بررسی ابعاد حقوقی کودک آزاری جنسی

مطهره ناظری/ رییس هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان

وکیل ملت: خبر آزارواذیت جنسی تعدادی از دانش‌آموزان مدرسه ای در تهران، از سوی یکی از معاونین مدرسه در روزهای اخیر ‌چنان‌که از طریق رسانه‌ها انتشار یافته، موجب نگرانی و انزجار جامعه نسبت به تکرار چنین وقایعی شده است

تاریخ انتشار: 15خرداد1397|10:57

بررسی ابعاد حقوقی کودک آزاری جنسی
| کد خبر: 267875

در حال حاضر کیفیت و نحوه ارتباط متهم با دانش آموزان مشخص نشده و قاعدتا کشف چنین امری نیازمند طی فرآیند دادرسی است، از آنجایی‌که رسیدگی به جرایم منافی عفت محرمانه است به‌طور قطع نمی‌توان در خصوص نوع اتهام متهم یا متهمین پرونده اظهارنظر دقیقی داشت. لیکن نظیر این ماجرا در نقاط مختلف بسیار اتفاق افتاده است که تنها تعدادی از آن منجر به طرح شکایت می‌شود، شکایاتی از این دست نیز گاهی با اعمال فشار یا پرداخت غرامت از ناحیه متهم پیش از صدور حکم مختومه می شود و تعداد اندکی نیز به سختی مجال اثبات می‌یابد چرا که اثبات کودک آزاری جنسی همواره با دشواری‌های بسیار همراه بوده است .

در حادثه اخیر انتشار گسترده خبر به حدی بوده، که به‌نظر می‌رسد اراده شاکیان بر انتشار وسیع این خبر اثرگذار است و بی شک هدف از آن ایجاد حساسیت در پیگیری موضوع بوده است. در واقع امر بی‌اعتمادی و نافرجامی در پیگیری قضایی چنین پرونده‌هایی منجر به ایجاد حساسیت به این سبک می‌شود.

لیکن در کنار قربانیان این آزار شنیع، قربانی دیگر، حقوق متهم است، بدون تردید انتشار نام و تصاویر متهم نقض حریم خصوصی خانواده وی و احیانا نقض حقوق فرزند متهم نیز قلمداد می شود و اجحافی که در حق فرزندان به‌جامانده از قاتل و متجاوز آتنا شد مجددا تکرار می‌شود.همچنین کودکان و نوجوانان قربانی آزار جنسی به‌واسطه این اتفاق بیش از آنکه از آزار جنسی رنج ببرند از لطمات روحی و فشار روانی ابعاد گسترده این حادثه رنج خواهند برد، بنابراین لازم است که کلیه بزه‌دیدگان این پرونده شناسایی شده و تحت معاینات بالینی و جلسات مشاوره و روان درمانی قرار گیرند.

از سوی دیگر در خصوص کیفیت مجازات‌های احتمالی متهم گفته می‌شود درصورتی که اتهام تجاوز یا ارتباط از نوع لواط به موجب ادله شرعی اثبات شود حد اجرا و مرتکب اعدام می‌شود . همچنین در صورتی که ارتباطی غیر از لواط اثبات شود، متهم برحسب مورد به شلاق تعزیری یا حدی محکوم می‌شود؛ همچنین در صورت احراز صحت ادعای شاکیان مبنی بر ترغیب دانش آموزان یا ایجاد زمینه افعال منافی عفت از سوی متهم نیز برحسب مورد شلاق حدی به‌عنوان مجازات قوادی و همچنین مجازات حبس یا شلاق تعزیری به لحاظ اشاعه فحشا اعمال می‌شود.

شایان ذکر است که در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب سال 81، به جرم کودک‌آزاری ‌به‌طور کلی اشاره شده است لیکن مجازات آن به جهت عدم تناسب با جرم، بازدارنده نيست، حال آنکه در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به جرم کودک آزاری جنسی به‌طور خاص اشاره شده و برای هریک از مصادیق آزار جنسی مجازات مستقلی پیش بینی شده است، بنابراین با تصویب این لایحه، خلأهای قانونی موجود در زمینه کودک‌آزاری جنسی تا حد بسیاری رفع می‌شود لیکن جنبه حمایتی و پیشگیرانه‌ای در خصوص این گونه جرایم در لایحه پیش بینی نشده است و ضرورت دارد به جهت اثرات مخربی که این نوع آزارها در کودکان و آینده آنان دارد اقدامات حمایتی و پیشگیرانه ویژه‌ای پی‌ریزی شود.

جدا از ضرورت‌های حقوقی جهت پیشگیری از چنین وقایعی، اصلاح و بازبینی الگوهای آموزشی و تربیتی جهت بالا بردن آگاهی و ایمن‌سازی کودکان و نوجوانان در مواجهه با آزارهای جنسی، ضرورت‌هایی است که والدین و متولیان آموزش و پرورش کشور بايد مدنظر قرار دهند؛ همچنین توجه و هوشیاری والدین در نحوه ارتباط با کودکان و نوجوانان همواره از اصلی‌ترین تدابیر پیشگیرانه قلمداد می‌شود. در خاتمه امید است که با ایجاد تحولات قانونی، قضایی و آموزشی در حوزه حقوق کودک دیگر شاهد چنین رخدادهایی تلخ در جامعه نباشیم.

 

اشترک در گوگل اشترک در گوگل پلاس اشترک در استامبل آپن دیگ اشترک در کلوب اشترک در فیس نما اشترک در تویتر اشترک در فیسبوک

نظرات بینندگان

تعداد نظرات منتشر شده : 0

دیدگاه خود را درباره این خبر بنویسید

بازدید کننده گرامی پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است
Top