حمله به سوریه انجام شد؛ از این پس چه می شود؟

احمد زیدآبادی

وکیل ملت: موج نخست حملات موشکی متحدان غربی علیه برخی مراکز نظامی در سوریه به پایان رسید. این حملات اگر به صِرف "انتقامجویی" از آنچه که "استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیر نظامیان" تعبیر می شود؛ صورت گرفته باشد؛ بعید است که تغییر عمده ای در معادلۀ بسیار پیچیدۀ بحران سوریه پدید آورد. با این حال، به نظر نمی رسد که هدف از این حملات فقط انتقامجویی بوده باشد.

تاریخ انتشار: 25فروردين1397|12:38

حمله به سوریه انجام شد؛ از این پس چه می شود؟
| کد خبر: 262797

اگر منظور از موشکباران تنها انتقامجویی از حملات شیمیایی بود؛ این میزان از سرعت عمل ضرورت نداشت. به گمانم متحدان غربی از طریق حملات خود، در پی تغییر توازن قوا در سوریه و گشودن راهی دیپلماتیک برای برکناری بشار اسد از قدرت هستند. گشودن چنین راهی جز از طریق همکاری روسیه امکانپذیر نیست.   روسیه چندین سال است که خود را درگیر مذاکراتی با نیروهای خارجی و داخلی دخیل در بحران سوریه با هدف ورود به دوران انتقالی برای بازگشت ثبات کامل به این کشور کرده است؛ اما در عمل هنوز گام مؤثری به جلو برنداشته است. مهمترین مانع پیش روی روسیه، ظاهراً سرسختی بشار اسد برای حفظ موقعیت خود و پشتیبانی ایران و گروههای متحدش از این سرسختی است. بنابراین، از این جهتِ خاص، شاید روسیه از اتفاقی که بشار اسد و حامیانش را به انعطاف وادار سازد؛ چندان ناخشنود نباشد و آن اتفاق، می تواند حملات آمریکا و متحدانش باشد!   بدین ترتیب، می توان حدس زد که هدف اصلی از حملۀ موشکی قدرت های غربی به سوریه، ایجاد زمینه ای برای آغاز سریع تر دوران انتقالی است. به نظرم اگر نقش روسیه در روند برنامه ریزی دوران انتقالی همچنان از سوی غربی ها به رسمیت شناخته شود؛ مسکو بی میل نخواهد بود که با بهره گیری از حملات موشکی اخیر، اسد را برای انعطاف در مذاکره با مخالفانش تحت فشار قرار دهد. با این حساب، اگر مسکو عزم خود را برای فشار بر اسد به منظور آغاز دوران انتقال سیاسی در سوریه به نمایش بگذارد؛ حملات نظامی آمریکا و متحدانش، هم به هدف خود رسیده و هم تکرار نخواهد شد. این اما فقط یک سوی ماجراست. از زوایه ای دیگر، فشار روسیه به اسد می تواند سبب اصطکاک در روابط مسکو با ایران و حزب الله لبنان شود. در حقیقت، دست روس ها در سوریه آنقدرها هم باز نیست و آنها بدون پشتیبانی نیروهای متحد ایران در سوریه بخصوص حزب الله قادر به ایفای نقش مؤثری در آن کشور نیستند.   در واقع اینجاست که گره بحران تا اندازه ای کور می شود. از این رو، در صورت ناتوانی و یا فقدان ارادۀ روسها برای آغاز دوران انتقالی معنادار در سوریه، حملات متحدان غربی به دلایل و بهانه های مختلف ادامه خواهد یافت تا روزی که این توانایی و اراده به ظهور برسد.

کلید واژه ها حمله به سوریه
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

علي
|
25فروردين ماه 1397
0
0
تا وقتي پرچم حق طلبي شيعيان بالاست اين ماجرا تمام نميشود و روسيه هم نميتواند آن را تمام كند. ريشه اين جنگها جنگ بين ايدئولوژي هاي حق و باطل است كه هنوز هم بطور كامل و علني آشكار نشده است. وقتي اين جنگ آشكار شود خباثت جبهه شرارت هم به اوجي خواهد رسيد كه نميتوانيد تصور كنيد، ولي گريزي هم از أن نيست
جانباز جنگ هشت ساله
|
31فروردين ماه 1397
0
0
یه نگاهی به کشور خودت بنداز فقر و بیکاری کلیه فروشی از در دیوار کشور بالا میره.....

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top