امام علی علیه السلام در حکمت ۱۶۳ نهج البلاغه می فرمایند الناس اعداء ما جهلوا
مردم نسبت به آنچه نمی دانند دشمنند. درد بزرگ امروز ما در مواجه با پدیده های نو و تکنولوژی های جدید نشناختن آن پدیده هاست. این نشناختن و نفهمیدن ما را به مقابله و‌دشمنی می کشاند بدون آنکه بدانیم این پدیده ها کم کم تمام شئون زندگی مادی و معنوی ما را فرا خواهند گرفت و به واقعیتی انکار ناپذیر تبدیل خواهند شد.


در اغلب موارد مخالفتها به بهانه برهم خوردن امنیت اعم از امنیت ملی یا نظامی اقتصادی فرهنگی و اجتماعی است. این قابل انکار نیست که امنیت یکی از مهمترین نیازهای بشری است و بدون آن امکان تداوم زندگی اجتماعی انسان میسر نمی باشد اما حفظ امنیت در هر زمان نیازمند شناخت اقتضائات زمان است. اگر سیاستی با نیازهای جامعه و مقتضیات زمان و مکان تطبیق نداشته باشد در تامین همان امنیت هم شکست خواهیم خورد.


این روزها بحث فیلترینگ تلگرام بحث داغ محافل مختلف ما است و دلیل اصلی موافقین فیلترینگ هم کما فی السابق مسائل امنیتی است. گو اینکه حکومت با وجود تلگرام در حفظ امنیت و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن ناتوان و درمانده شده و با بستن آن می تواند بسیاری از مشکلات فرهنگی اجتماعی را حل کند.


من کارشناس مسائل امنیتی نیستم اما هیچ تردیدی در ضرورت حفظ امنیت ندارم. تعصب خاصی روی تلگرام یا هیچ پیام رسان دیگری ندارم و با استفاده از پیام رسانهای داخلی هم در صورتی که بشود بدانها اعتماد کرد کاملا موافقم اما معتقدم اگر بناست راهی را ببندیم و مردم را به راهی دیگر دعوت نماییم ناچاریم شناخت دقیقی از مخاطب و آنچه از آن نهی می کنیم یا بدان امر می نماییم داشته باشیم. برخی از کسانی که با تلگرام و فضای مجازی مخالفند اگر یک لب تاپ یا تبلت خاموش مقابلشان قرار دهید قادر به تشخیص کلید پاور و روشن کردن آن نیستند اما پیرامون اینترنت و تلگرام حکم صادر می کنند


اینکه می بینید برخی از تصمیم گیران و تصمیم سازان در مدیریت و فرهنگ و اجتماع و رسانه درمانده شده اند آن است که زمانه خود را نمی شناسند اینکه دایما از رفتار مردم خود در حیرت و تعجبند آن است که مردم خود را نمی شناسند اینکه دائما با فناوریهای نو دشمنند آن است که نسبت به آن جاهلند  ما اگر مدعی پیروی از امام علی هستیم باید بدانیم که آن حضرت ما را‌ دعوت به زمانشناسی کرده اند. ایشان می فرمایند: اعرف الناس بالزمان من لم يتعجب من احداثه. آگاه‏ترين مردم به زمان، كسى است كه از تحولات آن به شگفت نيايد. (نهج البلاغه حکمت ۱۶۶)
محمد علی آهنگران

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 1

یه نفر
|
21فروردين ماه 1397
1
0
چقدر جاهلانه نوشتی و چقدر زشت و ناجور ژست روشنفکرانه گرفتی. برات متأسفم.

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top