به گزارش وکیل ملت ، سیدمحسن روحاني در نشستی با حضور مدیران پالایش و پخش نفتی درباره جزئیات اجرای دو مرحله‌ای طرح عرضه گازوئیل بر اساس پیمایش، گفت: طرح اختصاص سوخت به ازاي پيمايش داراي دو فاز اصلی  بوده و سهميه‌ها در فاز اول، بر اساس بارنامه و صورت وضعيت جابه جايي مسافر که سازمان پايانه‌ها براي حمل‌ونقل برون‌ شهري اعلام مي‌کند، اختصاص مي‌يابد .

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي با اعلام اینکه سازمان شهرداري‌ها موظف است که خودروهاي عمومي گازوئيل‌ سوز درون ‌شهري را سازمان دهي کند، تصریح کرد: سهميه خودروهايي را که داراي بارنامه و صورت وضعيت مسافر هستند، براساس ميزان تردد، ميزان بار و کلاس خودرو بوده و نحوه عرضه سهميه آن گروه از خودروها که هنوز سازمان‌دهي نشده‌اند نیز به ميزان ۸۵ درصد سهميه‌اي که قبلا دريافت مي‌کردند، خواهد بود .

این مقام مسئول با بيان اينکه طرح پيمايش نسبت به شيوه قبلي اختصاص سوخت، دو تفاوت عمده دارد، اظهار داشت: اول اينکه سهميه روزانه به ماهانه تبديل شده و در تفاوت دوم، واريز سهميه‌ها به جاي يک ‌بار، چندين بار در طول يک ماه انجام مي‌شود .

وي با اشاره به اينکه پيش بيني کرده‌ايم اختصاص سهميه مهر ماه، در دو مرحله انجام شود، اظهارداشت: در اولين سوخت‌گيري که خودرو انجام دهد، اولين بخش سهميه ماهانه، در کارت سوخت شارژ مي‌شود.

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي افزود: پس از انجام سوخت‌گيري دوم، خودروها مي‌توانند سهميه دوم را هم دريافت کنند .

وي با بيان اينکه خودروهاي گازوئيل‌ سوز از پاييز ۸۷ تحت پوشش سامانه هوشمند سوخت قرار گرفته‌اند، تاکید کرد: پيش از اين، خودروهاي ديزلي به سه گروه مسافري و ۶ گروه باري تقسيم شده بودند که سهميه آن‌ها به طور روزانه در کارت‌هاي سوخت شارژ شده و دو يا سه روز نيز قابل استفاده بوند .

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي تاکید کرد: سهميه‌ها براساس گروهي که خودرو در آن قرار داشت، اختصاص مي‌يافت و توجهي به فعاليت و عملکرد خودرو نمي‌شد .

روحاني ادامه داد: زمستان سال گذشته، هيات دولت مصوب کرد که اختصاص سوخت به ازاي پيمايش، اجرايي شود و بر اين اساس، از ابتداي ارديبهشت ماه سال جاري گردآوري اطلاعات، هماهنگي دستگاه‌هاي ذينفع، آماده‌سازي سيستم و آزمايش سامانه شروع و در نهايت از اول مهر ماه عمليات اجرايي آغاز شد .

وی با اعلام اينکه حدود ۸۳۰ هزار خودروي گازوئيل‌سوز در کشور داراي کارت سوخت هستند، گفت: ۷۳۰ هزار دستگاه خودرو معمولا در جايگاه‌ها سوخت‌گيري مي‌کنند و ۱۰۰ هزار دستگاه خودروي ديزلي نيز متعلق به شرکت واحد، نهادهاي نظامي و پروژه‌هاي عمراني (سدسازي، راه‌سازي، معدن) هستند که معمولا در جايگاه‌هاي خاص خود سوخت‌گيري مي‌کنند و سوخت‌گيري انفرادي در جايگاه‌ها ندارند .

این مقام مسئول از ارسال عملکرد ۲۹۰ هزار دستگاه گازوئیل سوز توسط سازمان پایانه ها خبر داد و یادآور شد: سهميه ساير خودروهايي که فاقد عملکرد هستند، به ميزان ۸۵ درصد سهميه ثابتي است که قبلا براي آن‌ها اختصاص مي‌يافت .

روحاني با بيان اينکه سهميه گازوئيلي که تا پيش از اين روزانه به خودروهاي ديزلي واريز شده بيش از مصرف آنها بود، اظهار داشت: پيش از اين، به طور ميانگين ۱۰۵ ميليون ليتر در روز سهميه گازوئيل در کارت‌هاي سوخت شارژ مي‌کرديم که حدود ۴۵ ميليون ليتر از آن مصرف مي‌شد.

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اضافه کرد: با اجراي طرح پيمايش، ميزان شارژ روزانه سهميه گازوئيل به حدود ۹۰ ميليون ليتر در روز خواهد رسيد .

وي با اشاره به جزئيات اجراي طرح اختصاص سوخت به ازاي پيمايش، گفت: از ۷۳۰ هزار خودروي ديزلي که معمولا در جايگاه‌ها سوخت‌گيري مي‌کنند حدود ۶۰۰ هزار خودرو در فاصله زماني يکم تا ۸ مهر حداقل يک بار سوخت‌گيري کرده و سهميه نيمه اول را دريافت کرده‌اند و در اين مدت، حدود ۴۰۰ هزار خودرو با سوخت‌گيري دوم، سهميه نيمه دوم ماه را نيز دريافت کرده‌اند .

روحاني با توصيه به رانندگان خودروهاي ديزلي، اظهار داشت: رانندگان توجه داشته باشند که قبلا سهميه روزانه واريز و در ۲ تا ۳ روز مصرف مي‌شد و سپس سهميه جديد اختصاص مي‌يافت، اما در حال حاضر با اجراي طرح پيمايش، سهميه ماهانه واريز مي‌شود، بنابراين بايد آن را تا پايان ماه مديريت کنند تا با مشکلي در روزهاي پاياني ماه مواجه نشوند .

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي درباره شناسايي خودروهاي ديزلي فاقد تردد هم توضیح داد: تردد خودروها براساس عملکرد مشخص مي‌شود به طوري که سازمان پايانه‌ها عملکرد برون‌شهري و سازمان شهرداري‌ها عملکرد خودروهاي درون‌شهري را مشخص مي‌کنند .

روحاني اضافه کرد: تا زماني که شناسايي عملکردها تکميل نشود، ناچار هستيم که تحويل سوخت را ادامه دهيم که البته به ميزان ۸۵ درصد سهميه‌هاي سابق است .

مدير سامانه هوشمند سوخت شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ادامه داد: مصوبه هيات وزيران تأکيد دارد که از مهر سال ۹۵ عملکردها خودروهاي ديزلي براساس دستگاه‌هايي که بر روي خودروها نصب مي‌شود، تعيين شود .

روحاني با بيان اين که با نصب دستگاه‌ها درخودروها، عملکرد واقعي آن‌ها شناسايي خواهد شد، گفت: هر خودرو بايد به هر ميزان که کار کند، سوخت تحويل بگيرد .

وي تصريح کرد: اگر خودروهاي فعال به درستي شناسايي شوند، سقفي براي سهميه سوخت در نظر گرفته نمي‌شود بلکه اختصاص سهميه بر اساس عملکرد خواهد بود

دسته بندی خبر روز ,
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است

جدید ترین اخبار

Top