اختصاصی وکیل ملت

ازواج کودکان، معضلی که هنوز وجود دارد

وکیل ملت: چهار سال پیش وقتی از استان هرمزگان خبر آمد که سه کودک زیر ده سال تن به ازدواج داده اند بحث ازدواج کودکان در میان رسانه ها ، محافل حقوقی و اجتماعی بالا گرفت.حالا اما این استان های محروم کشور نیستند که با پدیده ازدواج کودکان روبرو هستند بلکه دامنه این معضل به کلان شهری های بزرگ از جمله تهران نیز کشیده شده است.

تاریخ انتشار: 16مهر1394|02:28

ازواج کودکان، معضلی که هنوز وجود دارد
| کد خبر: 26143

در آماری که سازمان ثبت‌احوال تهران ارائه کرده مشخص شده که فقط در سال 91، 75 کودک زیر 10 سال به عقد دائم مردان درآمده‌اند.تردیدی نیست این اتفاق می تواند برای جامعه بسیار نگران کننده باشد. برای درک عمق فاجعه باید به آمار سال 89 اشاره کرد تنها در این سال آمار زنان مطلقه و بیوه  10 تا 18 سال کشور به 37 هزار نفر رسید.باز برای درک بیشتر این معظل بهتر است به آمار رسمی که دولت انتشار داد و مرجع رسمی است اشاره کرد بنابر اطلاعات  آمار مرکز آمار ایران که به آخرین سرشماری کشور در سال 85 برمی‌گردد. تعداد افراد ازدواج‌کرده در سنین 10 تا 18 سال دارای همسر، 848‌هزار نفر است.صرف نظر از معظلات اجتماعی و فرهنگی که ازدواج کودکان برای کشور دارد پرسش اما این است که قانون در این باره چه می گوید.
بنابر قانون مصوب سال ۱۳۸۱ حداقل سن قانونی ازدواج در ایران برای پسران ۱۵ سال تمام و برای دختران ۱۳ سال است با این‌حال قانون‌گذار، ازدواج دختران و پسران پایین‌تر از سن قانونی را با رعایت سه شرط امکان پذیر کرده است:
۱- اجازه ولی ۲- رعایت مصلحت ۳- تشخیص دادگاه صالح.
این در حالی است که در کنوانسیون جهانی حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی- سیاسی، ازدواج زیر سن رشد و بدون رضایت واقعی، ممنوع شده است.
این کنوانسیون سن زیر ۱۸ سال را سن کودک تعریف کرده که در آن بستن هرگونه قرارداد با کودک ممنوع است. از نظر حقوقی، ازدواج هم نوعی قرارداد است که میان زن و مرد بالغ بسته می‌شود و با کودکان زیر سن قانونی نمی‌توان چنین قراردادی بست.
به گفته بسیاری از کارشناسان، دختران خردسالی که در سنین پایین مجبور به ازدواج می شوند عموما به دلیل آنکه نتوانسته‌اند دوران کودکی و نوجوانی خود را به درستی طی کنند به مرور زمان دچار بیماری روحی و روانی شدیدی می‌شوند.

دسته بندی حقوق اجتماعی , حقوقی ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top