تاریخ انتشار: 19فروردين1397|05:41

| کد خبر: 262101

دوگانه‌های جامعه روحانیت از هاشمی تا رئیسی

وکیل ملت: ابراهیم رئیسی در جلسات جامعه روحانیت حضور پیدا نمی‌کند که خبر جدیدی نبود چرا که هفته گذشته از سوی محمدتقی رهبر عضو این نهاد روحانی اعلام شده بود اما موضوع جدید توجیه این غیبت از سوی مصباحی مقدم عضو دیگر جامعه روحانیت است.

مصباحی مقدم تلاش دارد که غیبت اورا عادی نشان دهد بنابراین می‌گوید که «آقای رئیسی عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز است و نسبت به حضور در جلسات اهتمام دارد. وی در آستان قدس رضوی در مشهد مقدس مشغله زیادی دارد و به طور طبیعی فاصله مشهد تا تهران و مشغله زیاد، گاهی مانع از حضور در جلسات می‌شود.» این «گاهی» اما در بیان تقی رهبر به معنی غیبت همیشگی است چرا که وقتی از او سوال شده بود «امروز آقای رئیسی با کسب 16 میلیون رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم کجای جریان اصولگرایی قرار دارد»، چنین پاسخ داد‌: «من اطلاعی ندارم که او حضور در جمع اصولگرایان دارد یا نه چون با جامعه روحانیت که ارتباطی نداشته است. حالا اگر با کسان دیگری نشست می‌گذارد یا با جمنا چه می‌کند ما هم مثل شما دورادور خبرهایی می‌شنویم اما در یک سال گذشته جامعه روحانیت آقای رئیسی را در جلسات خود ندید. به عبارت دیگر ایشان در جلسات جامعه روحانیت طی یک سال گذشته شرکت نکرده چون مشهد است». آنطور که رهبر می‌گوید تمایلی هم به حضور رئیسی در جلسات جامعه روحانیت نیست. وقتی از تقی رهبر سوال شد «جامعه روحانیت در موضوعات مختلف نظرات استمزاجی آقای رئیسی را اخذ نمی‌کند چون بالاخره او به عنوان عضو جامعه روحانیت 16‌میلیون رأی در انتخابات ریاست‌جمهوری کسب کرد»، گفت: «یادم نیست که در جلسات یک سال گذشته صحبتی از ایشان شده باشد. غیر از همان اوایل سال 96 که نزدیک انتخابات ریاست‌جمهوری ایشان آمد و گفت‌وگوهایی انجام شد، دیگر در جلسه جامعه روحانیت نیامد» و در نهایت این سوال پرسیده شد که «جامعه روحانیت برای آینده و صیانت از 16 میلیون رأی آقای رئیسی چه می‌کند»، این بار هم عضو جامعه روحانیت اظهار داشت: ‌«حالا زود است. باید مقداری بوی انتخابات بیاید و باد انتخابات بوزد قطعا جامعه روحانیت در مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بیکار نخواهد بود».

دوگانه‌های جامعه

دو موضع دیر زمانی است که با جامعه روحانیت عجین شده و آغاز آن هم حمایت و همراهی با آیت‌ا... هاشمی بود. روزهایی در تاریخ ثبت شده که برخی از اعضای این تشکل روحانی با آیت‌ا... هاشمی همراه بودند و در مسیر حمایت از او متحمل هزینه‌هایی از سوی تندروها شدند و در همان زمان‌ها برخی از اعضای این تشکل نقش پشتیبان مخالفان هاشمی را ایفا می‌کردند که بعدتر این شرایط درباره ناطق نوری دیگر عضو جامعه روحانیت تکرار شد. انتخابات 92 پرده دیگر این دوگانه شد چنان‌که حسن روحانی عضو قدیمی جامعه روحانیت کاندیدای ورود به پاستور بود اما این تشکل روحانی موضع حمایت از او را اعلام نکرد و راهیابی شیخ در سال 92 از مسیری عبور کرد که در دو سوی آن مسیر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون ایستاده بودند و خبری از جامعه روحانیتی‌ها نبود هر چند آنها چند بار به دیدن روحانی در پاستور رفتند و با آغوش باز او مواجه شدند. در سال 96 هم این رویکرد تکرار و تردید جامعه روحانیت در حمایت از روحانی! مصباحی مقدم گفته بود: «اگر گزینه بهتری نداشته باشیم برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال بعد حتما با حسن روحانی وارد گفت‌وگو خواهیم شد. این‌طور نیست که شرایط آقای روحانی طوری باشد که مورد اقبال اصولگرایان قرار نگیرد. اگر این اتفاق بیفتد برنده انتخابات خواهیم بود». زمان زیادی از این اظهارات نگذشته بود که آیت‌ا... مجتهدشبستری با رد مواضع مصباحی مقدم تاکید کرد: «بعید می‌دانم حمایت از روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 تصمیم قطعی جامعه روحانیت مبارز باشد». حالا این دوگانه‌ها به رئیسی رسیده است و دلیل غیبت او! پاسخ دقیقی برای نیامدن او به جلسات جامعه روحانیت نیست و مانند سایر موارد گذشته باید منتظر گذشت زمان بود تا واقعیت هویدا شود.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top