نیاز آموزش به وکلا برای تکنیک عدم تحریک موکل

مسعود رضا بلادری

وکیل ملت: چند صباحی ا ست که انتشار اخبار قتل های دلخراش وکلای شریف دادگستری در کالبد اجتماع رخنه کرده و از جنبه اضطراری در حال رجعت به اوضاع عادی و معمولی ست. امروز از لنگرود و دیروز ازهشترود و فارس و فردا، که آکنده از ابهام و بی خبری و غفلت است.

تاریخ انتشار: 8خرداد1397|17:56

نیاز آموزش به وکلا برای تکنیک عدم تحریک موکل
| کد خبر: 267290

اصول پیشگیرانه و تامینی ایجاب می کند که جرم شناسان و جامعه شناسان و روانشناسان جنایی ذیل پرچم کانون دادگستری جمهوری اسلامی، باید مبادرت به تحقیق و تفحص در این وقایع دلخراش کنند تا دلائل اصلی این جنایات هولناک روشن شود. اینکه شخص مرتکب قتل، مسبب قانون گریزی خود را در وجود طرف مقابلش که نه؛ در وجود قاضی پرونده نیز خیر؛ بلکه مسبب آثاروقایع حقوقی زندگی شخصی خود را در وجود با شرافت وکیل پرونده می بیند و کینه وکیل را به دل گرفته تا انگیزه قتل وکیل را در ذهن خود تکامل دهد و در نهایت بی رحمانه و بدون تفکر در آثار مخرب قتل، مباشرت به کشتن آدمی بی گناه و عدالت پرور می کند،

جای تعجب و تاسف دارد و به راستی که این شرایط با رویه معمول جنایات، منطبق به نظر نمی رسد و مرتکب قتل به طور قطع تحت تاثیر افکاری دیکته شده ورایج از جامعه بیرونی و تصورات غلط است که باید ازمدت‌ها قبل این اوضاع مورد آسیب شناسی جدی متخصصان امر و نهادهای مسئول، قرار می گرفت. کارشناسان جرم شناساسی و استادان امور جنایی در دانشگاه‌های علوم انسانی و متصدیان اجرای اقدامات تامینی در حاکمیت سیاسی قبل از اینکه قسمی از اجتماع به اشتباه یا از سر بیماری، ریشه ندانم کاری و کج روی خود را در وجود با شرافت وکیل دادگستری ببینند، باید اقدامی صریح و فراگیر به اقدام رسانند.

به نظر می رسد لازم است همزمان کانون‌های وکلا و اسکودا نیز به سرعت درصدد آموزش امنیتی و حرفه ای وکلا بر آیند؛ بی شک آموزش وکیل در به کارگیری تکنیک مناسب جهت عدم تحریک طرف مقابل و تشخیص عوارض موجود از طریق ذهن خوانی طرف مقابل موکل و دسترسی آسان به سوابق کیفری اطراف پرونده از امور بسیار حیاتی ست؛ در اجتماع امروزی و ملتهب ایران براحتی ممکن است هر شخصی ریشه گرفتاری‌های خود را در وجود شخص بی گناه دیگری در طبقه بالاتر یا طبقه دیگر دریابد و موجبات ایجاد انگیزه قتل پدید آید.

مسئولین امنیتی نظام و دولت نیز مستحضر باشند که مخابره فصلی قتل وکلای دادگستری در اتمسفر سیاسی و اجتماعی و بین المللی کشور در حالی که بناست وکلا طلایه داران عدالت گستری در اجتماع باشند، به ریشه های اعتقادی و اعتباری شهروندان ایرانی و ملل دیگر، خدشه وارد خواهد نمود و اعتبار نظام قضایی کشور را زیر سوال خواهد برد و در حالیکه یک نظام سیاسی مسئول برقراری امنیت و حفظ جان اتباع خود است، خزان وکلای دادگستری توسط اشخاصی که به‌نظر می رسد تحت تاثیر اطلاعات بیهوده و غلط، خود را در ورطه نابودی می‌افکنند، نماد تنزل اجتماعی، فرهنگی و اعتقادی جامعه خواهد بود.

♻️در سال های گذشته متاسفانه از رسالت شرافتمدانه وکلا و سختی های کار وکیل در برقراری عدالت در رسانه های ملی و حاکمیتی و عمومی از لسان مسئولین و دست اندر کاران فرهنگ و اخلاق، حرف موثری به میان نیامد. امر فرهنگ سازی در اجتماع نیز در این باب در حد بسیار نازل صورت پذیرفت؛ فرهنگ لزوم بکارگیری وکلای دادگستری و اینکه هر شخصی به‌عنوان وکیل در درجه اول دغدغه دفاع از حق را دارد و اشاعه واقعیت‌های حرفه وکالت و اینکه چه بسیار وکلای دادگستری که با مشکلات عدیده معیشتی و معنوی دست در گریبان هستند، چندان در اجتماع برجسته نشد و برعکس تخریب و تضعیف این قشر شریف در دستور کار قرار گرفت.مجلس شورای اسلامی و وکلای محترم ملت نیز نقش موثری درحفظ امنیت جانی، مالی ومعنوی وکلای دادگستری دارند. به نظر می رسد باید با وضع قوانین خاص موجبات امنیت کامل وکلای شریف دادگستری را فراهم آورند.


♻️سخن در این باب بسیار است و حوصله خوانندگان ما اندک؛ امیدوارم به عنوان عضوی کوچک از جامعه حقوقی در ترغیب حاکمیت امنیت در جهت تامین وکلا و اقدامات پیشگیرانه ازوقوع این قسم جنایات موثر واقع شوم و زین پس به برکت خون شهدای وکیل که در راه اقامه عدالت و احقاق حق جان و آمال خود را از کف دادند، شرایط بهتری را در مسیر دادگستری کشور شاهد باشیم.

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 2

احمد
|
9خرداد ماه 1397
0
0
متاسفانه سیاست صنفی کانون های وکلا در ترجیح منافع وکلا بر منافع جامعه باعث بی کاری هزاران حقوقدان در شغل ازاد وکالت شده و مردم از خود می پرسند که وقتی که کانون های وکلا به خاطر منافع خودشان به حقوقدانان بی کار ظلم می کنند چگونه می توانند مدعیان راستین حمایت حقوقی از مردم باشند زندگی مرفه اکثر وکلا در این شرایط اقتصادی بد جامعه نیز سبب بدبینی مردم به وکلا شده است که چگونه در یک کار خدماتی اگر کاسه ای زیر نیم کاسه نباشد اینقدر زندگی تعداد زیادی از وکلا بالاتر از سایر تحصیلکرده های همتراز است
علی
|
13خرداد ماه 1397
0
0
کانون وکلا اینقدر به جوانان بی کار حقوقدان ظلم روا داشته که باعث تحریک حقوقدانان بر علیه خودشان شده چه برسد که بخواهند از مردم دلجویی کنند

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top