اندر بابِ تخنه‌ی تلگرام

گزینش‌از : ناصر عباسپور

وکیل ملت: اندربابِ تِخنۀ تلگرام، بخوانیم: «در ماه ذی القعده سنۀ ثلث و تسعین و ستمائه، در تبریز چاو روان شد و موجب عقد دل و عقدۀ روان، بضرورت صیانت نفس و مال را به انواع اطعمه و امتعۀ خسیس معاملۀ بی مجامله آغاز نهادند.

تاریخ انتشار: 12ارديبهشت1397|20:28

اندر بابِ تخنه‌ی تلگرام
| کد خبر: 264699

 بعد از سه روز ملک تبریز که مصر کوچک عبارت از آن است، مانند صرّۀ صبر مشتاقان تهی شد؛ فرّ بَهی از دیار دور کشت و پهلوء امن و استقامت را فربِهی بماند؛ دکاکین و اسواق صورة «بیوتُهم خاویة» یافت؛ ابواب معاملات را مسدود کردانیدند. یکمن نان به دیناری رایج اکر می فروختند، یابنده رابح بود و بائع مسامع.

دوستی از جمله ظرّاف اطراف تقریر کرد که در مضایق آن حال در سوق الخیول تبریز نظّاره بودم بیاعان یک سر اسب را که پانجده دینار مضاعف ثمن معدل بود، خاصه در وسط تیاران حوادث، به مبلغ صد و پنجاه دینار چاو معین کردند...نفیر و زفیر و جوش و خروش خلایق به فلک البروج پیوست و حکام و لشکریان را طاقت طاق شد. عوام الناس روز جمعه در مسجد تضرّع و ابتهال نمودند و به مجاهره و مکابره تظلّم آغاز نهادند و عزالدین مظفر را با جمعی که به انشاء و افشاء این بدعت و سنة سَیئّة منسوب بودند لعنت کردند..

.پس قصد کردند تا او را با موافقان بقتل آورند. در میان انجمن گریختند و ... ارباب فضل و شعراء عصر بتبرک، مذمت و هجو او را زبان برگشادند...در شیراز به تخصیص مقدار پنج تومان زر بمصالح چاو صرف شد؛ کاغذ که اسباب ارباب هنر بود، چون جهل صفتِ روایی یافت و کس را یارا نه که پنهان از نواب چاوخانه یک طبق کاغذ بفروشد مبادا نام او را چون زر بی نشان گردانند...

چون شکایت زمین و زمان به آسمان رسید و کار به جان و  کارد به استخوان و سیل به دهان، امرا و نوئینان باتفاق صاحب دیوان عرضه داشتند که اکر این حال چند روز دیگر برقرار ماند، دست از رونق ممالک می باید شست و بعد از آن طریق تلافی و تلاقی باطراف تدارک نجست...یرلیغ بنفاذ پیوست که چاو را ابطال کنند، ایلچیان به قطع مادۀ شر به اطراف روانه گشتند و بفضل حق سبحانه و تعالی این داهیه - و ما ادریک ماهیه نار حامیة - مندفع شد و خواطر جماهر خلایق ببشارت این فتوح غریق حبور و سرور...».  تاریخ وصاف، افست چاپ سنگی، ص 275-274. (در یونان باستان هم فکر می کنم وقتی آهنگری رواج یافت، مردم گریه می کردند که سفالگری از میان رفت!!).
-----------------------------------------------------
چاو: پول کاغذی

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top