تاریخ انتشار: 28فروردين1397|10:12

| کد خبر: 263181

آخرین خبر از حذف یارانه بگیران

وکیل ملت: سال گذشته یکی از جنجال برانگیزترین بندهای بودجه 97 کل کشور مربوط به بند هدفمندی یارانه‌ها بود که بعد از کش‌و‌قوس‌های بسیار اعلام شد که پرداخت یارانه نقدی در سال97 تغییری نمی‌کند.

نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق موضوع رصد حساب‌های بانکی را برای حذف یارانه‌بگیران و حذف سه دهک بالای درآمدی را مصوب کردند، اما درنهایت هر دوی اینها عملیاتی نشد. حال هم یکشنبه شب یارانه نقدی فروردین به حساب سرپرستان خانوار و همچنین گروه‌های هدف که مبلغی مازاد از محل هدفمندی یارانه‌ها دریافت می‌کنند، واریز شد و به‌این ترتیب همه یارانه گرفتند.

 

رصد حساب‌های بانکی‌

سال گذشته اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در هنگام بررسی بودجه 97 کل کشور، طرحی را به تصویب رساندند که براساس آن افرادی که مایل به دریافت یارانه در سال 97 بودند باید به دولت اجازه می‌دادند تا کلیه حساب‌های بانکی‌شان رصد شود. جزئیات این مصوبه از این قرار بود که کمیسیون مربوطه به درخواست دولت برای کاهش منابع پرداختی به یارانه‌های نقدی تا ۲۳‌هزار‌میلیارد تومان که به معنای حذف حداقل ۳۳‌میلیونی یارانه بگیران است پاسخ مثبت داد و در نهایت راهکاری هم مصوب کرد. به‌این ترتیب به دولت تکلیف شده که نسبت به حذف یارانه خانوارهای پردرآمد در طول سه ماه اول سال ۱۳۹۷ به‌طور تدریجی اقدام کند. آنچه در این بند اهمیت داشت این بود که اعلام شد افرادی که مایل به بررسی تراکنش‌های مالی خود و آزمون وسع توسط دولت نیستند، می‌توانند از دریافت یارانه اعلام انصراف کنند. در همین راستا، 24 دی‌ماه سال 96، یک عضو کمیسیون تلفیق جزئیات طرح جدید مجلس برای حذف یارانه اقشار پردرآمد را تشریح کرد. اکبر ترکی در گفت‌و‌گو با مهر در این مورد، گفت: در پیشنهاد دولت آمده بود بقیه افراد می‌توانند با دو شرط برای دریافت یارانه ثبت نام کنند؛ اول اینکه اعلام کنند نیازمند هستند و دولت اجازه دارد حساب‌های بانکی فرد متقاضی مورد بررسی قرار گیرید. براساس این گزارش،‌ این مصوبه درنهایت در صحن علنی مجلس رأی نیاورد.

 

