سال۹۷ سالِ احیایِ کتابخوانی

برایِ نجات باید خواند

دکتر مسعود میری نویسنده

وکیل ملت: ما درمانده‌ایم . همه‌ی ما در راه مانده‌ایم و نمی‌دانیم به کدام جهت پیش رویم . ایستادن از سَرِ ناتوانی آدم را بی‌آتیه می‌کند . وقتی از پا می‌افتیم سوگ‌زده می‌شویم . عُصبه که سلسله اعصابِ ارتباط و پیوندِ جامعه است مبدل به گسستگی و نفرت می‌شود .

تاریخ انتشار: 28اسفند1396|21:51

برایِ نجات باید خواند
| کد خبر: 261207

عُصبه که تعلق خاطر ملت‌ها و اقوام و گروه‌هاست ، چیزهایی همچون ملیت،  مذهب ، اقلیمِ مشترک ملی و ... که یک ملت را می‌سازند ، خود دلیلی می‌شود  برای شکاف‌ها و پدید آمدن گسل‌ها. این علت‌های عیان کژکارکردی‌های خود را در ظرفِ روانِ ما رها می‌کنند و ما را بی‌پناه می‌سازند.

چنین کژکارکردی‌هایی‌ست که  سلسله اعصابِ افراد و گروه‌ها را از کار ساقط می‌کنند و ما همچون موجودی مضطرب و افسرده به حال خود رها می‌شویم. بی‌پناهی بیش از هر هجمه و یورشی ، ما را به سمت خشم ، دلزدگی و ویرانگری سوق می‌دهد.  برای اینکه از هر انسدادی که پیش می‌آید عبور کنیم ، راه‌های بسیاری شاید باشد که ما نتوانسته‌ایم آن‌ها را کشف کنیم. دلیل غفلت ما شاید این باشد که برای گریز جایی باز نکرده‌ایم .جای اندیشیدن به گریز پای در عمل گذاشتن است . عمل صرفا انجام دادن کاری نیست بلکه انجام ندادن کاری هم خودش نوعی عمل است .

در جنبش مصلحانه‌ی گاندی ، مقاومت منفی برای آن بود که جامعه‌ی هندی با نَفسِ کنشِ مثبت و عملِ ایجابی موافقتِ طبع نداشت ، مقاومت منفی کشف راهی و طریقتی بود که از نهادِ آیینی می‌توانست جوازِ تایید بگیرد . تجربه‌ی مهاتما تجربه‌ای در تعبیه‌ی یک روش نبود،  تجربه‌ی کوششی بود برای کشفِ راه‌هایی که در بن‌بست‌ها و انسداد‌ها می‌تواند از بطنِ جهان‌هایِ درونیِ فرد و جامعه جوانه بزند و به مرحله‌ی اجرا گذاشته شود.   برای یافتنِ راه‌هایِ در رو و گریز ، کارهای زیادی می‌شود کرد .

این کارها منوط به آن است که صورت‌هایِ ذهنی و روانیِ خود را بازخوانی کنیم. آنچه نیروی یک جامعه را می‌بلعد پذیرش شکست پیش از عمل است، عملی که هم می‌تواند ایجابی باشد و هم سلبی(تَرکِ عمل) . گاه "نه" گفتن صورتی از آری‌گویی‌ست. برای چنین یادگیری‌ای باید به شجاعتِ آری‌گویی مسلح شد. از سوی دیگر یک جامعه باید به اخلاقِ بازی‌سازی توجه کند . در بازیِ فوتبال، بازیگرِ خطِ میانی کارش بازی‌سازی‌ست . بردن توپ به جوانب مختلف کارِ اوست. از چپ تا راستِ ، از پرتابِ توپ به عقب و جلو، میدان و عرصه‌ی حرکتِ اوست . بازیگرانِ خط میانیِ سیاست ، نه نمایندگان مجلس ، نه مدیرانِ میانی و ارشد،  که روشنفکرانِ جامعه‌اند . شاعران ، داستان نویسان ، روزنامه‌نگاران ، دانشجویان و نویسندگان، بازیگزانِ خط میانیِ سیاست ِ فوتبالِ اجتماعِ گرفتار در انسدادِ اجتماعی، فرهنگی و سیاسی‌ست.


قرآن آیه‌ای دارد در سوره‌ی یوسف(*)در این باب که هنگام که رسولان از وعده‌ی پیروزی  مآیوس می‌شوند و مورد تکذیب قرار می‌گیرند، چه اتفاقی می‌افتد؟ درس این آیه آن است که رهایی همواره‌ مفهومی‌ست که در برابر بی‌عدالتی ، خود مسیرش را می‌آفریند و ایمانِ به اندیشه‌ی راستین و انسانی‌،گوهرِ امید است و نه کثرتِ گروندگان یا تایید و تکذیب دیگران. از اینرو امید به جهانی تازه ،بیش از آنکه از جمعیتِ معتقدان برخیزد از جمعیتِ خاطرِ صاحبانِ اندیشه بر می‌آید.

امروز که ساعاتِ پایانیِ سالِ ۹۶ را می‌گذریم، بهتر است به طریقتی بیندیشیم که در آن زندگی در آری‌گویی با بازیِ بشری بالغ می‌شود . به راهی فکر کنیم که در آن توانستن و نتوانستن مهم نیست ، اگر دانستن اصل شود ، خود، توانستن و نتوانستنی که لازمه‌ی حرکت‌ِ اجتماعیِ صلح‌آمیز است، را از پی خواهد آورد . برای این مقصدِ مهم من برایِ سال ۹۷ دو چیز را پیشنهاد می‌کنم: با هم گفتگو کنیم ، و بعد : کتاب بخوانیم . در "خواندن" دنیاهایِ دیگر در ما مقیم خواهند شد . راست‌ش می‌خواهم بگویم دنیایِ ما کوچک مانده‌است.  برای زندگی کردن در جهان معاصر هر بدن باید چند دنیای متفاوت را در خود تجربه کند . ما هنوز برای دنیایِ دمکراتیک و عادلانه، بدنی مناسب در اختیار نداریم. کتاب خواندن مجالی‌ست برای نو-زیستی در تک-جهانِ جزیره‌ای شده‌ی ما. ما به کشفِ اقلیم‌هایِ وجودیِ تازه‌ای محتاجیم.کاش کمی از سفرهایِ خارجیِ ما در تنِ ما و روانِ آن اتفاق می‌افتاد!   
---------------------------------------------------------
(*)حَتَّىٰ إِذَا اسْتَيْأَسَ الرُّسُلُ وَظَنُّوا أَنَّهُمْ قَدْ كُذِبُوا جَاءَهُمْ نَصْرُنَا فَنُجِّيَ مَنْ نَشَاءُ ۖ وَلَا يُرَدُّ بَأْسُنَا عَنِ الْقَوْمِ الْمُجْرِمِينَ.
سوره‌ی‌یوسف آیه‌ی۱۱۰

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top