به بهانه‌ تکذیب سخنان پاپ درباره وجود جهنم

وکیل ملت: چندی پیش خبری از پاپ فرانسیس؛ رهبر کاتولیک‌های جهان منتشر شد که وی ادعا کرده بود کلیسا دیگر به دوزخی که انسان‌ها در آن زجر می‌کشند اعتقادی ندارد. این ادعا مورد توجه رسانه‌های جهانی قرار داشت و تا مدت‌ها بحث بر سر آن در گرفت. گویی عشق و رحمت الهی به گونه‌ای است که دوزخ خارج از رحمت او قرار می‌گیرد.

تاریخ انتشار: 26فروردين1397|00:21

به بهانه‌ تکذیب سخنان پاپ درباره وجود جهنم
| کد خبر: 262845

در سنت اسلامی نیز برخی عارفان چنان از رحمت خداوند سخن به میان آورده‌اند که ماجرای دوزخ بسیار تلطیف شده و جز نامی از آن باقی نمانده است. در احوالات بایزید بسطامی آمده است که «می‌گفت: آتش جهنم چیست؟ اگر ببینم به یک طرف لباس خود آن را خاموش می‌کنم». در احوالات شیخ ابوالحسن خرقانی نیز آمده است: «ابوالحسن خرقانی نماز می‌خواند. آوازی شنید که ای ابوالحسن! خواهی که آنچه از تو می‌دانم با خلق بگویم تا سنگسارت کنند؟ شیخ همان‌گونه که جانماز خود را جمع می‌کرد لبخندی به لب کشید و چنین گفت که بار خدایا! خواهی آنچه را که از رحمت تو می‌دانم و از کَرَم تو می‌بینم با خلق بگویم تا دیگر هیچ‌کس سجده‌ات نکند؟ آواز آمد: نه از تو، نه از من». از رابعه‌ عدویه نیز نقل است که می‌گفت: «می‌روم تا آب بر دوزخ ریزم تا بندگان، خدای را نه از ترس دوزخ ستایش کنند».   رویکرد تلطیف‌شده‌ عارفان اهل سنت اما نگاه غالب در جهان اسلام نیست. نگاه به دوزخ و عذاب جهنم، بسیار صعب و دشوار ترسیم شده است. متکلمان شیعه بر این ابرام دارند که نباید از مرز میان خوف و رجای برابر (نیمی بیم از خشم خدا و نیمی امید به مهربانی‌اش) خارج شد و افراط یا تفریط پیشه نمود.
 اما به تازگی در ایران نیز سخنان واعظ جوانی به‌نام سید حسن آقامیری در همین‌باره با واکنش‌های فراوانی روبه‌رو شد. وی با نقد رویکردهایی که عذاب اخروی را ترسیم می‌کنند عنوان کرده بود که خدای ترسیم‌شده ما به‌خاطر دو تار موی یک دختر چندین هزار سال عذاب می‌کند و داعش‌گونه است. او سپس درباره دوزخ گفته بود که جهنم مانند بیمارستانی است که در آنجا امراض خود را درمان می‌کنیم و صلاحیت ورود به بهشت را می‌یابیم.
سید محمد مهدی میرباقری؛ رییس فرهنگستان علوم اسلامی قم و عضو مجلس خبرگان در پاسخ به آقامیری گفت که عذاب دوزخ قطعی است و خداوند جهنم هم دارد اما جهنم مربوط به معاندین است. آنهایی که اهل عناد نیستند اما غفلت می‌کنند، آنها مورد مغفرت قرار می‌گیرند. وی گفته بود: «اینکه می‌گویند خدا به خاطر یک تار مو آدم را به جهنم می‌برد، خیر این‌گونه نیست. ملاک آن است که آیا در صف معاندین هستیم یا در صف محبین. اگر در صف اعداء‌الله قرار بگیریم، نمازمان هم عذاب دارد. اما اگر در صف محبین باشیم، خطاهای ما می‌تواند مورد مغفرت قرار گیرد».   یش از همه این‌ها برتراند راسل؛ فیلسوف و‌ ریاضی‌دان بزرگ بریتانیایی نیز به دینداران طعن زده بود که آنها معتقدند به‌خاطر یک خطای کوچک چندین هزار سال عقاب می‌شوند. استاد شهید مطهری نیز در مقام پاسخ برآمده و گفته بود معیارهای این دنیا قابل قیاس با سرای آخرت نیست. مطهری گفته بود که دوزخ تنها نتیجه‌ اعمال انسان است و خارج از وجود او نیست. وی سپس برتراند راسل را احمقی خوانده بود که به مانند یک کودک دبستانی و یک شارلاتان بین‌المللی است.   اگر چه پیش از این از قول پاپ فرانسیس نقل شده بود که دوزخی وجود ندارد، اما حالا واتیکان اعلام کرده است که هیچ‌کدام از سخنان نقل شده از وی را نباید عین تعابیر پاپ دانست. گویی واتیکان نیز همچنان بر وجود دوزخ باور دارد و آن را خارج از دایره‌ رحمت الهی نمی‌داند.

 

کلید واژه ها جدال جهنمی - پاپ - جهنم
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top