وکیل گریزی ، وکیل ستیزی ، وکیل هراسی

احمدرضا ونکی

وکیل ملت: می گویند فرشته عدالت دو بال دارد!!! یک بال قاضی است و دیگر بال وکیل که بی شک هر کدام از این بال ها دچار ناتوانی یا کم توانی باشد ، فرشته امکان پرواز در جهت عدالت گستری را نخواهد داشت .

تاریخ انتشار: 8خرداد1397|17:53

وکیل گریزی ، وکیل ستیزی ، وکیل هراسی
| کد خبر: 267289

بیش از یک دهه در این شغل مقدس مشغول به کار می باشم از همان دوران کارآموزی بود که سریالی از رسانه ملی پخش می شد و به نوعی رفتارهای یک وکیل جوان را به سخره گرفته بود و به تبع آن اطرافیان نیز با  تصوراتی نشات گرفته از فیلم ، برخوردهای ناشایست خود را نشان می دادند . طی یک دهه ای که گذشت هیچ گاه تصویری زیبا یا حتی مبتنی بر واقعیات یک وکیل شرافتمند از رسانه پخش نشد هر چه بوده به تصویر کشیدن صفات بد اخلاقی بوده که البته در هر قشر ، صنف و یا گروهی می توان به راحتی ظهور و بروز آن را شاهد بود و وجود دادگاه های انتظامی برای مشاغل مختلف شاهدی بر همین مدعا است : دادگاه  انتظامی وکلا ، دادگاه عالی انتظامی قضات و حتی دادگاه ویژه روحانیت .

▪️دیروز قصد ورود به دادگاه تجدیدنظر در یکی از استان ها را داشتم ، کارت شناسایی و درج اطلاعات هویتی که توسط سربازان نگهبانی تمام شد ، سرباز دیگر پرسید گوشی لنز دار اگر همراه دارید باید تحویل دهید . به راستی ضبط موقت تلفن همراه چه توجیه قانونی می توانست داشته باشد ، مگر وسیله ارتکاب جرم بود یا قانون اقدامات تامینی تصویب شده و من از آن بی اطلاع هستم که با فرض حالت خطرناکی و ظرفیت مجرمانه بالقوه برای وکلا همراه داشتن تلفن همراه را برای ایشان قدغن نموده است؟! بگذریم مامور بودند و معذور . تلفن را خاموش تحویل دادم ، اما کافی نبود ، لطفا درب کیف همراهتان را باز کنید باید تفتیش شود ، مگر تفتیش یک اقدام در جهت انجام تحقیقات مقدماتی نیست ؟ مگر تحقیقات مقدماتی توسط ضابطان ، بدون دستور موردی مقام قضایی  فقط و فقط پیرو وقوع جرم مشهود در جای دیگری هم قابلیت تصور دارد ؟
ای کاش کار به همین جا ختم می شد اما تفتیش بدنی با قدرت خوار کنندگی شدید بین آن همه ارباب رجوع آخرین ضربه ای بود که در دستور کار نگهبانان ورودی برای وکلا قرار داشت .

▪️به راستی این است موقعیت و وضعیت و احترامی که یکی از بال ها باید داشته باشد و جالب این که این وضعیت تحقیر آمیز را بال دیگر ایجاد نموده است .

▪️هفته ها و روز های اخیر شاهد قتل همکاران وکیل در استان های مختلف کشور بودیم ، وکلایی که از تضمینات شغل قضا بهره مند نیستند اما آن گونه که در یادداشت های سابق معروض افتاد در کانون جرم و جنایت گام بر می دارند و مصون از تعرضات بیماران اجتماعی پیرامونی خود نمی توانند باشند . شاید باور پذیر نباشد حدود ۷ سال پیش در یک دعوی مدنی دفاعیاتی انجام دادم که ادعای اعسار طرف مقابل نسبت به پرداخت هزینه دادرسی رد شد و اکنون بعد از هفت سال هنوز هم من را به دید یک دشمن که روزی می بایست صدمه ببیند نگاه می کند . البته از این دست مثال ها بسیار است اما در این مختصر نمی گنجد .

