ما، احمدآقا و تلگرام

مرتضی بخشایش

وکیل ملت: فیلتر شدن تلگرام مرا یاد احمدآقا انداخت. احمدآقا همسایه دیوار به دیوار خانه ما در دوران کودکی بود.‌ از آن آدم های بی اعصاب درجه یک بود. هر وقت توی خانه با برادر و خواهرها شلوغ بازی در می آوردیم، با کوبیدن مشت او به دیوار و آمدنش دم در خانه، شادی ما متوقف می شد. هر وقت برای خودمان توی کوچه بازی می کردیم سرش را از پنجره بیرون می آورد و تذکر می داد.

تاریخ انتشار: 12ارديبهشت1397|17:26

 ما، احمدآقا و تلگرام
| کد خبر: 264697

اما میان تمام تصاویری که از او در ذهن دارم، یکی بیشتر از بقیه ماندگار شد و هرگز فراموش نخواهم کرد. عصر آن روزی را که با بچه های محل توی کوچه فوتبال بازی می کردیم. برای اولین بار تیم ما سه بر صفر جلو بود و هنوز نیمه ی اول هم تمام نشده بود. ما که فوتبال بازی می کردیم سر و صدای زیادی نداشتیم اما بچه هایی که توی پیاده رو جمع شده بودند و ما را تشویق می کردند گاهی صدایشان بلند می شد و دست می زدند.


وسط بازی بودیم که یک دفعه احمد آقا آمد بیرون و توپ را از وسط بازی ما برداشت و با چاقو زد توی دل توپ پلاستیکی و آن را پاره کرد و انداخت جلوی ما و غضبناک به خانه برگشت. آن تصویر هیچوقت از ذهنم پاک نمی شود. آن برخورد بی رحمانه که بازی ما را به هم زد. برد ما را خراب کرد. آن توپ را با جمع کردن پول تو جیبی هایم خریده بودم. همه زحمات و سختی کشیدن های من را به باد داد. همه ی دلخوشی ما و سرگرمی ما را در آن روزهای سخت جنگ و گرفتاری و فشار و غصه از بین برد.


شاید در ذهن احمدآقا این بود که فقط یک توپ را پاره کرده است. برای همین بود که بعدا پنج تومان به پدرم داده بود و گفته بود بدهد به من. اما آن پنج تومان به چه کاری می آمد؟ احمدآقا تمام خوشی ها و کودکی های ما را خراب کرده بود.


فیلترشدن تلگرام من را یاد احمدآقا انداخت. برخی تصمیم گیران در ایران بیشتر وقت ها همین طور بوده اند. ناگهان اعصابشان خورد می شود و می آیند وسط و یک کاری می کنند که به نظر خودشان کار ساده ای کرده اند و جای دیگر جبران می کنند اما نمی دانند که با آن کارشان تمام دلخوشی مردم را خراب کرده اند. نمی دانند آن تلگرامی که فیلتر کرده اند فقط فیلتر کردن یک شبکه نبود. تمام ارتباطات خانوادگی، تمام دوستی ها و سر به سر هم گذاشتن ها، تمام گل و قلب و لبخند و عکس فرستادن ها، تمام مطالب علمی و بهداشتی و اخبار و شعر و داستان خواندن ها، تمام کسب و کارهای کوچک و خانگی و تمام دلخوشی های ساده که افراد، خودشان و توانایی هایشان را برای جمع های کوچک چند نفره معرفی می کردند را فیلتر کرده اند.


این کار با همه کارهای دیگر فرق داشت. این یکی همیشه یاد مردم می ماند و فراموشش نخواهند کرد.

کلید واژه ها فیلتر شدن تلگرام
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top