خودرو استاندارد به بازار عرضه شود، کیفیت خودروها بهتر نشده و در برخی موارد بدتر هم شده است. قاضی‌زاده هاشمی تاکیدکرد: وضعیت جاده‌های کشور بهتر از گذشته است، اما با استانداردها فاصله داریم. وزیر بهداشت با بیان اینکه حضور پلیس در کاهش حوادث ترافیکی موثر است و دستگاه‌هایی همچون اورژانس، هلال احمر و آتش‌نشانی حضور مناسبی در این حوادث دارند، اما با وضعیت مطلوب، فاصله داریم، گفت: امیدوارم در موضوع فرهنگسازی برای کاهش تصادفات، همراهی بیشتری با پلیس راهنمایی و رانندگی بشود. او با بیان اینکه نمی‌دانم چرا تولید مجموعه‌های انیمیشن همچون سیاساکتی متوقف شد و به بودجه یا انگیزه برای تولید نیاز دارد یا خیر، اما تاثیرگذاری زیادی در مردم داشت، افزود: کار معلمی از جنس انبیاء است و نباید از تکرار خسته شد. هاشمی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین دلایل کاهش تصادفات، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی توسط مردم است، افزود: پلیس راهور همواره تاکید دارد که بسیاری از تصادفات در فاصله 30 کیلومتری منتهی به مقصد رخ می‌دهد و مردم باید به این نکته توجه کنند، بنابراین شرط عقل، پیشگیری از بروز این حوادث است. او گفت: بین 19 تا 20‌درصد از قربانیان حوادث جاده‌ای، کمتر از 20 سال سن دارند که وضعیت مناسبی نیست و در سنین جوانی، به‌دلیل بی‌توجهی، هیجان، غفلت و ساده اندیشی بهترین ثمره و سرمایه زندگی را از دست می‌دهیم. به گزارش ایلنا، هاشمی تاکید کرد: امیدوارم فرهنگ ترافیکی ارتقا پیدا کند و مسئولان صنعت هم در تولید خودرو تعارف را کنار بگذارند و اگر نمی‌توانند، فکر دیگری شود؛ بنابراین باید خودرویی تولید شود که سلامت مردم را تضمین کند و در مورد جاده‌ها، دولت و مجلس تصمیم بگیرند که نقاط حادثه‌خیز را برای همیشه از بین ببرند.

 

به کمپین «پایبندی به اخلاق رانندگی» بپیوندید

تاملی بر آمار فوت شده‌های ناشی از تصادفات رانندگی در10ماهه نخست سال 1396 نشان می‌دهد که 13‌هزار و 784 نفر فوت شده‌اند که نسبت به سال 1395 در همین زمان چهار‌درصد تغییرات مثبت داشته است. رئیس انجمن مددکاری ایران درباره تاثیر عوامل انسانی بر تصادفات رانندگی به خبرنگار «آرمان» می‌گوید: هر‌ساله بیش از 16 تا 17‌هزار نفر در کشور جان خود را بر اثر تصادفات رانندگی از دست می‌دهند. در حالی که این آمار پیش از این بیشتر بوده است، اما باز هم این تعداد کشته در تصادفات رانندگی به آن معناست که به‌طور میانگین 42 تا 43 نفر در طول روز و در هر ساعت نیز دو نفر در این‌گونه حوادث کشته می‌شوند. سید حسن موسوی چلک با بیان اینکه هر‌ساله هزاران نفر در تصادفات جاده‌ای فوت می‌کنند، می‌افزاید: در این حوادث میزان قابل توجهی از افراد نیز مصدوم می‌شوند، اما با توجه به سه عامل ایمنی جاده، ایمنی خودرو، نیروی انسانی باید تاکید کرد، نیروی انسانی مهم‌ترین گزینه در بروز تصادفات است. به‌گفته او تصادفات با عوامل انسانی را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد، یکی اخلاق حرفه‌ای به معنای اخلاق رانندگی بر مبنای قوانین، مقررات، ضوابط، آیین نامه‌ها و وظایفی که وجود دارد که برای آن مقررات و مجازاتی نیز پیش‌بینی شده است. به‌گفته او بخش دیگر هم الزاما جنبه قانونی ندارد. برای مثال بنده یک کمپین را در انجمن مددکاری ایران تحت عنوان« بیاییم به اخلاق در رانندگی پایبند باشیم»، تشکیل دادم. این استاد دانشگاه می‌گوید: در این کمپین به عوامل حرفه‌ای در رعایت قوانین و مقررات رانندگی اشاره شده است. از سوی دیگر بر رفتارهای اخلاقی تاکید شده که مورد توجه پلیس راهور نیست. هر چند رعایت آنها در کاهش تصادفات تعیین‌کننده است. موسوی چلک تاکید می‌کند: در مقوله سفر و حمل‌و‌نقل توجه به برخی مسائل می‌تواند در کاهش تصادفات نقش اساسی داشته باشد. برای مثال در این کمپین به مسائلی همچون مسافران را تکریم کنیم، گذشت در رانندگی را جدی بگیریم، به خوش‌خلقی هنگام رانندگی اهمیت دهیم، به مسافران خوش آمد بگوییم و... مطرح شده است. به‌گفته او در واقع وجدان اخلاقی مردم می‌تواند مهم‌ترین مولفه در توجه به این قوانین مقررات و اصول اخلاق باشد که می‌تواند در ارتقای کیفی رانندگی و کاهش تصادفات و پیام‌های منفی ناشی از آن کمک کند.

 

کلید واژه ها آمار تصادفات - ایران
منبع خبر آرمان
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top