▪️دید عموم نسبت به وکیل دیدگاه خوبی نیست ریشه وکیل گریزی ، وکیل هراسی و اخیراً جرات در وکیل کشی به صورت خردو کلان قابل بررسی است . در وهله اول دیدگاه عموم نسبت به اقشار مختلف را می بایست در چگونگی معرفی آن صنف یا قشر از طریق رسانه جستجو کرد . رسانه ای که آبرو می دهد ، وجاهت می دهد یا سلب می کند . کم کاری قانون گذار در خصوص وکلا امری مشهود است . در کدامیک از قوانین جزایی چنان چه قربانی یک وکیل باشد مرتکب با تشدید مجازات رو به رو خواهد بود وکیلی که به راحتی مورد توهین و تهدید قرار می گیرد و هر روز برای انجام کارهای روزانه خود می بایست به یک بیمارستان اجتماعی مراجعه نماید از چه تضمین حمایتی توسط قانون گذار بهره برده است ؟
▪️در فرانسه قتل یک وکیل هم چون قتل یک عضو هیئت منصفه ، قتل یک قاضی و قتل نوجوان زیر پانزده سال وصف قتل عمدی را به تنهایی از قتل عمد ساده به قتل عمد مشدد تغییر می دهد .

▪️آستانه تحمل در کشور به لحاظ گسترش و شدت اضطراب به شدت پائین آمده کو چکترین ناملایمت در روند رسیدگی طرف مقابل و حتی موکل را بسیار آشفته می نماید ، آشفتگی خاطری که در بسیاری از موارد برای اقناع خاطر  خود به یک توهین و تحقیر و تهدید بسنده نمی کند بلکه وضعیتی است برای بروز حالت خطرناکی گارو فالو در نظریه شخصیت ژان پیناتل با خشونتی هر چه تمام تر که موجودی ضعیف تر و بی پناه تر از وکیل را برای ارضاء آن نیافته است .

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 4

رضا
|
9خرداد ماه 1397
0
5
متاسفانه کانون های وکلا به خاطر ممانعت از اشتغال به کار هزاران حقوقدان بی کار در شغل ازاد وکالت با تحمیل ظرفیت ثابت که جز در ایران در هیچ جای دیگر جهان همتا ندارد باعث ترجیح منافع صنفی بر منافع جامعه شده و امور صنفی خود را با توسل به لابی یا اهدای کادو به مقامات موثر در گردهم ایی های متنوع پیش می برند و با این سیاست سبب زندگی لاکچری برای بعضی از وکلا یا زندگی اکثرا مرفه در اثر بازار انحصاری برای وکلای خود شده اند اختلاف طبقاتی پیش امده میان وکلا با سایر همترازان علمی باعث شده که از نظر دید اکثر مردم وکلا قشری رانت خوارو مرفه دیده شده و سبب این معضلات شود چاره کار افزایش وکیل و جلوگیری از انحصارگری کانون ها می باشد تا با ارزان شدن حق الوکاله ها هم از امار حقوقدانان بی کار که مسبب بی کاری خود را کانون های وکلا می دانند کاسته شود و هم با تعدیل درامد وکلا سطح زندگی انها با فرهنگیان معزز کشور تفاوت معنی دار پیدا نکند اینگونه سبب کم شدن عدم اعتماد به وکلا شده و وکالت جایگاه و شان واقعی خود را بدون اضرار به حقوقدانان بی کار به دست خواهد اورد تا وکلا مصداق این امر نشوند که خود کرده را تدبیر نیست

