ده نکته راهبردی درباره سیل

دکتر علی دارابی عضو هیات علمی تهران مرکز

"امید به ناامیدى"

پدرام سلطانی

نود بدون عادل، خنثی و تهی می شود

شهرام اصغری نویسنده و روزنامه نگار
ادامه...

ایران و دوراهی خشم و حزم!

سهند ایرانمهر

وکیل ملت: باشگاه برجام، یک عضو خود را ازدست داده اما همچنان برقرار است. آمریکا از برجام خارج شد چون دولت ترامپ آنرا یک «توافق بد» می داند. توافق بد یعنی اینکه آمریکا ان را بیشتر، به سود ایران می داند. برجام، هم به برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مشروعیت داد و هم به میزان زیادی ایران را از زیر بار تحریم ها و قطعنامه هایی که می توانست کار را دشوارتر کند، رها کرد با این حال اسراییل هنوز میان خود با اهدافی که در مورد برجام تعریف کرده است، فاصله زیادی می بیند.

تاریخ انتشار: 22ارديبهشت1397|13:24

ایران و دوراهی خشم و حزم!
| کد خبر: 265663

 این فاصله باقی مانده، موضوع اروپا در قبال برجام است. اروپا خروج ترامپ از برجام را به بازی گرفتن حیثیت بین المللی خود و بی اعتبارکردن شان و جایگاه توافق های بین المللی -علیه نظم جهانی- می بیند، در نتیجه با وجود همه انتقادهایی که به ایران دارد خواستار برقرار ماندن برجام است. این درست است که که اگر اراده آمریکا این باشد که قوانینی وضع کند که به احیای دوباره تحریم ها علیه ایران منجر شود، مقاومت در برابر آن از سوی شرکت ها و موسسات بین المللی دشوار است.

🔸دولت های اروپایی هم می دانند که دامنه نفوذ آنان بر شرکت ها و موسسات اروپایی اندک است  و نمی توان آنان را به اعتبار تصمیم دولت های اروپایی به مصاف قوانین آمریکایی فرستاد با این حال اوضاع این چنین هم تیره و تار نیست و با وضع قوانینی حمایتگرانه از سوی اتحادیه اروپا به میزان زیادی می توان از تبعات منفی اقدام آمریکا کاست. با توجه به انبوه مشکلات سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی ایران ، تردیدی نیست که از اعتبار افتادن برجام و وضع تحریم ها  کار را برای ایران سخت تر می کند و استدلال هایی که برای نقض این واقعیت ارایه می شود ، بی پایه اند این موضوع از یک سو و نگاه اروپا به برجام از سوی دیگر ، حفظ برجام به مثابه ممانعت از بروز نابسامانی بیشتر در اوضاع اقتصادی و سیاسی کشور را در صدر اولویت های ما قرار می دهد.

🔸چنین اولویت بندی البته نیازمند دوراندیشی، صبر و عقلانیت است یعنی همان  سه عنصری که به ندرت در سیاست های کشورهای خاورمیانه و ساختار سنتی آنان وجود دارد و اتفاقا  تمام تلاش اسراییل در این وضعیت آن است که نحوه رویارویی ما با این چالش را به شیوه ی مرسوم خاورمیانه ای یعنی شیوه ای هیجانی و خشمگینانه سوق بدهد. اسراییل می داند که اولین تفاوت وضعیت پرونده هسته ای ایران پیش از برجام با دوران نقض برجام ار سوی آمریکا، آن است که این بار اجماع جهانی علیه ایران وجود ندارد، از سوی دیگر می داند که مساله موشک های بالستیک جزو دغدغه های اصلی اروپا در قبال ایران است بنابراین آنچه می تواند اروپا را در مخالفت با آمریکا متزلزل کند آن است که برانگیختن ایران و شیوه واکنش، موضوع موشک ها را برای اروپا، ملموس تر کند.

 

🔸به رغم توانمندی های نظامی اسراییل، از منظر ژئو پلتیک و در مساله رقابت  میان اسراییل و ایران، این ایران است که دست بالا را دارد. ایران از منظر نظامی عملا در مرز سوریه و لبنان با اسراییل هم مرز شده است و اهرم های خطرآفرینی را در دست دارد. بمباران چند مرکز ایرانی در این مناطق تغییری در این مولفه های راهبردی ایجاد نمی کند آنچه اسراییل در این بمباران ها دنبال می کند بیش از  هدف قرار دادن، هدف قرار گرفتن کنترل شده است. اسراییل، در عین حال می کوشد که اثبات کند برنامه موشکی ایران برای هدف قراردادن اسراییل یعنی همان خط قرمز مشترک اروپا و آمریکاست واین همانی است که می تواند اروپا را در موضوع تداوم برجام دچار تردید کند.

🔸اینکه عده ای در داخل کشور یا بخش هایی از حاکمیت، بروزی هیجانی و خشمگینانه نشان دهند یا بر طبل جنگ و رویارویی بکوبند مادامیکه هسته مرکزی تصمیم گیری روشهای دیپلماتیک و عاری از تنش را دنبال کند امری معقول و متداول در همه دستگاههای سیاسی است که می کوشند هم وجهی ترسناک را به رقیب نشان دهند و هم راه را برای حل عقلانی و کم هزینه یک موضوع باز بگذارند اما اگر اوضاع به گونه ای پیش برود که اولویت اصلی به حاشیه رانده و پا در زمین بازی که حریف تدارک دیده گذاشته شود ، اوضاع متفاوت است . ما باید این اصل اساسی را در پس ذهن داشته باشیم که اولویت اصلی کشور حفظ ثبات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و برجام توافقی است که در دنیای پر زا نسبیت سیاست، همسوی با این ثبات چند وجهی است.

🔸دلیری و شجاعت درچنین وضعیتی نشان دادن توان نظامی یا قدم نهادن در همان مسیری که رقیب تدارک دیده نیست بلکه دلیری آن است که گذشتگان نیز بر اساس تجربه گفته اند :

دلیران در میدان حرب خاموش و ساکن باشند. آواز برآوردن و حرکات مضطرب نمودن نشان شکست و علامت بددلی است و تهدید و وعید دشمن، بی موقع، نشان شکست است. (المحاضرات الدباء)

 

کلید واژه ها برجام - تحریم امریکا
اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top