به بهانه حمله به سوریه/شبی که هیچکاک، بی‌خیال تعلیق شد

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: آلفرد هیچکاک را در سینما، استاد تعلیق می‌دانند. استاد، در هیجان و تب و تاب‌ نگه‌داشتن مخاطب. خود او هم این توانایی را نقطه قوت خود می‌دانست. استادِ اینکه در طول فیلم، نگذارد، آن «حادثه» اصلی اتفاق بیفتد اما انتظار و وحشت پیش از وقوع محتملش، نفس‌ها را در سینه حبس و آنقدر آدرنالین ترشح کند که کارگردان بتواند از صدای شکستن یک شاخه خشک هم، هراس مهیبت‌ترین انفجارها را بر دل مخاطب مستولی کند.

تاریخ انتشار: 25فروردين1397|15:11

به بهانه حمله به سوریه/شبی که هیچکاک، بی‌خیال تعلیق شد
| کد خبر: 262806

 خود هیچکاک زمانی در مصاحبه‌ای گفته بود:«بزرگترین اشتباه من آنجا بود که یکبار به تصور هیجان بیشتر و در آغاز فیلم، انفجاری را ترتیب دادم، ... خب آن اتفاق افتاده بود، انتظار انفجار طولانی ترسناک است نه مدت‌زمان اندک انفجار ، انفجار که شد حالا نوبت آرامش است٬ چیزی برای ترس وجود ندارد». چند هفته پس از حادثه دوما، آمریکا و متحدانش، هیچکاک‌های جهانِ سیاست، بالاخص در سوریه بودند.    همه جهان، رقبای جهانی و منطقه‌ای آمریکا، اسد و ارتش او، همگی در تعلیق بودند، در هراسی نفسگیر. دیشب  ۱۰۰ تا ۱۱۰ موشک به مواضع نظامی بشار اسد، شلیک شد. حالا تلویزیون سوریه، اسد را نشان می‌دهد که با آرامش و قدم زنان وارد کاخ ریاست‌جمهوری می‌شود و بخشی از مردم هم در خیابان‌ها به رقص و پایکوبی مشغولند، من این صحنه‌ها را ادامه پروپاگاندای معمول دیکتاتورها نمی‌دانم ، این نتیجه‌ی از سرگذراندن تعلیقی سنگین است زیرا آن هراس و آن انتظار نفسگیر که نه حدود و ثغور واقعه‌ی محتمل را می‌دانست و نه زمان آن را، حالا تمام شده است.
اسد و متحدانش می‌دانند که این منتهای شدت عمل، غرب بود. این حدنهایت آن همه ٱشتلم و خشم بود بی‌آنکه چیزی از قدرت اسد یا کاسته و به مخالفانش افزوده شود. تعلیق، تمام شد. هدف آمریکا از این موشک‌پرانی، البته ساقط کردن اسد نبود. آمریکا، مدتهاست که دریافته، که دست‌کم در شرایط کنونی، آینده‌ای در معادلات سوریه ندارد بنابراین « پررنگ کردن خطوط قرمز استفاده از سلاح‌های غیرمتعارف«(به تعبیر سی‌ان‌ان) مهم‌ترین هدف این حملات بود که اگرچه، دستاوردی نظامی ندارد اما دست‌کم از نظر سیاسی و در افکار عمومی آمریکا و بخشی از جهان، موضع آمریکا را در برابر روسیه تا حدی قابل دفاع‌‌تر نشان می‌دهد.   امروز اسد برسرکارست، روسیه هم از اینکه غرور آمریکایی آنچنان مخدوش نشد که به شکل توفنده‌تری فوران کند، راضی است.  موشک‌ها، شلیک شده‌اند، جنگ لفظی و روانی دو قطب قدرت به تعادل رسیده است، حالا حتی فضای رابطه بی‌تنش دوقدرت بعد از این حمله نه چندان دور از  توافق(!) هم تا چند وقتی فراهم تر است، تنها چیزی که بر همان حال است اما، نکبتی است که مردم سوریه بدان گرفتارند بی‌آنکه حتا پس از این حمله مطمین باشند که حملات شیمیایی، حتا پس از نمایش مکرر موشک‌پرانی موضعی، یا توافق‌های پنهانی، دیگر تکرار نمی‌شود.

 

کلید واژه ها حمله به سوریه - هیچکاک
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top