پاسخ ها

علی نضیری
11خرداد ماه 1397
کانون وکلا کاش به جای انحصار طلبی اقدام به دوری از سودجویی وبالا بردن سرانه وکیل جهت اجرای عدالت بکند وثابت کند که هدف عدالت است نه سودانگاری بیشتر.
امیر
|
13خرداد ماه 1397
2
3
بزرگترین ضربه را به کشور و حقوقدانان بی کار متاسفانه با ظرفیت محدود و استمرار ان کانون های وکلا به مردم وارد کرده اند به مردم و حقوقدانان ظلم نکنند تا بحث وکیل هراسی مردم نیز به لطف خدا حل شود
حقوقدانان شیراز
|
21خرداد ماه 1397
0
0
به نام خدا
نامه جمعی از حقوقدانان خطاب به مردم شریف ایران
با سلام
شاید باورش سخت باشداما متاسفانه واقعیت دارد اکثریت حقوقدانان کشور علاوه بر تحریمهای خارجی مواجه با مصیبت تحریمهای داخلی توسط ذینفعان وکالت در کشور هستند آنهم توسط کسانی که از افزایش رقیب کاری در شغل آزاد وکالت نگرانند اگر بخواهیم برای اثبات ادعایمان مثالی ساده در خصوص شیوه تحریم داخلی حقوقدانان بزنیم لطفا به ادامه متن توجه فرمایید .
در مشاغلی که اشتغال در آن نیاز به بودجه بیت المال ندارد مانند رانندگی ، پزشکی، دندانپزشکی ، حسابداری فرض کنید از این به بعد گروهی تصمیم بگیرند که از میان رانندگان پایه دو در سال فقط به دو هزار نفر حق رانندگی بدهند یا به فارغ التحصیلان رشته پزشکی بگویند به غیر از 3000 نفر در سال الباقی حق طبابت ندارند و گر بنویسیم مثنوی هفتاد من کاغذ شود.
مردم شریف ایران متاسفانه ذینفعان کمبود وکیل در کشور این شیوه ظالمانه تحریم داخلی یعنی ظرفیت ثابت و محدود را به ما فارغ التحصیلان رشته حقوق برای اشتغال بعد از فارغ التحصیلی در مقطع حتی دکتری حقوق تنها در کشور عزیزمان به حقوقدانان کشور تحمیل کرده اند امری که حتی در کشور جنگزده افغانستان نیز وجود ندارد یعنی به جای احراز صلاحیت علمی نسبی حقوقدانان برای ورود به شغل آزاد وکالت با تله ظرفیت ثابت به سهولت مانع افزایش رقیب کاری برای خودشان می شوند تا بتوانند حق الوکاله های بیشتری را در یک بازار انحصاری به شما ملت شریف ایران تحمیل کنند.
متاسفانه با این شیوه تحمیل شده درآمد تعدادی از وکلا در یک بازار انحصاری به قدری است که در میانشان وکلای نجومی یا اکثرا مرفه کم نیستند به گونه ای که در ایران تعدادی از قضات محترم نیز سعی می کنند در اسرع وقت از حرفه شریف قضاوت خارج شده تا با دریافت پروانه وکالت در یک یا چند پرونده بعضا به اندازه سی سال خدمت صادقانه درآمد داشته باشند و از طرفی دیگر هزاران حقوقدان این مملکت محکومند تا سالیان عمرشان هدر رود و ناچار به دستفروشی ، کارگری ، کول بری و .....شوند.
این ظلم آشکار به حقوقدانان کشور محتمل است در نتیجه تبلیغات وکلا ، انسجام و قدرت بی نظیر مالی تعدادی از وکلای نجومی یا استفاده از لابی های موثر که احتمالا اکثرا با ترفند دعوت از مسئولین موثر در دولت و مجلس به جشنهای متنوع و اهدای کادو به آنان بوجود آمده استمرار پیدا کرده هچنین ذینفعان کمبود وکیل با ترفندهای مختلف با نفوذ دادن افراد خود در دولت یا مجلس توانسته اند تنها گروهی در مملکت باشند که هر گونه سیاست اشتغالزای به نفع اکثریت حقوقدانان را در نطفه خفه کرده یا در راه تصویب طرح های موجب افزایش وکیل در مجلس اختلال موثر ایجاد نمایند.
متاسفانه گروهی از وکلا در جامه سرباز عدالت قسمتی از راستی ها را برجسته کرده اما در اصل سیاست حداکثر کردن منافع صنفی خود را به پیش می برندولی اگر از آنها بپرسید چرا حاضر نیستید تعداد سربازان عدالت حداکثری شود بهانه کمبود امکانات را می آورند در حالیکه اکثر ما حقوقدانان حاضریم حتی با هزینه شخصی و ایجاد درآمد برای بیت المال کارآموز وکالت شویم ولی متاسفانه ذینفعان کمبود وکیل در پاسخ به این پیشنهاد منطقی و غیر قابل تردید سکوت می کنند .
مردم شریف ایران ما از شما عزیزان خواهش می کنیم چون اکثریت ما حقوقدانان فاقد ثروت، لابی ، سازماندهی و ...هستیم شما عزیزان لابی ما شده و به نماینده های محترم شهرتان تذکر دهید که افزایش وکیل به نفع ما ایرانیان هم هست چون با ارزان شدن حق الوکاله آحاد شما مردم شریف می توانند برای خرید و فروش ملک ، وسایل نقلیه ، عقد ازدواج و صدها مورد حقوقی دیگر با پرداخت حق الوکاله ارزان به وکلا به همراه یک وکیل در زمان انعقاد انواع متنوع امور حقوقی حضور داشته تا این امر باعث شود که مشکلات حقوقی احتمالی در نطفه خفه شده یا حداقل شود و به تبع آن حقوقدانان بی کار نیز از افسردگی و محرویت ناشی از عدم اشتغال در مشاغل غیر حاکمیتی رها شوند هر چند که هدف اصلی مسئولان کشور مشابه اکثریت کشورهای جهان اشتغال جوانان با توجه به تخصص خود در مشاغل غیر دولتی است و در دراز مدت زنجیر تحریم های داخلی گسسته خواهد شد.اما همراهی شما مردم عزیز با اکثریت حقوقدانان کشور موجب تسریع در رفع تحریمهای داخلی خواهد شد.
با آرزوی سلامتی و دعای خیر برای مردم شریف ایران
گروهی از فارغ التحصیلان رشته حقوق

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top