درباره طرح"پذیرش و آموزش وکالت"

علی بهاری دانش آموخته مقطع دکتری حقوق دانشگاه آزاد اسلامی

وکیل ملت: در روزهای گذشته از طرف هیات رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی طرحی تحت عنوان "پذیرش و آموزش وکالت" با امضای بیش از 80 نفر از نمایندگان محترم اعلام وصول گردید. با یک مطالعه دقیق، هر وجدان آگاهی تایید خواهد کرد که انصافاً این طرح یکی از جامعه ترین و مترقی ترین طرح های مجلس شورای اسلامی است و البته همانطور که انتظار می رفت واکنش تند و عاری از منطق انحصارگرایان حرفه وکالت را به همراه داشت که به هیچ وجه حاضر نبوده سفره میلیاردی خود را با عده ای جوان تحصیلکرده که اکثر آنها حتی دغدغه نان شب را دارند سهیم باشند و از همین حالا جوغه لابی گری آنان فعال گردیده است.

تاریخ انتشار: 22اسفند1396|13:32

درباره طرح"پذیرش و آموزش وکالت"
| کد خبر: 260775

 آنها وکیلند، خوب می نویسند و خوب ادله و برهان می آوردند و در نهایت امیال صرفاً مادی گرایانه و منفعت طلبانه خود را با عناوین مختلف چون استقلال وکلا، عقبگرد 80 ساله، منافع مردم و ... مزین می کنند. از بین تهاجم ها به این طرح، دو مورد بیشترین جلب توجه را داشت.

اولی سخنان طنز گونه جناب آقای مرتضی شهبازی نیا رییس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران بود، که البته با توجه به نهادی که ایشان آنرا نمایندگی میکند، صحبتهای ایشان ابداً ارزش نقد را ندارد چراکه مبحث مربوط به تعارض منافع ایشان با طرح مورد نظر بسیار مبرهن و آشکار است. اما دومین حمله از جانب جناب آقای دکتر جلیل مالکی رییس دانشکده حقوق دانشگاه آزاد تهران مرکز صورت گرفت. سخنان تب آلودی از جنس سخنان قبلی که در نهایت واژه هایی چون جان و مال و ناموس مردم سپر اهداف مالی انحصار گرایان وکالت قرار گرفت.

با ذکر این نکته که جناب آقای دکتر ملکی وکیل دادگستری هستند، دلیل مخالفت ایشان با طرح پذیرش و آموزش وکالت واضحاً مشخص است، اما مشکل آنجا بسیار نگران کننده می شود که ایشان در کسوت رئیس دانشکده حقوق و هیات علمی دانشگاه، به خاطر منفعت مالی هنگفت، ماهانه پایان نامه صدها دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری را در قامت استاد راهنما، مشاور و داور عهده دار می باشند فارغ از دغدغه آینده شغلی آنان!!!

اما وقتی یکی از همین شاگردان فارغ التحصیل ایشان (که بنده حقیر نیز یکی از آنها بوده ام) قصد پوشیدن ردای وکالت که امروزه تنها و تنها پیشه متصور برای حقوقدانان است، را داشته باشند با گرز گران امثال جناب آقای دکتر ملکی وکیل محترم دادگستری روبرو خواهند شد. امید است که تصویب این قانون میخی باشد بر تابوت موضوع تعارض منافع که امروز همانند سرطانی بدخیم به جان نظام مقدس جمهوری اسلامی افتاده و متاسفانه قربانیان آن اقشار ضعیف و البته سیل جامع تحصیلکرده های بیکاری هستند که قدرت لابی نداشته و ندارند.

کلید واژه ها ذیرش و آموزش وکالت
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top