حذف سه دهک بالای درآمدی

سال گذشته، پافشاری مجلس برای حذف سه دهک بالای درآمدی نیز رأی نیاورد. در همین راستا، به گزارش تسنیم، نمایندگان مجلس در جلسه علنی مجلس در تاریخ 15 اسفند 96 و در جریان بررسی موادی از بودجه 97 که از شورای نگهبان اعاده شد با اکثریت آرا بخشی از تبصره 14 لایحه بودجه 97 را که به موضوع هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داشت تصویب کردند. شورای نگهبان نسبت به تبصره 14 لایحه بودجه 97 ایراداتی را وارد و اعلام کرد که طبق مصوبه مجلس منظور از خانوارهای پردرآمد مشخص نیست که نمایندگان مجلس در راستای تامین نظر شورای نگهبان عبارت سه دهک بالای پردرآمدی را جایگزین خانوارهای پردرآمد کردند. به‌این ترتیب، بهارستان نشین‌ها دولت را موظف کردند که نسبت به حذف یارانه سه دهک بالای درآمدی به‌صورت تدریجی در سال 97 اقدام کند. در واکنش به این اقدام اما، سخنگوی دولت اعلام کرده بود که اینکه فقط گفته شود افراد پردرآمد بدون سازوکار حذف شوند عملیاتی نیست، به همین دلیل سال 97 پرداخت یارانه‌ها متفاوت از استمرار سال 96 نیست. محمدباقر نوبخت با بیان اینکه دولت برای حذف یارانه نقدی نمی‌تواند جیب ۸۰‌میلیون نفر را بگردد، افزوده بود: پرداخت یارانه نقدی در سال97 تغییری نمی‌کند. او با اشاره به اعمال تغییرات در تبصره ۱۴ لایحه بودجه نیز گفته بود: براساس تبصره ۱۴ منابعی که برای پرداخت یارانه‌های نقدی در نظر گرفته شده بود، حدود ۲۳‌هزار‌میلیارد تومان بود که کمیسیون تلفیق هفت‌هزار‌میلیارد تومان به این رقم افزود، تا اگر در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و حذف یارانه خانوارهای پر درآمد دولت دچار مشکل شد منابع لازم را در اختیار داشته باشد تا بتواند به این وضعیت پرداختی ادامه دهد. براساس این گزارش، این مصوبه نیز عملیاتی نشد و پرداخت یارانه نقدی بدون تغییر باقی ماند.

 

جزئیات پرداخت یارانه 97

یارانه نقدی فروردین به حساب سرپرستان خانوار و همچنین گروه‌های هدف که مبلغی مازاد از محل هدفمندی یارانه‌ها دریافت می‌کنند، یکشنبه شب واریز شد. به گزارش ایسنا، بر‌اساس قانون بودجه سال ۱۳۹۷ مبلغی حدود ۴۸‌هزار‌میلیارد تومان منابع از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی شده که تا ۳۳‌هزار و ۵۰۰‌میلیارد تومان از این مبلغ به پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوارها اختصاص دارد. اگر دولت حتی تمام این منبع را برای پرداخت یارانه نقدی خرج کند، فقط باید در طول سال جاری به حدود ۶۰‌میلیون نفر یارانه نقدی پرداخت کند. در حالی که طبق آخرین آمار بیش از ۷۷‌میلیون نفر در لیست هدفمندی یارانه‌ها قرار داشته و دولت ماهانه به حساب سرپرستان خانوار مبلغ ۴۵‌هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر واریز می‌کند. در این شرایط نزدیک به ۱۷‌میلیون نفر به‌طور مازاد در حال دریافت یارانه هستند و این در حالی است که پیشنهادات دولت برای حذف یارانه‌بگیران و در نهایت توافقاتی که در کمیسیون تلفیق در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۷ انجام شد، به نتیجه‌ای نرسید و راهکار مشخصی برای غربالگری یارانه‌بگیران وجود ندارد. در کنار یارانه نقدی که هر ماه به حساب یارانه‌بگیران واریز می‌شود، از سال گذشته و بر‌اساس قانون بودجه افزایش حداقل مستمری خانوارهای مددجویان تحت حمایت کمیته امداد امام و سازمان بهزیستی نیز به مبلغ پرداختی یارانه اضافه شد. به‌طوری که سهم خانوارهای یک نفره از گروه‌های هدف ۹۵‌هزار تومان، دو نفره ۱۸۹‌هزار تومان، سه نفره ۲۵۳‌هزار تومان، چهار نفره ۳۳۷‌هزار تومان و خانوارهای پنج نفره و بیشتر تا ۳۶۵‌هزار تومان مازاد بر مبلغ یارانه دریافت می‌کنند. آن‌طور که نوبخت اعلام کرده در مجموع دولت در هر ماه حدود ۳۶۰۰‌میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه و مبلغ مازاد برای گروه‌های هدف هزینه می‌پردازد.

کلید واژه ها یارانه بگیران - حذف
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top